Čo je to finančný trh a aké sú jeho segmenty?
Viete, čo je to finančný trh a aké sú jeho segmenty? Ak nie, no zaujíma vás odpoveď, všetko podstatné týkajúce sa finančných trhov sa dozviete v článku.
Pojem finančný trh vám zrejme nie je úplne neznámy, no možno si pod ním predstavujete niečo iné, ako v skutočnosti tento pojem označuje. Zjednodušene by sme mohli povedať, že finančný trh je miesto, na ktorom sa stretáva ponuka voľných finančných prostriedkov v podobe úspor rôznych ekonomických subjektov a dopyt rôznych ekonomických subjektov po týchto prostriedkoch.
Finančný trh by sme však v širšom zmysle slova mohli chápať ako súbor transakcií a inštitúcii, ale tiež mechanizmus, pri ktorom sa stretáva dopyt a ponuka po voľných financiách, ale aj drahých kovoch.
Finančný trh a jeho delenie
Finančný trh je celkom komplikované miesto, pretože na ňom nájdeme rôzne finančné nástroje, predovšetkým finančné deriváty. Na pochopenie toho, ako finančné trhy fungujú, je potrebné si ich v prvom rade rozdeliť.
Finančné trhy delíme na:
- peňažné trhy
- devízové trhy
- kapitálové trhy
- trhy derivátov
Peňažné trhy
Práve trhy peňazí je základným finančným trhom. Obchoduje sa na ňom alebo sa na ňom investuje do krátkodobých cenných papierov. Základným produktom peňažného trhu sú vklady obyvateľstva v bankách, pričom sem patria termínované vklady, komerčné cenné papiere podnikov alebo fondy peňazí finančných spoločností. Spoločným znakom týchto produktov je to, že ich splatnosť je menej ako jeden rok.
Platí teda, že peňažný trh je určený na pokrývanie krátkodobého dopytu po peniazoch, teda na zabezpečenie likvidity.
Devízové trhy
Na devízových trhoch sa obchoduje so svetovými menami, pričom hlavnou funkciou týchto trhov je zabezpečovanie prevodu kapitálu z jednej menu do druhej, čím sa podporuje globálny tok financií.
Devízové trhy teda zabezpečujú efektívne presúvanie zdrojov na miesta, kde je ich potreba najvyššia a rovnako je tam potenciál najvyšších výnosov.
K funkciám devízového trhu patrí aj takzvaná špekulačná funkcia, ktorá hovorí o situácii, keď je na tomto trhu veľká časť účastníkov neobchoduje s reálnym kapitálom, ale len špekuluje ohľadom predpokladaného pohybu kapitálu.
Kapitálové trhy
Kapitálové trhy Na rozdiel od peňažných trhov, kapitálové trhy zabezpečujú dlhodobé zdroje financovania (kapitál). Hlavnými záujemcami o financovanie sú vlády a firmy. Aj preto sa kapitálové trhy delia na akciové a dlhopisové. Na akciových trhoch získavajú firmy kapitál emisiami nových akcií, na dlhopisových trhoch emisiami dlhopisov, čiže cenných papierov splatných v stanovený čas a so stanoveným výnosom. Na kapitálový trh prichádzajú teda investori so záujmom o dlhodobé investovanie, ktoré je pre firmy tou najdôležitejšou formou získavania investičného kapitálu. Trhy derivátov Jednoznačne najväčším finančným trhom je však trh derivátov, ten niekoľko tisíc násobne prevyšuje svojou veľkosťou všetky ostatné trhy. Derivát je finančný inštrument, ktorý je odvodený od nejakého podkladového aktíva, napríklad od akcie, dlhopisu, menového trhu či komodity. Pohyb ceny derivátu teda súvisí s pohybom ceny základného aktíva. Súčasný finančný systém umožňuje budovanie derivátov z derivátov a tak vytvára veľké pyramídy, ktorých krach stojí za takmer všetkými finančnými krízami.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.