Ste v strese? Zistíte to naozaj jednoducho
Konečne ste sa rozhodli, že si počas víkendu oddýchnete a vyberiete sa na výlet, ale zrazu na vás doľahla únava a prejavili sa rôzne zdravotné problémy. Rozmýšľali ste nad tým, prečo sa takéto príznaky prejavia vždy, keď máte nejaké zábavné plány?
Ak sa takéto niečo zopakovalo už niekoľkokrát, mali by ste si uvedomiť, že ste vyhoreli. Práca na vás dolieha až príliš a vy si nedokážete už nič užiť. Chronický stres je zlý pre telo i pre mozog, dokonca potláča tvorbu nových nervových buniek a zvyšuje riziko nadváhy, vznik srdcových chorôb. Súvisí tiež s depresiou a úzkosťou.
Pokiaľ ste zaneprázdnený, nemusíte si príznaky všimnúť a nemáte prehľad o tom, čo a ako sa cítite. Ak sa však stotožňujete s niektorým z týchto piatich symptómov, uvedomte si, že je ešte čas urobiť krok späť.
1. „Štekáte“ na každého (bezdôvodne)
Keď sa vás kolega/kolegyňa opýta nevinnú otázku „Mohol by si, prosím ťa, toto pre mňa skorigovať?“ a vy namiesto pokojnej odpovede „Iste“ alebo „Daj mi pár sekúnd a pozriem sa na to“ vyslovíte „Hmm, som práve TROCHU zaneprázdnený, ale iste, čokoľvek“, je niekde problém. Pravdepodobne ste si ani neuvedomili, že ste boli „trochu“ hrubý. Keď je človek v strese neberie ohľady na city ostatných.
2. Rozmýšľate nad prácou, neustále
Môžete pracovať od 9. do 17. hodiny, ale vaša myseľ je zamestnaná prácou 24 hodín denne 7 dní v týždni. Počas dochádzania do práce, počas večere, pri zaspávaní, dokonca i v snoch sa venujete práci. Jedinou témou pri rozhovoroch s rodinou a priateľmi je práca.
Samozrejme, nedá sa tomu zabrániť, nie ste predsa robot, aby ste sa naprogramovali, že budete o práci premýšľať len počas pracovnej doby, ale pokiaľ si ju nosíte všade so sebou, prejaví sa to na vašom zdraví a vzťahoch.
3. Nedokážete sa sústrediť natoľko, aby ste boli produktívny
To, že o práci stále rozmýšľate, neznamená, že sa na ňu dokážete aj dostatočne sústrediť. Myšlienky vám víria v hlave, ale vy neviete, ako ich ovládať. Je to bludný kruh – ste zahltený prácou, no ste stále „naježený“, že neviete nič urobiť. Výsledkom tejto frustrujúcej situácie je úzkosť a váš organizmus sa nedokáže koncentrovať.
4. Nespíte dobre (alebo vôbec)
Koncom dňa ste vyčerpaný, ale keď si konečne ľahnete do postele, budete hodiny pozerať do stropu. Napokon, v tom lepšom prípade, zadriemete aspoň na chvíľu. Keď sa na druhý deň ráno prebudíte, ste rovnako unavený ako keď ste si ľahli spať. Keď je človek v strese, jeho mozog sa nedokáže vypnúť ani v noci, čo má vplyv na jeho pamäť i náladu. Môže to viesť až k pretrvávajúcej nespavosti a poruchám imunitného systému.
5. Bolí vás celé telo
Pokiaľ nemáte chrípku, znamená to, že sa týmto spôsobom prejavuje napätie, ktorým trpí vaša myseľ. Objavuje sa bolesť a stuhnutosť chrbta, krku, ramien, bolesť hlavy a podobne. Keď mozog cíti hrozbu, aktivuje nervový systém a signalizuje nadobličkám, aby pumpovali adrenalín, kortizol a ďalšie hormóny, ktoré udržujú telo v akcii. Svaly sa tým napínajú, tráviaci trakt spomaľuje, cievy zovierajú a srdce bije rýchlejšie. Nemôžete sa takto cítiť stále, dlhodobé účinky môžu byť škodlivé. Pokiaľ nedokážete stres eliminovať, môžete aspoň zabrániť tomu, aby sa vymkol kontrole a prevziať život do vlastných rúk. Aký je prvý krok? Byť si vedomý toho, ako sa cítite.
Potom treba vymyslieť najlepší spôsob, ako si správne zadeliť čas, aby ste stihli všetko, čo treba. Musíte si robiť prestávky a keď je to potrebné, požiadať o pomoc. Naučiť sa úspešne zvládať stres je kľúč k šťastnému a zdravému životu.