- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Miliardár dal študentom po 100 000 dolárov, aby sa vykašľali na školu. Prečo to urobil?
Miliardár dal študentom po 100 000 dolárov, aby sa vykašľali na školu. Prečo to urobil?
Keď ste dobrý, nepotrebujete školu. Tak to aspoň podľa všetkého vidí miliardár Peter Thiel. Zbytočne totiž potom zabíjate svoj talent a nemôžete sa patrične prejaviť.
Program ponúka oslobodenie sa od oficiálnych inštitúcií a nadaným mladým ľuďom vlastne peniaze „strká“ do vreciek
Nadácia Thiel Foundation oznámila, že dala dohromady ďalšiu skupinu pozostávajúcu z 20 mladých ľudí, spomedzi ktorých by sa mohol „zrodiť“ nový Mark Zuckerbeg alebo Bill Gates. Každý člen Thielovho „spolku“ dostane 100 000 dolárov a dostatok mentorského dohľadu, pričom sa prinajmenšom na obdobie dvoch rokov trvania programu musí vzdať školy.
Peter Thiel založil tento program v 2011 s presvedčením, že škola odrádza študentov od toho, aby skúšali nové veci a nezriedka sa kvôli nej mnohí mladí výrazne zadlžujú. Preto jeho program ponúka oslobodenie sa od oficiálnych inštitúcií a nadaným mladým ľuďom vlastne peniaze „strká“ do vreciek.
„Nič nás nenúti k tomu, aby sme študentov posielali do turnaja, ktorý zruinuje porazených a z víťazov urobí konformistov,“ napísal Thiel pre Washington Post. „Ale presne toto sa stane, pokiaľ sa nezačneme zaoberať tým, či je stredná, resp. vysoká škola naozaj našou jedinou možnosťou.“
Tento rok sa členovia programu zameriavajú na vskutku rôzne oblasti a problémy, od zdravého jedla cez genetické testovanie až k otázkam boja proti podvodom a sprenevere.
Mnohí z členov Thielovho spoločenstva na seba upútali pozornosť tým, že uviedli celkom nové koncepty a projekty. Napríklad 21-ročná Olenka Polak je spoluzakladateľkou myLINGO, vymyslela totiž free appku, vďaka ktorej môže divák pozerať v kine filmy z hollywoodskej produkcie v jazyku, ktorý užívateľ preferuje (jej vynález využíva softvér na rozpoznávanie audia). Harry Gandi, 22-ročný mladík z Ontária, zas prišiel s novým monitorovaním zdravotného stavu prostredníctvom kontaktných šošoviek.
„Dopyt po tomto programe je explozívny,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ projektu Jack Abraham. Nadácia prijala rekordných 2 800 prihlášok na iba 20 miest, čo je dôkaz takej obrovskej konkurencie, akou sa nemôžu pochváliť ani tie najlepšie školy v krajine.
Ako odpoveď na tento dopyt nadácia zvažuje, že by v budúcnosti do programu zahŕňala už nie 20, ale rovno 30 nadaných mladých ľudí.
„Mladí ľudia by nemali čakať na koniec školského roka, aby mohli postaviť niečo úžasné,“ povedal Abraham. „Členovia nášho „klubu“ sa u nás naučia viac ako ich môže kedykoľvek naučiť akákoľvek škola.“
Thiel Foundation dáva mladým možnosť presadiť sa, to, ako ju v konečnom dôsledku využijú, je iba na nich. Pre niektorých to bola príležitosť a stali sa z nich superhviezdy. To je napríklad prípad Eden W. Fullovej, ktorej startup SunSaluter vyrába zariadenia prinášajúce nenákladnú solárnu energiu a čistú vodu 15 rozvojovým krajinám. Na iných zas tento tlak a izolácia nemali dobrý vplyv a z programu odišli, jedným z takých, ktorí nevydržali, bol trebárs aj John Marbach.