Ako postupovať pri odchode do dôchodku
Ako vybaviť dôchodok? Prvým krokom by mala byť návšteva pobočky Sociálnej poisťovne v mieste vášho trvalého bydliska.
Podmienkou je najmenej 15 rokov poistenia a dosiahnutie dôchodkového veku
Odchod na vytúžený dôchodok po mnohých rokoch práce je človeka zvyčajne príjemným okamihom života, s ktorým sa však spájajú aj nevyhnutné „vybavovačky“. Ak ste sa rozhodli odísť na dôchodok, prvým krokom by mala byť návšteva pobočky Sociálnej poisťovne v mieste vášho trvalého bydliska. Od zamestnanca pobočky si vyžiadate informácie o tom, aké doklady je potrebné predložiť k žiadosti o dôchodok. Môžete si tiež dohodnúť termín podania takejto žiadosti. Deň podania žiadosti o poberanie dôchodku pritom nemusí byť rovnaký ako deň, v ktorom ste dosiahli dôchodkový vek.
Skontrolujte si obdobia poistenia cez váš individuálny účet
Ešte pred podaním žiadosti o dôchodok by si mali ľudia skontrolovať, či poisťovňa eviduje všetky obdobia ich zamestnania, štúdia a tzv. náhradné obdobia (ide o obdobia získané pred 1. januárom 2004, počas ktorých poistenec z osobitných dôvodov nevykonával žiadnu pracovnú činnosť a ktoré sa považujú za obdobie dôchodkového poistenia, napríklad vojenská služba, obdobie nezamestnanosti, či obdobie starostlivosti o dieťa). Informácie o týchto obdobiach nájdu poistenci v Informácii o stave individuálneho účtu poistenca do 31.12.2003 a v Informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca od 1. januára 2004. Tieto informácie za minulé roky poisťovňa zasielala občanom poštou.
V súčasnosti môže poistenec požiadať o sprístupnenie informácie za obdobie predchádzajúceho kalendárneho roka raz ročne najskôr od 1. apríla kalendárneho roka. Informáciu o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca za rok 2013 je možné sprístupniť písomne a elektronicky najskôr po 30. apríli 2014. Sociálna poisťovňa je povinná o žiadosti o sprístupnenie informácií o stave a zmenách stavu individuálneho účtu poistenca rozhodnúť do 60 dní. V praxi však takéto podania vybavuje skôr, spravidla do 7 až 10 dní.
Pri žiadaní o dôchodok je potrebné predložiť doklady, resp. úradne overené fotokópie dokladov. Následne má Sociálna poisťovňa 60-dňovú lehotu na rozhodnutie o priznaní dôchodku. Ak sa pri vybavovaní žiadosti vyskytnú problémy, môže poisťovňa túto lehotu predĺžiť o ďalších 60 dní. Ide však len o výnimočné prípady, pri ktorých musí poisťovňa preverovať obdobia poistenia alebo bývalé príjmy žiadateľa.
Čo robiť, ak doklady chýbajú
Vyskytujú sa aj prípady, kedy žiadateľ o dôchodok nevie preukázať obdobie dôchodkového poistenia a jeho bývalý zamestnávateľ už neexistuje. Jednou z možností je to, že nevyhnutné doklady vyhľadá samotná poisťovňa prostredníctvom nástupníckych firiem alebo archívov. Ak poisťovňa tieto informácie takto nezíska, môžete urobiť čestné vyhlásenie k chýbajúcim rokom a mzdám. Takéto čestné vyhlásenie urobíte pred zamestnancom Sociálnej poisťovne alebo notárom. Podmienkou je, aby ste navrhli aspoň dvoch ľudí, ktorí o vašom bývalom zamestnaní vedia. Vyhlásenie obsahuje meno, priezvisko (aj bývalé priezvisko), rodné číslo, dátum a miesto narodenia a adresu trvalého pobytu, údaje o zamestnaní (názov a adresu zamestnávateľa), druh zamestnania a hrubý príjem.
Kedy poisťovňa žiadosť o dôchodok do starobného dôchodku zamietne
Podmienkou pre priznanie starobného dôchodku je získanie najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a dosiahnutie dôchodkového veku. Ak žiadateľ jednu z týchto podmienok nesplní, Sociálna poisťovňa jeho žiadosť o starobný dôchodok zamietne. Ak žiadateľ nevie preukázať 15 rokov dôchodkového poistenia, musí buď naďalej pracovať až do splnenia tejto podmienky alebo si musí platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie najmenej dovtedy, dokedy nemá 15 rokov poistenia a potom môže opätovne požiadať Sociálnu poisťovňu o priznanie starobnej penzie.
Príklady
Príklad 1:
62-ročný muž požiadal Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku. Poisťovňa u neho eviduje len 14 rokov dôchodkového poistenia. Jeho žiadosť o dôchodok preto zamietne, keďže nespĺňa podmienku minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia. Chýbajúci jeden rok dôchodkového poistenia muž nevie zdokladovať, ani preukázať čestným vyhlásením.
Ak chce, aby mu poisťovňa priznala starobnú penziu, musí získať aspoň jeden rok dôchodkového poistenia a opäť požiadať o dávku. Rok poistenia získa buď tak, že si bude jeden rok platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie (minimálny vymeriavací základ je v súčasnosti na úrovni 402,5 eura, čomu zodpovedá poistné na dôchodkové poistenie v sume 115,71 eura) alebo sa zamestná v klasickom pracovnom pomere, na dohodu alebo bude povinne poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou.
Ak by tento muž chýbajúci jeden rok dôchodkového poistenia nikdy nezískal, môže úrad práce a sociálnych vecí požiadať o dávky v hmotnej núdzi.
Príklad 2:
O vyplácanie starobnej penzie požiada v roku 2014 Sociálnu poisťovňu 62-ročná žena. Počas svojho aktívneho života získala 42 rokov dôchodkového poistenia a preto spĺňa nárok na starobný dôchodok. Pri výpočte výšky jej dôchodku sa vezmú do úvahy jej zárobky v období od 1. januára 1984 do konca roka 2013. V tomto období mala žena svoje hrubé zárobky na úrovni priemernej mzdy v hospodárstve. Jej priemerný osobný mzdový bod (podiel hrubej mzdy žiadateľa o dôchodok k priemernej mzde v danom roku) preto dosahuje hodnotu 1.
Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2014 (rovnaká pre všetkých žiadateľov o penziu) je 10,2524 eura.
Suma starobného dôchodku sa určí nasledovne: 1 x 42 x 10,2524 = 430,61 eura
Suma dôchodku sa následne zvýši o 8,8 eura, teda o pevnú sumu zvýšenia starobného dôchodku v roku 2014. Starobný dôchodok tejto ženy tak bude v roku 2014 predstavovať 439,41 eura mesačne.