5 spôsobov, ako ostanete sústredení pri práci z domu
Pracovať z domu je snom mnohých ľudí – žiadna ranná špička, preplnená doprava, ani hlasní ľudia a ste vo svojej komfortnej zóne. Ako všetko, aj práca z domu vám však časom môže ukázať svoju odvrátenú stranu tváre.
Môže sa vám stať, že vaše domáce povinnosti sa vám zmiešajú s pracovnými a odvedú tak vašu pozornosť nesprávnym smerom. „Práca z domu otvára mnoho možností robiť čokoľvek okrem samotnej práce,“ hovorí v tejto súvislosti Gerald D. Vinci, majiteľ Vinci Digital Marketing. „Kopa riadu v umývadle, špinavé oblečenie či prach na policiach vo vedľajšej izbe už volajú vaše meno,“ dodáva s položartom. Ak sa týmto aktivitám venujete príliš často, má to podľa Vinciho veľmi negatívny dopad na celkovú produktivitu vašej práce. Aby ste teda čo najviac eliminovali podobné rušivé vplyvy, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi stratégiami.
Osobitný pracovný priestor
Vyhraďte si samostatný pracovný priestor. Nemusí byť veľký, môže to byť napríklad stôl vo vašej obývačke, prípadne, ak máte lepšie priestorové vybavenie, vytvorte si vlastnú pracovňu. Je to najmä z toho dôvodu, že aj pri práci z domu musíte mať stále pocit, že určitým spôsobom „idete do práce“.
Technologické vybavenie
Okrem spoľahlivého a rýchleho internetového pripojenia budete potrebovať aj ďalšie silné nástroje spolupráce a komunikácie. Tie vám umožnia ostať v spojení, počuť, vidieť a zdieľať, ako aj byť počutý a videný.
Kontakt
Jedna z vecí, ktorú zmeškajú napríklad zamestnanci pracujúci z domu, je konverzácia a komentáre po ukončení stretnutia. Využívajte preto telefón a miesto písania správ si radšej zavolajte. Aby ste neupadli do zabudnutia, musíte sa vhodným spôsobom pripomínať, neustále komunikovať o vývoji prebiehajúcich pracovných záležitostí, myšlienkach, pohľadoch či o tom, čo si myslíte.
Pohyb
S vyššie uvedeným úzko súvisí aj nasledujúce odporučenie. Pracovať z domu nemusí vždy doslova znamenať „z domu“. Veľmi dôležitou súčasťou celého procesu je udržiavanie osobného kontaktu s vašimi spolupracovníkmi, kolegami a klientmi. Môžete sa s nimi stretnúť v kaviarni, domovskej kancelárii, alebo ísť na pracovný obed. Dôležité je tiež, aby ste si dopriali dostatok pohybu. Práca z domu zvádza k sedavému spôsobu života, čo môže mať negatívny dopad na vaše zdravie. Môžete napríklad zmeniť pracovné prostredie a v niektorý deň pracovať na terase kaviarne či na inom mieste, ktoré vám ponúka potrebné technologické vybavenie.
Pravidlo NIE 24 / 7
Stanovenie hranice, kedy sa práca začína a kedy končí, je kľúčovou zásadou, ktorej sa treba držať. Po skončení práce je potrebné ponechať váš kútik opustený a dvere na „kancelárii“ zatvorené. Stanovte si presný pracovný čas a snažte sa ho dodržiavať. Nezabudnite pritom ani na nevyhnutné dni voľna.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.