Aká bude výška 13. dôchodku?
Ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania návrh zákona o trinástom dôchodku. Podľa tohto návrhu súčasná vláda vyplatí trináste dôchodky v nižšej sume, ako stanovuje platný zákon.
Podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 46/2020 Z. z. sa v novembri 2020 mal poberateľom dôchodkov po prvýkrát vyplatiť 13. dôchodok ako dôchodková dávka zo sociálneho poistenia v sume zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume daného druhu dôchodku. Navrhuje sa nová právna úprava 13. dôchodku ako štátnej sociálnej dávky, ktorou sa navrhuje nahradiť právna úprava 13. dôchodku zo sociálneho poistenia. Nárok na 13. dôchodok budú mať všetci poberatelia dôchodku bez ohľadu na sumu poberaného dôchodku. Sumu 13. dôchodku sa navrhuje ustanoviť diferencovane, a to v závislosti od sumy už poberaného dôchodku, resp. úhrnu súm poberaných dôchodkov.
Nárok na 13. dôchodok
Nárok na 13. dôchodok majú poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom silových rezortov.
Výška 13. dôchodku
Suma 13. dôchodku
- je 300 eur, ak úhrn súm dôchodkov je najviac v sume životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu,
- sa určí podľa vzorca uvedeného v prílohe, ak úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu,
- suma 13. dôchodku je najmenej 50 eur.
Ak je teda suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 13. dôchodku sa v zmysle návrhu určuje podľa vzorca v prílohe návrhu zákona. So stúpajúcou výškou dôchodku, resp. úhrnu súm dôchodkov sa výška 13. dôchodku lineárne znižuje, pričom sa navrhuje garantovať minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške najmenej 50 eur. Do úhrnu dôchodkov sa navrhujú započítavať aj dôchodky vyplácané z cudziny, výsluhové dôchodky, dôchodky vyplácané zo starobného dôchodkového sporenia a vyrovnávací príplatok.
Určenie sumy 13. dôchodku
Suma 13. dôchodku sa určí podľa tohto vzorca: TD = max {300 – 0,36 * (D – ŽM); 50},
kde
TD je suma 13. dôchodku,
D je suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov,
ŽM je suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Príslušnosť orgánu verejnej správy
Navrhuje sa, aby na výplatu 13. dôchodku bola príslušná Sociálna poisťovňa, Útvar sociálneho zabezpečenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia v závislosti od toho, kto vypláca dôchodok, ku ktorému sa 13. dôchodok poskytuje. V prípade, ak poberateľovi dôchodku vypláca dôchodok súčasne Sociálna poisťovňa aj úrad, navrhuje sa, aby sa 13. dôchodok poskytol k dôchodku, ktorý je najvyšší. Ak je suma dôchodkov rovnaká, 13. dôchodok poskytne Sociálna poisťovňa.
Ďalšie ustanovenia
Vzhľadom na charakter 13. dôchodku, ktorý nepodlieha exekučnému konaniu, sa navrhuje, aby sa 13. dôchodok nezlučoval s dôchodkom, s ktorým sa vypláca. 13. dôchodok sa vyplatí poberateľovi dôchodku v deň splatnosti dôchodku v novembri kalendárneho roka. Navrhuje sa, aby sa v prípade súbehu na dva alebo viaceré dôchodky vyplácal len jeden 13. dôchodok.
Navrhuje sa, aby sa na konanie o 13. dôchodku vzťahovali ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení upravujúce konanie v dávkových veciach sociálneho poistenia a ustanovenia zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v závislosti od toho, či 13. dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa alebo úrad. Navrhuje sa, aby sa o priznaní 13. dôchodku nevyhotovovalo písomné rozhodnutie, pričom na uvedené by sa mal primerane vzťahovať správny poriadok.
Navrhuje sa tiež, aby 13. dôchodok, ktorý bol vyplatený neprávom alebo vo vyššej sume ako patril, bol poberateľ dôchodku povinný vrátiť. Navrhuje sa, aby nárok na vrátenie 13. dôchodku zanikol uplynutím jedného roka odo dňa, keď Sociálna poisťovňa alebo úrad túto skutočnosť zistili, najneskôr uplynutím troch rokov odo dňa neoprávnenej výplaty 13. dôchodku. Navrhuje sa, aby sa na vymáhanie pohľadávky na 13. dôchodku, ktorú poskytuje Sociálna poisťovňa, vzťahovali ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení upravujúce konanie vo veciach vymáhania pohľadávok.
V prípade dôchodkov vyplácaných z cudziny sa navrhuje, aby jeho poberateľ mesačnú sumu naposledy vyplateného dôchodku oznámil najneskôr do 31. augusta kalendárneho roka príslušnému orgánu spôsobom nim určeným.
V súvislosti so zavedením 13. dôchodku ako štátnej sociálnej dávky sa navrhuje zabezpečiť jeho financovanie z prostriedkov štátneho rozpočtu.
V súvislosti s dĺžkou trvania legislatívneho procesu predkladaného návrhu zákona, ktorý bude ukončený najskôr v septembri 2020, sa navrhuje upraviť lehoty súvisiace s jeho poskytovaním tak, aby bol v roku 2020 vyplatený v decembrovej splátke dôchodku.
Posun lehôt sa týka aj lehoty na splnenie povinnosti poberateľov zahraničných dôchodkov oznámiť príslušnému orgánu verejnej správy, ktorý 13. dôchodok priznáva, sumu aktuálne poberanej dôchodkovej dávky zo zahraničia, ktorá trvá do 15. novembra 2020. Vzhľadom na posunutie uvedenej povinnosti sa navrhuje uplatniť na prepočet zahraničného dôchodku do meny euro výmenný kurz aktuálne platný v deň nasledujúci po poslednom dni lehoty na splnenie oznamovacej povinnosti o výške zahraničného dôchodku dôchodcu, t. j. 16. novembra 2020.