Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Akí sú emocionálne silní ľudia a ako ich spoznáte už počas pracovného pohovoru?

Niektoré otázky sú na prijímacom pohovore zakázané
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
7. októbra 2016 Img_2614.jpg Právnička Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepreneur Tlačiť

Ako dobrí a efektívni manažéri určite veľmi dobre viete, že vybrať toho správneho človeka na uvoľnenú pracovnú pozíciu vo vašej spoločnosti je vždy veľkou výzvou. Vo väčšine prípadov skúmate skúsenosti prihlásených kandidátov, ich nadobudnuté zručnosti a vzdelanie, ako aj ich motiváciu stať sa súčasťou vašej organizácie. Odborníci však zároveň odporúčajú, aby ste išli ešte o krok ďalej a kládli uchádzačom aj také otázky, ktoré medzi nimi odhalia emocionálne silných jedincov.

Možno sa vám teraz naskytá otázka, prečo je to dôležité? Odpoveď je jednoduchá. Emocionálne zdraví ľudia lepšie vychádzajú s inými ľuďmi a ľahšie zapadnú do vášho tímu a prijmú vašu korporátnu kultúru. Sú vyrovnaní so svojou minulosťou, zameraní na prítomnosť a optimistickí s ohľadom na budúcnosť. Sú tiež menej zaťažení vlastnými problémami a všeobecne viac otvorení a pripravení vydať zo seba to najlepšie.

Emocionálni inteligentní ľudia sa vyznačujú nasledovnými charakterovými vlastnosťami a prístupom k životu a všetkému, čo so sebou prináša či už v ich súkromí alebo na profesionálnom pôsobisku.

Neporovnávajú sa s s ostatnými

Uvedené nádherne vystihuje nasledovný výrok Theodora Roosevelta: „Porovnanie je zlodejom radosti“. Emocionálne nezdraví ľudia majú tendenciu porovnávať sa s inými, a to tak v práci, ako aj v súkromí. Majú sklon myslieť si, že u ostatných je vždy všetko lepšie a ľahšie, čo im spôsobuje určitú vnútornú nerovnováhu, ktorá sa následne prejavuje aj navonok. Na druhej strane, emocionálne zdraví ľudia sú vyrovnaní so svojimi životmi, spokojní s tým, kde sú a o svoju radosť sa radi delia aj s ostatnými.

Nikdy sa nevidia v pozícii obete

Emocionálne nezdraví zamestnanci napĺňajú vašu spoločnosť nespokojnosťou a rôznymi obvineniami a intrigami. Obrátene, emocionálne zdraví ľudia v nej udržiavajú atmosféru harmónie a pozitivizmu. A ako na pohovore odlíšite emocionálne zdravého kandidáta od jeho opaku? Opýtajte sa uchádzača na významnú chybu v jeho živote a čakajte, ako na túto otázku zareaguje. Pozorne počúvajte, či berie zodpovednosť za svoj život, alebo z toho obviňuje niekoho iného.

Nepotrebujú byť stredobodom pozornosti

Máte okolo seba ľudí, ktorí sa neustále snažia byť v centre akejkoľvek pozornosti? Je to len odhad, ale veľmi pravdepodobne trpia nejakými skrytými neistotami, s ktorými sami bojujú. Emocionálne zdraví a silní jedinci nemajú potrebu po neustálom uznaní. Sami si seba cenia najviac a nepotrebujú preto potvrdenie zvonku.

Sú vytrvalí a dávajú zo seba všetko

Emocionálni silní ľudia nevytvárajú okolo seba rôzne dramatické situácie. Reagujú pokojne, pretože majú v sebe určitý vnútorný mier. Sú vyrovnaní a vedia, že pri dosahovaní cieľov musia byť trpezliví a vytrvalí. Nevzdávajú sa preto hneď pri prvej prekážke. Na rozdiel od emocionálne nezdravých ľudí, sa vyznačujú veľkou srdečnosťou, o ktorú sa radi podelia. Svoje emócie vedia dobre kontrolovať a tak aj reakcie na nepríjemné a náročné situácie. Na pohovore sa preto opýtajte kandidáta, čo ho stresuje a ako sa s týmito situáciami vyrovnáva.

Radosť je ich kľúčom k šťastiu

Keď raz Walt Disney povedal: „Šťastie je stavom mysle“ – popísal to veľmi presne. Emocionálne zdraví ľudia sú veľmi dobrými poslucháčmi. Títo ľudia nesúdia iných a dokážu reagovať s veľkou empatiou. Nosia v sebe veľa lásky, radosti, mieru, trpezlivosti, sú milí a skutočne dobrí, bývajú to veľkí džentlmeni. Preto, ak sa títo ľudia stanú súčasťou vášho tímu, vytvoria v ňom emocionálne zdravú atmosféru, stabilitu a produktivitu.

Img_2614.jpg
Právnička Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

emocionálne zdraví ľudiaprijímací pohovortipy na výber

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X