- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- 6 zvykov ohľadom sociálnych sietí, ktoré vás môžu stáť prácu. Na tieto si treba dať pozor
6 zvykov ohľadom sociálnych sietí, ktoré vás môžu stáť prácu. Na tieto si treba dať pozor
Expertka na vzťahy Blaire Allisonová bola ako v extáze, keď ju regrutovali ako „Love Guru“ do floridskej rozhlasovej show o randení, v ktorej sa odpovedá na otázky volajúcich. Prešla prvým kolom rozhovorov a dokonca nahrala skúšobný spot, ktorý sa producentom pozdával. Bola v strižni, keď ju zrazu odvolali na stretnutie, kde jej oznámili, že pracovnú ponuku anulovali…
Keď Allisonová žiadala viac informácií, zistila, že ju v očiach konzervatívneho šéfa stanice zdiskreditovala povaha niektorých jej postov na sociálnych sieťach. Allisonová v tom čase podnikala v oblasti plánovania eventov a niektoré pikantnejšie fotografie, ktoré postovala, sa vedeniu zdali byť nevhodné. Šéf sa tak rozhodol, že prijatie takejto osoby nestálo za riziko potenciálnej straty inzerentov.
„Bola som rozrušená, skutočne som tú prácu chcela,“ hovorí Allisonová. „Tiež som bola prekvapená, pretože som tie fotografie vnímala iba ako nevinnú zábavu – nebola tam žiadna nahota ani obscenita.“
Myslíte si, že takéto sklamanie sa vám stať nemôže?
V súčasnosti je to celkom bežné, obzvlášť v mediálnych a tech spoločnostiach, kde je internet integrálnou súčasťou kancelárskej kultúry. V roku 2014 Jobvite odhalil, že 55 % náborových pracovníkov priznalo, že zvažuje a posudzuje kandidátov na základe ich profilov na sociálnych sieťach.
Dopomôcť k tomu, aby ste vďaka internetovým prešľapov nepohoreli pri uchádzaní sa o prácu, vám môže aj to, že sa budete vyhýbať týmto šiestim druhom správania v rámci sociálnych sietí.
Priznanie náborového pracovníka #1: Ohováranie zamestnávateľov alebo spolupracovníkov
Ak si myslíte, že je celkom nevinné či dokonca vtipné v nedeľu v noci na Twitteri zakončovať svoje príspevky „#hatemyjob“, popremýšľajte znovu. Ohováraním kolegov alebo spoločností (aj bývalých) si pravdepodobne odpálite potenciálneho zamestnávateľa. Potrebujete dôkaz? V roku 2014 portál CareerBuilder zistil, že 36 % personalistov odpísalo kandidáta práve z tohto dôvodu.
Priznanie náborového pracovníka #2: Prílišné odkrývanie súkromia
Teoreticky by stránky ako Facebook či Twitter mali byť vlastne platformou pre odkrývanie vášho súkromného života a hobby. Do veľkej miery to aj tak je, zdieľanie určitých obsahov a osobných informácií online a bez patričného filtrovania sa vám však môže vrátiť v zlom. Takou problematickou informáciou môže byť, ako to ukázala štúdia dvoch zamestnancov Carnegie Mellon University, vierovyznanie alebo napríklad informácia o tehotenstve.
Priznanie náborového pracovníka #3: Protichodné posty
Keď napríklad uchádzač o zamestnanie bude tvrdiť, že skončil s predchádzajúcou prácou, pretože sa zranil pri dopravnej nehode a krátko na to dá na sociálnu sieť obrázok, ako sa baví na vodných lyžiach počas dovolenky, nemá šancu prácu dostať. Takéto klamstvo by vám mohlo poškodiť na veľmi dlho, história – a tá na sociálnych sieťach špeciálne – si pamätá veľa…
Priznanie náborového pracovníka #4: Pravopisné a gramatické chyby
Kto sa stará, či viete správne vyhláskovať/napísať niektoré slová? Personalistov, ktorí vás budú prijímať, áno. Podľa Jobvite zaujíma až 66 % náborových pracovníkov to, či niekto náhodou nemá problém so správnym pravopisom a gramatikou. Ak teda ťažkosti tohto druhu máte, skúste si text pred tým, ako ho dáte na niektorú sociálnu sieť, napísať napríklad do Wordu a nechajte si skontrolovať pravopis.
Priznanie náborového pracovníka #5: Pochybné obsahy
Problematické sú nadávky, ktoré podľa Jobvite odpísali 63 % kandidátov, ale takisto, samozrejme, odkazy na ilegálne drogy (83 %) či sexuálne posty (70 %). Iste, aj tu je dôležitá miera. Ak niekto raz zahreší alebo uverejní jednu fotografiu z piatkového záťahu, nie je to také zlé ako keď niekto pravidelne postuje fotografie toho, ako sa každý víkend „rozbíja“. Takéto obsahy totiž v očiach personalistov spochybňujú napríklad zodpovednosť človeka či jeho schopnosť úsudku.
Priznanie náborového pracovníka #6: Kyberšikana a javy s ňou späté
Podľa stránky CareerBuilder obišlo 28 % zamestnávateľov kandidáta kvôli jeho diskriminačným komentárom ohľadom rasy, pohlavia alebo náboženstva. Ešte väčšie sklamanie môže nastať vtedy, keď takéto niečo človek mieni a napíše s humorom (akokoľvek zvláštny druh humoru to je). Tu treba mať na pamäti jednu vec: kto nevie a nepozná pozadie, ten to pochopiť nemusí a pravdepodobne ani nepochopí.