Zmeny v živnostenskom zákone od 1.1.2019
Od 1. Januára 2019 nastáva aj niekoľko drobných zmien v živnostenskom zákone č. 455/1991 Zb. Tieto zmeny boli vyvolané zmenou niektorých iných zákonov. V článku si priblížime, o aké konkrétne zmeny sa jedná.
Masérske služby
V prílohe č. 2 Viazané živnosti v skupine 214 – Ostatné por. č. 53 v stĺpci Preukaz spôsobilosti sa vypúšťajú slová „– absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou, organizovaného inštitúciou akreditovanou príslušným ústredným orgánom štátnej správy alebo“. Preukazom odbornej spôsobilosti pre masérske služby teda už po novom nebude absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou, organizovaného inštitúciou akreditovanou príslušným ústredným orgánom štátnej správy.
Ďalej sa v prílohe č. 2 Viazané živnosti v skupine 214 – Ostatné sa za poradové číslo 53 vkladá poradové číslo 53a Wellness masérske služby. Preukazom spôsobilosti na vykonávanie takejto živnosti je osvedčenie o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčenie o úplnej kvalifikácii, ktoré oprávňuje držiteľa vykonávať odborné činnosti zodpovedajúcej čiastočnej kvalifikácii alebo úplnej kvalifikácii. Osvedčenie o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčenie o úplnej kvalifikácii je verejnou listinou a vydáva ho oprávnená vzdelávacia inštitúcia v štátnom jazyku.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Podnikanie na vodných plochách
- Zmeny v živnostenskom zákone na základe zákona č. 170/2018 o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu
- Zmeny na základe zákona č. 177/2018 o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy
Podnikanie na vodných plochách
Tiež sa v prílohe č. 2 Viazané živnosti v skupine 214- Ostatné sa za poradové číslo 56 vkladá poradové číslo 56a Podnikanie na ostatných vodných plochách v osobitnom režime. Pričom podnikaním na ostatných vodných plochách v osobitnom režime sa rozumie poskytovanie možnosti iným osobám loviť ryby podľa rybolovného poriadku podnikateľa a privlastnené ryby použiť len na osobnú potrebu.
Preukazom spôsobilosti na vykonávanie takejto živnosti je vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ak absolvent v rámci vysokoškolského vzdelávania úspešne vykonal skúšku za príslušné obdobie štúdia, ktorá sa vzťahuje na rybárstvo, úplné stredné odborné vzdelanie v študijnom odbore rybárstvo, stredné odborné vzdelanie v učebnom odbore rybár, nižšie stredné odborné vzdelanie, ak žiak v rámci vzdelávacieho programu absolvoval predmet, ktorý sa vzťahuje na rybárstvo, alebo úspešné absolvovanie skúšky rybárskeho hospodára a najmenej tri roky praxe v oblasti rybárstva.
Zmeny v živnostenskom zákone na základe zákona č. 170/2018 o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu
Dopĺňa sa definícia priestorov súvisiacich s prevádzkovaním živnosti. V § 17 sa odsek 3 dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) predajné miesto, zriadené, určené alebo slúžiace na účely vykonávania podnikateľskej činnosti, umožňujúce uzatvorenie zmluvy bez súčasnej fyzickej prítomnosti zmluvných strán.“.
Takéto priestory sú teda od 1. 1. 2019 tiež považované za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti.
V § 38 ods. 2 písm. c) sa vypúšťajú slová „ako aj bezmäsitých jedál,“.
V prílohe č. 1 Remeselné živosti skupina 114 Ostatné, živnosť č. 32 znie: „Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov“. Pôvodný názov tejto živnosti bol Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne.
Zmeny na základe zákona č. 177/2018 o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy
Podľa § 5 ods. 3 živnostenského zákona fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky môže na území Slovenskej republiky prevádzkovať živnosť za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenská fyzická osoba alebo slovenská právnická osoba, ak z tohto zákona alebo z iného osobitného predpisu nevyplýva niečo iné. Preto je potrebné výslovne uviesť povinnosť splnenia podmienky bezúhonnosti aj pre zahraničnú osobu, ktorá je právnickou osobou. Zahraničná právnická osoba má teda povinnosť predložiť výpis z registra trestov.
V § 46 odseky 4 a 5 znejú:
„(4) Zahraničná osoba pripojí k ohláseniu výpis z registra trestov a výpis z registra trestov osoby, ktorá nie je občanom Slovenskej republiky, ak ide o vedúceho podniku zahraničnej osoby alebo vedúceho organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby.
(5) Pre zahraničnú osobu sa za výpis z registra trestov považuje výpis z registra trestov vydaný príslušným orgánom štátu, ktorého je fyzická osoba štátnym príslušníkom alebo v ktorom má právnická osoba sídlo, alebo štátu, v ktorom sa fyzická osoba preukázateľne zdržiavala v posledných piatich rokoch nepretržite najmenej šesť mesiacov; ak sa taký doklad v uvedenom štáte nevydáva, výpis z registra trestov nahrádza rovnocenná listina vydaná príslušným súdnym orgánom alebo administratívnym orgánom alebo čestné vyhlásenie osvedčené príslušným orgánom uvedeného štátu. Výpis z registra trestov nesmie byť pri jeho predložení starší ako tri mesiace a musí byť predložený spolu s úradne overeným prekladom do štátneho jazyka. Ak z výpisu z registra trestov nemožno identifikovať trestný čin, za ktorý bola zahraničná osoba odsúdená, jeho prílohou musí byť aj právoplatný rozsudok s úradne overeným prekladom do štátneho jazyka.“.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.