Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 znamení, že máte vysokú emocionálnu inteligenciu

ľudia, práca, kolektív
Thinkstock
15. marca 2021 Tlačiť

Keď sa prvýkrát objavil termín emocionálna inteligencia, prišlo sa súčasne na zaujímavú vec – priemerne inteligentní ľudia majú vyššiu emocionálnu inteligenciu (EQ) než ľudia nadpriemerne inteligentní (tí s vysokým IQ). Táto anomálie celkom prekrútila doterajší predpoklad, že vysoké IQ je jediným zdrojom úspechu.

Emocionálna inteligencia sa ťažko definuje – ide totiž o všetko to, čo ovplyvňuje, ako zvládame svoje správanie, a čo formuje naše osobné rozhodnutie.

Emócie zažívame všetci, ale len málo z nás ich dokáže správne identifikovať a pomenovať. A to je problém, pretože zle označené emócie sú často chybne interpretované, a to vedie k iracionálnym voľbám a kontraproduktívnym činom.

Ako sa dá zmerať emocionálna inteligencia? Tak ako u IQ existuje veľa vedecky overených testov. V nasledujúcich riadkoch sú na základe výskumu TalentSmart zhrnuté poznatky o tom, čo je jasnou známkou vysokého EQ:

Máte rozsiahlu emotívnu slovnú zásobu

Ľudia s vysokým EQ zvládajú svoje emócie, pretože im rozumejú a dokážu ich pomenovať. Zatiaľ čo niektorí povedia, že sa cítia zle, ľudia emocionálne inteligentní rovnaké pocity označia ako podráždené, frustrované alebo úzkostlivé. Čím špecifickejšie je vaše pomenovanie, tým lepší je i váš náhľad do vašich pocitov – čo ich spôsobilo a čo by ste s nimi mali urobiť.

Zaujímate sa o ostatných

Nezáleží na tom, či ste introvert, alebo extrovert – emocionálne inteligentní jedinci sa zaujímajú o všetkých vo svojom okolí. Táto zvedavosť je vyvolaná empatiou, predpokladom vysokého EQ.

Neprekážajú vám zmeny

Emocionálne inteligentní ľudia sú flexibilní a prispôsobiví zmenám. Poznajú, že strach zo zmien je najväčšou prekážkou ich úspechu a šťastia.

Poznáte svoje silné a slabé stránky

Emocionálna inteligencia neznamená len rozumieť svojim emóciám, ale tiež vedieť, v čom ste dobrí a v čom nie. Viete, ako využiť svoje prednosti k úspechu a ako sa vyhnúť vašim slabostiam, ktoré vás brzdia.

Dokážete odhadnúť charakter

Vysoké EQ sprevádza schopnosť čítať v ostatných ľuďoch – pochopiť, čím prechádzajú. Zmýšľanie ostatných ľudí pre vás nie je záhadou – rozumiete ich skrytým motiváciám.

Viete, ako povedať nie

Sebaovládanie– teda odkladanie vlastného uspokojenia a vyhýbanie sa impulzívnemu správaniu– je ďalším prejavom emocionálnej inteligencie. Výskum kalifornskej univerzity v San Franciscu zistil, že čím je pre nás obtiažnejšie  hovoriť nie, tým viac sme v strese a hrozí nám vyhorenie alebo depresia.

Odpúšťate chyby

Emocionálne inteligentní ľudia sa nerýpu vo svojich chybách, ale nezabúdajú na ne, aby sa im v budúcnosti mohli vyvarovať. Pitvanie sa vo vlastných chybách je nebezpečné rovnako ako ich zabudnutie.

Dávate,  a pritom nečakáte za to nič

Keď vám niekto dá niečo len tak bez toho, že by za to niečo očakával, urobí to na vás veľký dojem. Emocionálne inteligentní ľudia si budujú silné vzťahy, pretože neustále myslia na ostatných.

Oceňujete to, čo máte

Tráviť čas rozjímaním nad tým, za čo ste vďační, je dobré i zo zdravotného hľadiska: redukuje to stresový hormón o 23 %. To zlepšuje náladu, energiu i fyzické blaho.

Nenecháte si nikým skaziť radosť

Keď majú emocionálne inteligentní ľudia radosť z niečoho, čo dokázali, nenechajú si túto radosť nikým pokaziť. Nedajú na to, čo si o nich ostatní myslia, pretože ich sebaúcta prichádza zvnútra.

K téme

Témy

práca a kariéraskillsúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X