10 život zachraňujúcich faktov, ktoré by mal poznať každý
Asi každý vie, že by nemal jazdiť a pritom SMS-kovať, nehrať sa s ohňom a podobné životne dôležité záležitosti. Život však často prináša situácie, v ktorých nemáme rýchlu, všetko riešiacu odpoveď.
Prinášame vám niekoľko najlepších tipov, ktoré sú ľahko zapamätateľné a mohli by mať obrovský vplyv na výsledok, keď sa niekedy ocitnete v nebezpečnej situácii. Možno si ich budete chcieť uložiť na neskôr…
Mozog ťažko zvláda chôdzu a používanie telefónu v rovnakom čase
Obidve záležitosti totiž vyžadujú veľké kognitívne úsilie. V dôsledku toho sa nemožno na obidve plne sústrediť.
Nejedzte sneh, aby ste sa hydratovali, iba ak je to naozaj nutné
Naše telo spotrebuje veľké množstvo energie pri prevode hmoty z jedného stavu do druhého. Preto sa hovorí, že sneh ako náhradu za vodu by sme mali jesť len ako poslednú možnosť. Vzdávame sa tým totiž drahocenného telesného tepla.
Ak vaše lietadlo núdzovo pristane na vode, odolajte nutkaniu hneď nafúknuť záchrannú vestu
Dôvod je jednoduchý – voda, ktorá by sa mohla nahrnúť do kabíny, by sťažovala presun na slobodu. Takže najprv treba plávať k východu a vestu nafúknuť až potom.
Heimlichov manéver môžete vykonať aj na sebe
Len málo ľudí si uvedomuje, že na uvoľnenie zaseknutého jedla z krku nepotrebuje nikoho iného. Heimlicha môžete vykonať aj na sebe: Silnejšiu ruku uzavrite v päsť pod svojím hrudným košom tesne nad pupkom. Druhú dlaň položte na päsť, aby ste „ranu“ zasadili pevnejšie. Päsťou energicky prechádzajte po oblasti membrány (horná časť žalúdka) a opakujte to niekoľkokrát, kým sa objekt, ktorý vám uviazol v krku, nedostane von.
Limity ľudského tela sa riadia „pravidlom 3“
Ľudia všeobecne môžu prežiť tri minúty bez vzduchu, tri hodiny bez prístrešia v extrémnych klimatických podmienkach, tri dni bez vody a tri týždne bez jedla.
Ak ste bodnutý ostrým predmetom, nevyťahujte ho
Vytiahnutie objektu zvýši rýchlosť straty krvi. Namiesto toho sa snažte prekryť ranu a robiť všetko preto, aby ste zastavili krvácanie, kým nepríde zdravotník.
Väčšina leteckých nešťastí sa stala počas troch minút po vzlete, alebo osem minút pred pristátím
Bezpečnosť letectva sa riadi pravidlom +3/-8. Ľudia by preto mali byť najostražitejší ihneď po štarte a tesne pred pristátím. Až 80 % nehôd sa stalo počas týchto časov.
Najviac úmrtí pri domácich požiaroch je spôsobených inhaláciou dymu, nie popáleninami
Treba sa držať pri zemi, aby ste sa nenadýchali príliš veľa dymu a hľadať najbližší východ.
Baterka môže byť najlepšia zbraň proti útočníkovi
Extrémne jasné svetlo môže odvrátiť útok násilníka rovnako účinne ako nejaká zbraň. Keď mu v noci zasvietite ostrým svetlom do očí, získate výhodu a čas na útek.
Ak sa stratíte na výlete, hľadajte plot alebo potok
Prúd vždy tečie z kopca a vždy vedie k väčšiemu prítoku alebo vodnej ploche. Plot zas takmer vždy vedie k ceste alebo k nejakým budovám.