Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vydať knihu v roku 2024

ako vydať knihu
ako vydať knihu Foto: Getty Images
3. januára 2024 Img 20230124 wa0003 2.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ako je možné vydať knihu, ktorá by sa predávala v kníhkupectvách? Ako postupovať, ak autor chce vydať knihu nezávislé od vydavateľstva? Ako túto knihu dostať na slovenský trh? Tieto a ďalšie otázky nájdete s odpoveďami nižšie.

Inšpirácia – Nápad – Texty pribúdajú, stránky knihy sú naplnené. Dokončené. Reálne riadky, formát, kurzor. Je to vonku. Mesiace práce, skladanie. Autor knihy známy, ale čo ďalej???

Pred štyrmi rokmi som si kládla podobné otázky. Chcela som vydať knihu, a prvé moje kroky viedli ku kontaktovaniu známych vydavateľstiev, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Poslala som im koncept knihy, a aj cieľovú skupinu, ktorú som prostredníctvom knihy chcela osloviť. Konkrétne išlo o darčekovú knihu pre ženy, ktorej texty a ilustrácie som robila sama. Niekoľko rokov sa mi nazbierali maľby a kresby, a kratšie úvahy, ktoré som pôvodne neplánovala vydať ako knihu, nápad prišiel až po rokoch. V priebehu jedného roka sa mi podarilo knihu vydať, a dostala sa na pulty predvianočného predaja do všetkých známych kníhkupectiev po celom Slovensku. Ako sa to stalo, a zopár praktických tipov, o ktoré sa rada podelím.

Prvým krokom bola myšlienka začleniť sa do nejakého známeho kníhkupectva, a zveriť im vydanie tejto knihy. Po dlhších dňoch čakania som však narazila na odmietnutie, pretože ma ako autorku knihy nepoznali, a preto nevedeli odhadnúť jej predajnosť a úspech predaja.

Knihu som však vydať chcela. Začala som sa zaujímať o to, ako sa to dá urobiť aj samostatne, bez vydavateľstva.

Prvým krokom je knihu spracovať nielen po obsahovej stránke, ale postupne si ju predstaviť, a tú predstavu dať na papier:

  • Akú obálku knihy by som chcela?
  • Aká veľkosť strán má byť v knihe?
  • Aké písmo textu má byť na obálke, a aké v knihe?
  • Chcem knihu venovať konkrétnej cieľovej skupine?
  • Kde umiestniť poďakovanie?
  • A na záver uviesť obsah alebo aj niečo ďalšie?

Tieto, ale aj ďalšie detaily je dobre premyslieť, a zapracovať do konceptu knihy.

Ďalším krokom bolo dohodnúť si grafické spracovanie vnútorného obsahu knihy, a obálky knihy tak, aby tlačiarne boli schopné túto knihu na základe tohto spracovania vydať.

Na trhu je veľa grafikov, ktorí túto službu ponúkajú, a dá sa objednať. Podobne aj s obálkou knihy.

Popritom je dobré riešiť objednávku v tlačiarňach. Tie ponúkajú rozličné ceny podľa počtu vydaných kusov. Je potrebné si zadefinovať väzbu knihy, farbu strán, spôsob číslovania, kvalitu papiera, formu obálky knihy a podobne.

Pred zadaním do tlače, je potrebné požiadať o ISBN knihy. Žiadosť o vydanie ISBN je možné požiadať elektronicky: https://www.snk.sk/sk/ziadost-o-pridelenie-cisla-isbn.html

Po vydaní ISBN je potrebné túto informáciu o pridelenom ISBN zapracovať do informácií o knihe na zadnej časti knihy, a na obálku knihy.

Tlačiareň na požiadanie vypracuje cenovú ponuku na vydanie knihy. Pri nižšom náklade knihy je jednotková cena knihy drahšia, ako pri väčšom počte kníh.

Termíny tlače sú dosť obsadené, najmä pri sezóne predvianočného predaja kníh, alebo pri tlačí pred významnými sviatkami, ako deň žien, deň matiek a podobne.

Ak plánujete vydať knihu k niektorému z týchto sviatkov, je potrebné to riešiť časovo v predstihu.

Po tom, čo tlačiareň vytlačí knihu, vám ju doručia na vami stanovené miesto. Ak sme samo-vydavateľmi, je dobré pre predaj knihy osloviť distribučnú spoločnosť. Kníhkupectvá totiž spolupracujú radšej s distribučnou spoločnosťou, od ktorej odoberajú knihy, a je to pre nich administratívne menej náročne, ako spolupráca priamo s autorom knihy.

Knihy sa predávajú formou komisionárskeho predaja. Odovzdajú sa distribučnej spoločnosti, od ktorej si kníhkupectvá túto knihu obstarajú. Keď sa kniha predá, na mesačnej báze sa nahlási počet predaných kusov distribučnej spoločnosti, a táto to oznámi autorovi. Autor potom vystavuje faktúru za predané kusy.

Z toho vyplýva, že ďalšou povinnosťou je povinnosť zaregistrovať sa ako autor na daňovom úrade. Daňový úrad pridelí DIČ, pod ktorým autor knihy predáva tieto knihy.

Kniha je v kníhkupectvách a autor knihy môže spropagovať knihu rôznym spôsobom cez sociálne siete. Pri vydaní mojej knihy ma kontaktovalo rádio, ktoré so mnou urobilo reláciu, kde sa s knihy čítalo, a tiež tam bol rozhovor ku knihe. Možností je veľa.

Úspešné vydanie knihy prajem 😊

Img 20230124 wa0003 2.jpg

Na účtovníctvo som sa zameriavala už na strednej a vysokej škole. Počas odbornej praxe som pracovala pod vedením audítora, pôsobila som v účtovných firmách a neskôr ako hlavná účtovníčka pre medzinárodnú spoločnosť, a tiež ako metodička účtovného oddelenia. Aktuálne sa venujem súkromnej praxi, vedeniu účtovníctva a účtovnému poradenstvu v rámci môjho portálu www.uctovneporadenstvo.org. Taktiež mám osvedčenie v slovenskej certifikácii účtovníkov. Vo voľnom čase tvorím, venujem sa najmä maľovaniu - vydala som aj darčekovú knihu s maľbami a postrehmi o živote.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako vydať knihu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X