
- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- 6 kľúčových stratégií, ktoré používa Elon Musk pri prijímaní ľudí do SpaceX a Tesly
6 kľúčových stratégií, ktoré používa Elon Musk pri prijímaní ľudí do SpaceX a Tesly

Každý úspešný podnikateľ si postupne vytvára svoje vlastné špecifické stratégie, ktoré potom používa pri prijímaní tých najväčších taletov do radov svojej firmy či viacerých organizácií.
Spoločnosti Tesla a SpaceX bezpochyby patria medzi tých najambicióznejších hráčov na súčasnom trhu. Aby dokázali dosiahnuť všetky stanovené ciele, musí Elon Musk získať aj tých najtalentovnejších ľudí. Aké tajomné postupy pritom používa, si môžete pozrieť aj v nasledujúcich riadkoch.

- Prijímací pohovor s každým osobne
SpaceX v súčanosti zamestnáva päť tisíc ľudí. Pri tomto množstve zamestnancov sa tak môže zdať až nemožné, aby sa šéf firmy zúčastnil na každom pohovore osobne. Pravdou však je, že je to možné. Elon Musk sa doteraz stal súčasťou každého pracovného pohovoru s vybranými talentmi.
- Otázky ohľadom vyriešených problémov
Prostredníctvom špeciálnych otázok Musk zisťuje u uchádzačov, aké problémy sa im podarilo vyriešiť na predchádzajúcom pracovisku. Cieľom tohto kroku je zistiť, či to boli práve oni, komu sa podarilo vyriešiť vzniknutý problém, alebo či boli len výkonnými členmi daného tímu. „Ak bol kandidát naozaj človekom, ktorý vyriešil konkrétny porblém, bude schopný zodpovedať položené otázky z rôznych perspektív,“ dodal v tejto súvislosti Musk.

- Riešenie problému počas prijímacieho pohovoru
Uchádzači v Glassdoor napríklad uviedli, že počas prijímacieho pohovoru do týchto spoločností museli lúštiť rôzne rébusy z oblasti inžinieringu a fyziky. Obsahom tieto otázky zodpovedajú úlohám, ktoré by riešil prijatý zamestnanec v rámci zverenej pracovnej agendy.
- Vzdelanie nerozhoduje
Musk v zásade nevyžaduje od záujemcov o prácu, aby mali vysokoškolské vzdelanie či dokonca ukončené stredoškolské štúdium. Riadi sa pritom poznaním, že mnohí úspešní inovátori dosiahli veľké veci aj bez ukončeného formálneho vzdelania. V tejto súvislosti uvádza, že ani Bill Gates, Steve Jobs či Larry Page nedisponujú univerzitnými diplomami.

- Neuspojiť sa s ničím menej kvalitným, ako s najlepším uchádzačom
Toto odporučenie pritom platí pre akúkoľvek pracovnú pozíciu vo firme. Bývalá hľadačka talentov pre SpaceX, Dolly Singh, v tejto súvislosti poznamenala, že Musk jej zvykol hovorievať, aby mu našla toho najlepšieho človeka z celej planéty pre každú jednu otvorenú pracovnú pozíciu.
- Správne nastavenie mysle
Mať výnimočný talent je dôležité. Musk však ešte zdôrazňuje inú vec. Jeho cieľom je nájsť kandidátov s pozitívnym prístupom k veciam. Spolu s tým vždy zvažuje aj skutočnosť, či by sa tento človek páčil aj ostatným členom tímu a či by sa im s ním dobre spolupracovalo.
Na záver preto Musk ešte dodáva: „Je veľmi dôležité mať rád ľudí, s ktorými pracujete. V opačnom prípade sa tento stav podpíše aj na negatívnych pracovných výsledkoch.“
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.