Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vymožiteľnosť práva spotrebiteľov je najväčším problémom

Vymožiteľnosť práva spotrebiteľov je najväčším problémom
Fotobanka Pixmac
12. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Najväčším problémom v oblasti ochrany spotrebiteľov na Slovensku je vymožiteľnosť práva. Konštatuje to Združenie slovenských spotrebiteľov, podľa ktorého sa Slovensko musí viac zameriavať na posilnenie postavenia spotrebiteľov, zlepšenie ich spokojnosti a na ich účinnejšiu ochranu.
 
Podľa prvého podpredsedu Združenia slovenských spotrebiteľov Jozefa Louneka národná legislatíva vo všeobecnosti proklamatívne poskytuje dostatočnú ochranu pre spotrebiteľov. „Ale v praxi tá vymožiteľnosť práva často zaostáva a ťažko sa presadzuje, predovšetkým pokiaľ niektoré zákony sú novelizované, tak veľmi pozvoľna sa to premieta v praxi,“ povedal Lounek. 
 

Ochrana spotrebiteľa zlyháva v službách aj v bezpečnosti

Združenie spotrebiteľov u nás za najproblematickejšie považuje oblasti energetiky, bezpečnosti potravín, finančných služieb a celkovo oblasť služieb. Lounek pripomenul, že v oblasti potravín sa objavil celý rad nedostatkov. „To sa premieta do obavy verejnosti z bezpečnosti potravín,“ dodal. Celý rad nedostatkov registrujú v oblasti finančných služieb, kde ide hlavne o poplatky za jednotlivé služby. Medzi najohrozenejšie skupiny patria najmä dôchodcovia, nezamestnaní, študenti či mladé rodiny. 
 
 
Výkonný riaditeľ združenia Miroslav Tulák pripomenul, že po otvorení trhu sa v oblasti energetiky na trhu objavilo 12 až 15 alternatívnych dodávateľov. „Objavujú sa stále tie isté problémy, hlavne agresívne praktiky predajcov,“ poznamenal Tulák. Združenie zriadilo linku 0850 850 650, kde si môžu ľudia z celého Slovenska zavolať a za cenu miestneho hovoru im študenti práva poradia. Objavujú sa stále rovnaké problémy, ako neseriózne praktiky, podomoví predajcovia oslovujú hlavne seniorov, ktorí sú sami doma a sú ochotní podpísať akúkoľvek zmluvu, keď im ponúknu zľavu. Málokto z nich vie, že do 14 dní od podpísania zmluvy môže bez dôvodu odstúpiť, poznamenal Tulák. Pripomenul, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zistil nekalé praktiky napríklad v prípade Energetického centra, kde sa hovorí aj o žalobách. 
 
Výkonný riaditeľ pripomenul, že vo svete je ochrana spotrebiteľov vysoko profesionalizovaná činnosť, kým u nás je predovšetkým na báze dobrovoľnosti. Podľa Tuláka je v oblasti ochrany práv spotrebiteľov potrebné začať s výchovou detí už od útleho veku. Potrebné je začať aj s výchovou seniorov, aby neboli takí dôverčiví a nepodpísali všetko, dodal Tulák. Združenie slovenských spotrebiteľov sa pred blížiacim sa Svetovým dňom ochrany spotrebiteľských práv, ktorý pripadá na 15. marca, obracia na občanov aj inštitúcie, aby sa situácia v tejto oblasti zlepšila. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X