Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

5 jednoduchých spôsobov, ako si zapamätať všetko, čo sa naučíte

Pamat_ThinkstockPhotos
thinkstockphotos.com
22. júna 2016 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Od miesta, kde ste zaparkovali svoje auto, až po heslo k účtu na Facebooku, je množstvo vecí, ktoré musíte mať dennodenne na pamäti. Ak máte problémy udržať v nej všetko, pravdepodobne nebudete sami.

Existuj však aj „pamäťoví atléti“, ktorí každoročne predvádzajú svoje schopnosti na súťažiach. Títo šampióni majú niekoľko rád pre „bežných“ ľudí. Tu je päť jednoduchých stratégií pre zapamätanie si vecí, ktoré ste sa naučili.

1. Vytvorenie pamäťového paláca

Pamäťový palác je založený na myšlienke, že naše priestorové pamäti sú oveľa silnejšie ako naše spomienky na konkrétne slová alebo predmety. Skúste si napríklad jednoducho zapamätať nákupný zoznam.

Urobte si zoznam (povedzme, že zahŕňa jablká, papierové utierky, chlieb a mlieko), poprechádzajte sa v mysli po svojom domove a vytvorte si scénu s každou položkou zo zoznamu. Napríklad si môžete v obývačke predstaviť skupinu detí, ktoré jedia jablká, v jedálni si predstavte jednotlivé kusy nábytku zabalené do papierových utierok, prejdite do spálne, kde bude v posteli obrý bochník chleba a v kúpeľni uvidíte umývadlo a vaňu pretekajúce mliekom.

2. Myslite na scénu

Vizuálne spomienky si tvoríme podobne ako kamera zaznamenáva obraz: To, čo vidíme, dostane potlač, podobne ako fotografia, v určitom súbore mozgových buniek v našom hipokampe, hlboko vo vnútri mozgu. Tento proces sa nazýva kódovanie.

Dôvod, prečo strácame veci, ako napríklad kľúče, peňaženku, telefón, tak často, je ten, že skladujeme podobné verzie spomienok. Človek myslí na to, koľkokrát zaparkoval svoje auto alebo niekam pohodil kľúče. V mozgu je zakódovaných tisíce takýchto spomienok a postupom času sa začnú rozmazávať.

Ak chcete zlepšiť svoju pamäť, musíte byť schopní udržať tieto spomienky oddelené od seba. Keď budete nabudúce odkladať kľúče vezmite v úvahu, na aký povrch ich odkladáte. Je to kameň, drevo alebo plast? Je to červené alebo modré? Je v blízkosti nejaká fotografia, ktorú by ste si mohli zapamätať?

3. Vytvorte emocionálne spojenie

Keď máme pocit spojenia s objektom alebo miestom, môže nám to pomôcť zapamätať si podrobnosti. Nedávno vedci z Harvardu a MIT skúmali, ako si ľudia dokážu zapamätať fotografie a farebné štvorce. Viac si pamätali podrobnosti o fotografiách ako o štvorcoch. Výskumníci si myslia, že to má súvis so schopnosťou ľudí spojiť veci na fotografiách s ich vlastnými pocitmi a spomienkami, a preto sa udržia v pamäti viac.

4. Skúste mnemotechnickú pomôcku

Ak sa pokúšate zapamätať si slová v určitom poradí, skúste urobiť slovo z každého začiatočného písmena položky. „Mnemotechnické pomôcky nie sú nástrojom pre učenie sa samo osebe, ale pre vytváranie mentálnych štruktúr, ktoré uľahčujú získať späť to, čo ste sa už naučili,“ píšu Peter Brown, Henry Roediger a Mark McDaniel v knihe Make It Stick: The Science of Successful Learning.

5. Spojte novú vec so staršími vecami

Pokiaľ dokážete prepojiť nové učenia s predchádzajúcimi znalosťami, dokážete tieto nové veci lepšie uchopiť. Čím viac spojení vytvoríte, tým skôr si vec zapamätáte.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X