Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 návyky, ktoré majú ľudia s výnimočne vysokou emocionálnou inteligenciou

žena na gauči, inteligencia, biznisman
thinkstockphotos.com
24. júla 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj INC.com Tlačiť

Nedávno sme písali o tom, čo je to emocionálna inteligencia a ako odlišuje ľudí, ktorí ju majú od tých, ktorí ju nemajú. Webový portál Psychology Today popisuje emocionálnu inteligenciu ako schopnosť presne identifikovať vlastné emócie a emócie iných, ako schopnosť správne aplikovať tieto emócie na pridelené úlohy, ako aj schopnosť správnym spôsobom riadiť a ovládať tieto emócie.

Zaujímavou je však aj skutočnosť, ako vlastne žijú takíto emocionálne inteligentní ľudia a akými zásadami sa pritom riadia. V nasledujúcich riadkoch nájdete 4 dôležité návyky, ktorými sa vyznačujú životy takýchto ľudí a ktorými sa prípadne môžete inšpirovať.

Sebavedomie

Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá ako návyk, ktorý možno praktizovať, stať sa skutočne sebavedomým človekom si vyžaduje oveľa väčšie úsilie, ako to na prvý pohľad vyzerá. Zatiaľ čo prílišné a neustále premýšľanie nad všetkým nezaraďujeme medzi pozitívne činnosti, niekedy nie je zlé sa na chvíľu zastaviť a popremýšľať nad tým, čo robíme a ako sa správame a následne vyhodnotiť dopad tohto správania a konania na seba aj iných. Pozitívne reakcie nám pomôžu nadobudnúť potrebné sebavedomie a z tých negatívnych sa do budúcnosti poučíme.

Empatia

Táto vlastnosť a návyk emocionálne inteligentných ľudí je kľúčovou pre porozumenie vlastným emóciám aj emóciám ostatných ľudí. Je tomu tak najmä preto, že vo väčšine prípadov, kedy si formujeme akékoľvek vzťahy s inými ľuďmi, tak robíme práve prostredníctvom spoločných emócií. Bez ohľadu na to, či ide o lásku, nenávisť alebo hnev, kľúčovým faktorom je schopnosť vedieť správne prečítať emócie iných ľudí. Len tak vieme adekvátnym spôsobom reagovať na konkrétnu situáciu.

Spokojnosť

Zatiaľ čo trocha perfekcionizmu nezaškodí pre výkon kvalitnej práce, aj príliš veľa dobrého môže niekedy škodiť. Je preto potrebné pracovať na tom, aby sme vždy vedeli prijať fakt, že veci sa nie vždy vyvíjajú tak, ako si to plánujeme. Nestrácajme však optimizmus a vieru v život, ba naopak, stále si pestujme zvedavosť a učme sa nové veci, ktoré nám pomôžu pri zvyšovaní emocionálnej inteligencie.

Rovnováha

Netrávme príliš veľkú časť nášho života v práci a prácou. Môže sa nám pritom totiž veľmi ľahko stať, že zanedbáme všetko ostatné a v určitom momente nadobudneme pocit, že nám život uniká medzi prstami. Skúsme preto vždy hľadať rovnováhu medzi našim profesionálnym a súkromným životom a pritom zároveň zistíme aj to, ako narábať s konkrétnymi emóciami.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2006 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

emocionálna inteligencianávyky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Zákon o odpadoch a vykonávacie predpisy v zdravotníckych zariadeniach – zmeny od 1. 1. 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X