Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Verejné financie by mali skončiť v deficite 4,62 % HDP

Verejné financie by mali skončiť v deficite 4,62 % HDP
Foto: SITA
19. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Deficit verejných financií by mal v tomto roku dosiahnuť 4,62 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z aktuálnej správy o makroekonomickom vývoji, ktorú v stredu schválila na svojom rokovaní vláda Roberta Fica.

 
Hlavný fiškálny cieľ vlády by tak mal dosiahnuť mierne lepší výsledok ako v schválenom rozpočte pre tento rok, kde sa podľa ministerstva financií počíta s deficitom na úrovni 4,64 % výkonu ekonomiky.
 

Usporili sme na spolupráci s EÚ

Rezort financií vyčíslil sumu, ktorá pozitívne ovplyvní výsledok verejných financií v porovnaní s rozpočtom na 784 mil. eur. Pozitívne by hospodárenie štátu mala ovplyvniť napríklad úspora prostriedkov určených na financovanie spoločných programov Slovenska a EÚ vo výške 203 mil. eur súvisiaca s nižším predpokladaným čerpaním európskych prostriedkov v tomto roku. O 154 mil. eur by príjmy verejnej správy mali zvýšiť prijaté granty územnej samosprávy, verejných vysokých škôl a štátneho rozpočtu. Vplyv presúvaných limitov výdavkov štátneho rozpočtu ministerstvo vyčíslilo na 114 mil. eur a úsporu výdavkov v Operačnom programe Doprava nad rámec spolufinancovania v objeme 120 mil. eur. „Úspora výdavkov Sociálnej poisťovne vo výške 84 mil. eur súvisiaca najmä s nižšími výdavkami na predčasné dôchodky,“ vyčísľuje ďalší pozitívny vplyv na verejné financie ministerstvo. 
 
 

Nižšie daňové a odvodové príjmy

Na druhej strane suma negatívnych vplyvov v porovnaní s rozpočtom dosahuje 767 mil. eur. Nižšie daňové a odvodové príjmy vrátane pozitívneho vplyvu konsolidačného balíčka pritom predstavujú sumu 321 mil. eur, pričom bez vplyvu týchto legislatívnych zmien by výpadok dosiahol 609 mil. eur. Nižšie iné ako daňové príjmy verejnej správy, bez prijatých grantov, dosiahnu podľa ministerstva financií 114 mil. eur. Výdavky na riešenie krízovej situácie v zdravotníctve vyčíslil rezort financií na 50 mil. eur a vyššie ako rozpočtované výdavky samosprávy dosahujú podľa ministerstva 57 mil. eur. Nárast výdavkov Fondu národného majetku SR predstavuje 33 mil. eur a napríklad nárast výdavkov Environmentálneho fondu 14 mil. eur. 
 
Minister financií Peter Kažimír už koncom novembra informoval, že v tohtoročnom aj budúcoročnom rozpočte budú chýbať ďalšie desiatky miliónov eur. Dôvodom je slabší výber daní a odvodov. Pokles daňových a odvodových príjmov v roku 2012 rezort vo vtedajšej prognóze vyčíslil na 276 mil. eur. Peter Kažimír pripustil aj nedodržanie stanoveného deficitu verejných financií v tomto roku. „Pripúšťam, že deficit bude vyšší ako 4,6 % HDP a urobíme všetko pre to, aby tento rozdiel bol čo najmenší,“ vyhlásil koncom novembra minister financií. Zároveň potvrdil, že cieľ pre budúci rok, a to deficit verejných financií pod 3 percentami HDP, zostáva v platnosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X