Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Záujem investorov o maloobchodné priestory v SR sa obnovuje

Záujem investorov o maloobchodné priestory v SR sa obnovuje
Foto: Stock Photo - image, Nutdanai Apikhomboonwaroot
25. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
„Kombinácia v priemere jedných z najnižších prenájmov v Európe a najväčšej priemernej výnosnosti znamená, že investovanie na Slovensku reprezentuje hodnotu v európskom kontexte,“ uviedol Andrew Thompson, partner spoločnosti Cushman & Wakefield (C&W) Slovensko.
 
Dodal, že nová výstavba je limitovaná, čo znamená zlepšovanie udržateľnosti existujúcich aktív. V druhej polovici tohto roka sa v SR počíta s výstavbou 50 tis. metrov štvorcových maloobchodných priestorov.
 

Slovensko vraj unesie ešte viac nákupných centier

Podľa C&W sú na Slovensku ešte stále mestá, ktoré sú svojou maloobchodnou plochou v porovnaní s inými poddimenzované. „Medzi takéto mestá patrí napríklad Trnava alebo Prešov, kde je už naplánovaná výstavba nových nákupných centier,“ uviedol Matúš Furman, vedúci maloobchodného tímu v C&W Slovensko. Očakáva že v budúcnosti budú v krajine pribúdať hlavne lokálne nákupné centrá, ktoré budú vznikať na miestach bývalých obchodných domoch v centrách miest. 
 

 
 
Ako ďalej vyplýva zo štúdie spoločnosti C&W, posilňuje aj investičný trh v strednej Európe. Investori sa zaujímajú hlavne o úspešné regionálne obchodné centrá alebo o projekty v centrách miest. „Najväčšiu pozornosť priťahuje Česká republika a Poľsko, kde sa investori čím ďalej častejšie rozhliadajú po regionálnych mestách,“ uviedol Johnathan Hallett, generálny riaditeľ Cushman & Wakefield v strednej Európe. 
 
Počet obchodných centier v Európe by sa mal tento rok zvýšiť o 215, z čoho 70 % novej obchodnej plochy má byť v krajinách strednej a východnej Európy. „V západnej Európe je zrejmý trend vyspelého trhu, ktorý sa orientuje skôr na modernizáciu a rozširovanie projektov, než na výstavbu celkom nových projektov,“ približuje analýza C&W. 
 

Jednotkou je Francúzsko

Pokiaľ ide o rozlohu maloobchodných priestorov v obchodných centrách, je európskou jednotkou Francúzsko so 17 miliónmi metrov štvorcových. Druhé miesto patrí Veľkej Británii, kde sa nachádza celkovo 16,5 mil. metrov štvorcových tohto typu maloobchodných priestorov. Avšak na Veľkú Britániu sa doťahuje Rusko, kde je rozloha obchodných centier iba o tisíc metrov štvorcových nižšia. „Očakáva sa, že čoskoro Veľkú Britániu predbehne,“ uvádza štúdia C&W. Slovensko s rozlohou 1,2 mil. metrov štvorcových obsadilo 23. miesto. 
 
Spoločnosť Cushman & Wakefield je súkromným poskytovateľom služieb v oblasti komerčných nehnuteľností. Je poradenskou firmou, ktorá zastupuje svojich klientov vo všetkých fázach prenájmu nehnuteľností a investícií. Spoločnosť bola založená v roku 1917, má 253 kancelárií v 60 krajinách a viac ako 14 tisíc zamestnancov. Firma má globálne v správe nehnuteľnosti v hodnote viac ako 4 mld. USD. Na slovenský trh vstúpila v roku 2008 a v súčasnosti vo svojej pražskej a bratislavskej kancelárii zamestnáva 128 ľudí.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X