- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Bezpečnostný manažment
- Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) – aké sú povinnosti zamestnávateľa v roku 2024?
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) – aké sú povinnosti zamestnávateľa v roku 2024?
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci predstavuje systém právnych predpisov, ktorého hlavným cieľom je zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výkone pracovných povinností. V praxi ho tvorí súbor práv a povinností, ktoré sa vzťahujú na subjekty v pracovnoprávnych vzťahoch v oblasti ochrany zdravia pri práci.
Podnikatelia sú povinní dodržiavať všeobecné zásady prevencie v oblasti zaisťovania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Podnikateľom, ktorí sú zároveň zamestnávateľmi, zákon ukladá aj ďalšie povinnosti, ktoré sú povinní dodržiavať na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri svojej práci aj pri práci svojich zamestnancov. Viac informácií týchto základných pravidlách sme pre vás pripravili v nasledujúcich riadkoch.
Základným právnym predpisom, ktorý upravuje problematiku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, je zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o BOZP“). Právnu úpravu a ďalšie práva a povinnosti v tejto oblasti však obsahuje aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákonník práce“), ako aj mnohé ďalšie právne predpisy, vyhlášky a usmernenia.
Základné pojmy
Pre lepšie pochopenie a orientáciu v problematike bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) je dôležité poznanie niektorých základných pojmov, s ktorými táto oblasť pracuje. Ide o nasledovné termíny:
- Zamestnávateľom sa na účely zákona o BOZP rozumie fyzická alebo právnická osoba, ktorá zamestnáva fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu alebo uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov učilišťa, žiakov odborného učilišťa, žiakov strednej školy a študentov vysokej školy.
- Zamestnancom sa na účely zákona o BOZP rozumie fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu alebo žiak učilišťa, žiak odborného učilišťa, žiak strednej školy pri praktickom vyučovaní a študent vysokej školy pri praktickej výučbe.
- Osobitné skupiny zamestnancov sú tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiace ženy, mladiství a zamestnanci so zdravotným postihnutím.
- Prevencia je systém opatrení plánovaných a vykonávaných vo všetkých oblastiach činnosti zamestnávateľa, ktoré sú zamerané na vylúčenie alebo obmedzenie rizika a faktorov podmieňujúcich vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce, a určenie postupu v prípade bezprostredného a vážneho ohrozenia života alebo zdravia zamestnanca.
- Nebezpečenstvo je stav alebo vlastnosť faktora pracovného procesu a pracovného prostredia, ktoré môžu poškodiť zdravie zamestnanca. Neodstrániteľné nebezpečenstvo je také nebezpečenstvo, ktoré podľa súčasných vedeckých a technických poznatkov nemožno vylúčiť ani obmedziť.
- Ohrozenie je situácia, v ktorej nemožno vylúčiť, že zdravie zamestnanca bude poškodené.
- Riziko je pravdepodobnosť vzniku poškodenia zdravia zamestnanca pri práci a stupeň možných následkov na zdraví. Neodstrániteľné nebezpečenstvo je také nebezpečenstvo, ktoré podľa súčasných vedeckých a technických poznatkov nemožno vylúčiť ani obmedziť. Neodstrániteľné ohrozenie je také ohrozenie, ktoré podľa súčasných vedeckých a technických poznatkov nemožno vylúčiť ani obmedziť.
- Nebezpečná udalosť je udalosť, pri ktorej bola ohrozená bezpečnosť alebo zdravie zamestnanca, ale nedošlo k poškodeniu jeho zdravia.
- Bezpečnosť technického zariadenia je stav technického zariadenia a spôsob jeho používania, pri ktorom nie je ohrozená bezpečnosť a zdravie zamestnanca. Bezpečnosť technického zariadenia je neoddeliteľnou súčasťou bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
- Ťažká ujma na zdraví je vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie a obsahuje v zákone vymenované poškodenia zdravia.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Všeobecné zásady prevencie
- Všeobecné povinnosti zamestnávateľa
- Informačná povinnosť zamestnávateľa
- Povinnosť zamestnávateľa pri bezprostrednom a vážnom ohrození života
- Kontrolná činnosť
- Spolupráca so zamestnancami
- Rekondičný pobyt
- Novela BOZP v súvislosti s mimoriadnym stavom
- Často kladené otázky
- Zmeny v zákona č. 124/2006 Z.z. o BOZP od 1.1.2023
Všeobecné zásady prevencie
Zamestnávateľ je povinný uplatňovať všeobecné zásady prevencie pri vykonávaní opatrení nevyhnutných na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vrátane zabezpečovania informácií, vzdelávania a organizácie práce a prostriedkov. Tieto zásady a ich dodržiavanie sa však vzťahujú aj na podnikateľov, ktorí nie sú zamestnávateľmi.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.