Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vo vlastnom a s úverom na bývanie žije každý dvanásty Slovák

Vo vlastnom a s úverom na bývanie žije každý dvanásty Slovák
21. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Hoci väčšina Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti, a teda úverové splátky nepozná, z roka na rok narastá podiel tých, u ktorých sa kúpa bytu alebo domu bez úveru z banky nezaobíde.
 
Na Slovensku tak žije podľa štatistických údajov vo vlastnom bývaní 90,2 % obyvateľov a 82 percentám každomesačné splácanie hypotéky alebo úveru na nehnuteľnosť nič nehovorí. Vo vlastnom a s úverom tak žije každý dvanásty Slovák, resp. 8,2 %.
 

Slováci si požičiavajú aj na rekonštrukciu a modernizáciu

Ako ďalej informovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská, v rámci EÚ patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším podielom obyvateľov, ktorí bývajú v nehnuteľnosti, na ktorej kúpu si museli požičať z banky.
 
Bývať na dlh je vyslovene raritou podľa Sadovskej už iba v Rumunsku a Bulharsku, kde takto žije 0,6 % resp. 1,5 % obyvateľov. Menší podiel takto bývajúcich ľudí v porovnaní so Slovenskom je ďalej už iba v Chorvátsku, Litve a Slovinsku. Podobná situácia ako v SR je ešte v Lotyšsku a Poľsku. Naopak, najväčší podiel domácností s hypotékou alebo iným úverom na bývanie je vo Švédsku, a to takmer dve tretiny. V Holandsku je to necelých 60 %. Z hľadiska bývania s hypotékou či úverom na nehnuteľnosť patria Slováci medzi najmenej zadlžené národy aj vo V4. 
 
Hoci Slováci stále patria medzi národy, ktoré žijú v úverovaných nehnuteľnostiach zriedkavejšie, situácia sa počas uplynulých rokov podľa Sadovskej zmenila. Podiel obyvateľov žijúcich vo vlastnom ale s úverom je totiž podľa nej dvojnásobne vyšší ako v roku 2006, vtedy to bolo 3,8 %. Tento trend potvrdzujú aj údaje z bankového sektora SR. Stav úverov na bývanie sa podľa údajov Národnej banky Slovenska na konci prvého polroka 2013 nachádzal na úrovni takmer 14 mld. eur a medziročne sa zvýšil o necelých 12 % a oproti koncu roka 2006 je to takmer trojnásobný nárast. 
 
No kúpa bytu podľa Sadovskej nie je jediným dôvodom, prečo ľudia siahajú po úvere z banky. Vďaka spotrebným úverom sa mnohí Slováci púšťajú do rekonštrukcií alebo si prostredníctvom nich financujú modernizáciu. Stav spotrebných úverov sa na konci prvého polroka 2013 dostal na 2,6 mld. eur pri medziročnom náraste o viac ako 13 %. V porovnaní s koncom roka 2006 je tak stav spotrebných úverov pre obyvateľstvo približne dvojnásobne vyšší.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

05oct8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X