Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Železničiari chcú v tomto roku prepraviť 43,5 mil. ľudí

Železničiari chcú v tomto roku prepraviť 43,5 mil. ľudí
Ilustračné foto SITA
24. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. očakáva, že v tomto roku prepraví okolo 43,5 mil. cestujúcich.
 
Ide o porovnateľný odhad so skutočnosťou v minulom roku, keď vlaky štátneho osobného dopravcu previezli spolu 43,45 mil. ľudí.
 

Štatistiky železničiarov ovplyvňuje aj zmena tarifnej politiky

Bolo to o 5,5 %, resp. o 2,5 mil. osôb menej než v roku 2011, kedy železničiari prepravili 45,96 mil. pasažierov. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko Slavomíra Šubrtová, tržby z prepravy cestujúcich vlani dosiahli 89,63 mil. eur, čo je medziročne viac o 6,86 %. Zmena tarifnej politiky po kilometri podľa železničnej spoločnosti spôsobila, že cestujúci si prestali skladať cestovné na viaceré úseky. Teraz sa to už neoplatí.
 
„Kým predtým sme jedného cestujúceho na konkrétnej trase evidovali dvakrát, lebo cestoval na dva cestovné lístky, v minulom roku už len jedenkrát – cestoval na tej istej trase na jeden cestovný lístok,“ uviedla Šubrtová. Minuloročný pokles cestujúcich podľa nej ovplyvnilo aj spojenie Tatranskej elektrickej železnice s Ozubnicovou železnicou Štrba – Štrbské Pleso a odčlenenie Trenčianskej elektrickej železnice. Čiastočne sa pod to podpísalo aj skončenie prevádzky osobnej prepravy na trati Bratislava – Komárno, kde od 4. marca 2012 už jazdia vlaky súkromného dopravcu RegioJet. 
 
 
„Medziročne sa štatisticky zvýšil počet cestujúcich na polovičné cestovné a polovičné regional,“ dodala Šubrtová. Zmena tarifnej politiky sa totiž premietla do zníženého záujmu o cestovné v skupine. „Pre určité zloženie možnej skupiny sa finančne viac oplatí zakupovať celé plus polovičné cestovné,“ spresnila. Vzrástol záujem o cestovanie aj na Maxiklasik a tiež medzi ťažko zdravotne postihnutými. Počet cestujúcich, naopak, klesol v prípade využívania obyčajného a žiackeho jednorazového cestovného. Informáciu o využívaní IC vlakov železničná spoločnosť nezverejnila so zdôvodnením, že ide o komerčný produkt. Štát na prevádzku IC vlakov od začiatku roku 2012 už neprispieva, železničiari však už skôr priznali, že stále sú stratové. 
 
Železničná spoločnosť Slovensko v tomto roku nepripravuje výrazné zmeny v tarifnej oblasti. „Pri zostavovaní plánu sme vychádzali z očakávaní sociálno-ekonomického a demografického vývoja na Slovensku,“ dodala Šubrtová. Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. začala svoju činnosť ako samostatný podnik od začiatku roka 2005 po rozdelení bývalej Železničnej spoločnosti, a.s. na dva subjekty. Spoločnosť prebrala aktivity v osobnej železničnej doprave. Eviduje základné imanie vo výške 212,4 mil. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X