Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zistiť hodnotu ojazdeného auta v roku 2024?

hodnota auta
hodnota auta Foto: Getty Images
21. februára 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Keď sa rozhodnete predať vaše ojazdené auto, čaká vás dlhý proces. Na jeho začiatku stojí určenie hodnoty vášho ojazdeného auta. Cena je totiž rozhodujúcim parametrom pre kupujúceho a  je dôležité ju správne nastaviť.

Čo všetko musíte brať do úvahy, aby ste nastavili správnu cenu? Cena totiž nesmie byť príliš vysoká, aby ste potenciálneho kupca neodradili, ale na druhej strane chcete za svoje vozidlo získať čo najviac peňazí. Nízka cena zas môže naopak symbolizovať, že s autom niečo nie je v poriadku a chcete sa ho rýchlo zbaviť.

Keďže v súčasnosti je čakacia doba na nové auto dlhšia, veľa ľudí hľadá ojazdené vozidlá, v niektorých prípadoch sa vám môže dokonca stať, že ak ste kupovali ojazdené auto pred rokom, či dvoma, dnes by ste ho dokázali predať za vyššiu sumu, než za akú ste ho kúpili.

Ako oceniť ojazdené vozidlo?

Základom pre určenie hodnoty ojazdeného vozidla je vždy jeho pôvodná cena, ktorá závisí od značky, modelu a vybavenia automobilu. Do ceny auta však následne vstupuje aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho zostatkovú hodnotu. Jedným z najvýznamnejších faktorov je vek vozidla. Hovorí sa, že auto stratí hodnotu už len tým, že opustí predajňu, čo je vidno aj na cenách ojazdených vozidiel. Ocenenie je vždy individuálne, ale jednoduchý prepočet vám môže pomôcť zorientovať sa v tom, ako oceniť rôzne staré vozidlá:

Vek automobilu Hodnota oproti pôvodnej cene
do 1 roka 80%
do 2 rokov 70%
do 3 rokov 60%
do 4 rokov 50%
do 5 rokov 45%
do 6 rokov 40%
do 7 rokov 30%
do 8 rokov 25%
do 9 rokov 20%
do 10 rokov 15%
nad 10 rokov 10%

Táto tabuľka je však len orientačná. Pri luxusnejších modeloch a značkách ceny neklesajú tak prudko s vekom vozidla a preto môžete stanoviť vyššiu cenu.

Cena automobilu však závisí aj od miery jeho využívania a teda od najazdených kilometrov. Ak ste s autom jazdili málo, môže mať aj po niekoľkých rokoch vyššiu hodnotu a naopak mladšie vozidlá s veľkým počtom najazdených kilometrov svoju hodnotu strácajú rýchlejšie.

Na cenu má vplyv aj výkon motora, typ paliva a prevodovky. V súčasnosti sú stále obľúbenejšie elektromobily. Vplyv však môže mať napríklad aj farba karosérie.

Pri určovaní ceny vám môžu pomôcť rôzne kalkulačky dostupné na internete, alebo aj inzeráty od iných predajcov. V prípade, že nájdete inzerát na auto s podobnou výbavou, vekom, najazdenými kilometrami a stavom, môžete sa od požadovanej ceny odpichnúť a nastaviť ju buď o niečo nižšie, ak potrebujete auto predať rýchlo, alebo rovnako. Je vhodné pozrieť si čo najviac inzerátov, aby ste sa v cenách ojazdených vozidiel čo najlepšie zorientovali.

Ojazdené vozidlo môžete predať aj autobazáru. Je to rýchlejšia možnosť a máte menej starostí, no musíte počítať s tým, že za svoje auto dostanete aj o 10-20% nižšiu sumu, než keby ste ho predávali svojpomocne.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

hodnota autaknow-howknowhowrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X