Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú aj tí najlepší lídri

Pracovný kolektív, šéf, nadriadený
ilustračné: thinkstockphotos.com
27. júna 2022 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Môžu byť šikovní, bystrí, múdri aj skúsení. Aj tí najlepší lídri sú však len ľudia, ktorí robia chyby. Možno tak potvrdiť, že tí najskúsenejší z nich vyrástli na chybách a rôznych prešľapoch. S nasledujúcimi riadkami sa môžete ponoriť do hlbín najbežnejších pochybení, ktoré sa nevyhýbajú ani tým najmúdrejším lídrom.

Prvá chyba

Jednou z najväčších chýb mnohých lídrov je skutočnosť, že nepočúvajú svojich zamestnancov. Spätná väzba od podriadených pracovníkov je veľmi dôležitá, pretože im ukazuje, čo je na pracovisku dobré a kde je ešte priestor na zlepšenie. Manažéri, ktorí dobre počúvajú svojich zamestnancov, si dokážu vybudovať skutočný rešpekt a dôveru. V ich tímoch väčšinou panuje pozitivína atmosféra a ľudia sú navzájom otvorení.

Druhá chyba

Najlepší lídri veľmi dobre poznajú silu informácií a uvedomujú si, že ich musia odovzdávať aj svojim zamestnancom. Ich výhodou je, že pritom dokážu odhadnúť, aké množstvo a druh informácií im môžu poskytnúť, aby predišli nezáujmu či nízkej morálke. Pri predstavení novej stratégie zamestnancom jasne vysvetlia výhody aj nevýhody nového postupu. Pracujú pritom len so skutočnými faktami a svojich podriadených nikdy nezávadzajú.

Tretia chyba

Vo svete športu sa nikto nečuduje tomu, keď má každý športovec vlastného trénera a kouča. V oblasti biznisu je to skôr rarita. Aj v tomto sektore je to však rovnako dôležité, ako pri dosahovaní športových výkonov. Mnohí manažéri sa tomu bránia a tvrdia, že nemajú čas ani priestor učiť ľudí, ktorí pod nimi pracujú a venovať sa ich rozvoju. Táto stratégia je však slepá, pretože opačným prístupom by dokázali zvýšiť efektivitu a dosahovali lepšie výsledky. Koučing pritom vôbec nemusí prebiehať formálnym spôsobom. Môže sa pokojne zmeniť na zábavu, ktorá prinesie do spoločnosti dobrú náladu, motiváciu aj inšpiráciu.

Štvrtá chyba

Pri svojich povinnostiach napĺňať víziu, implementovať stratégiu, stanovovať a dosahovať ciele, zabúdajú mnohí manažéri často na jednu nesmierne dôležitú vec. Je to uznanie a ocenenie práce podriadených pracovníkov. Ak chcú výrazne zlepšiť výkony ľudí, je dôležité podporiť ich snahu a úsilie. Výskum IBM Smarter Workforce Institute v tejto súvislosti potvrdil, že organizácie, ktoré ponúkali svojim zamestnancom rôzne programy hodnotenia, najmä však tie, ktoré im poskytovali odmeny za uznávanie korporátnych hodnôt, mali výrazne spokojnejších zamestnancov.

Piata chyba

Poslednou z najbežnejších chýb mnohých manažérov je tzv. politika zatvorených dverí. Opakom tohto prístupu je otvorená komunikácia medzi lídrom a jeho podriadenými, ktorí v ňom majú oporu a môžu za ním prísť kedykoľvek to potrebujú.

Ako je už vyššie spomenuté, tí najlepší lídri sa nachádzajú na vrchole väčšinou preto, že v minulosti urobili množstvo chýb, z ktorých sa však napokon dokázali poučiť. Pochybenia a prešľapy sú preto najlepšími priateľmi človeka a aj hodnotnými učiteľmi, keď sme ich ochotní počúvať. Nikdy tak nie je neskoro začať pracovať na zmene. Každý deň prináša nový začiatok a novú šancu zlepšovať sa.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2001 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

chybyknow-howknowhowmotivácia zamestnacovriadenie ľudírok 2022tipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X