Najčastejší spôsob ako ustanoviť likvidátora je jeho vymenovanie valným zhromaždením spoločnosti.
Osoba vymenovaná za likvidátora súdom nemusí s vymenovaním súhlasiť
Ústrednou postavou pri likvidácii firmy je likvidátor, ktorý manažuje celý priebeh likvidácie. K tejto funkcii však prislúchajú aj zodpovedajúce práva a povinnosti.
Viac o likvidácii firiem:
Kto môže byť likvidátorom?
Likvidátorom býva zvyčajne štatutárny orgán spoločnosti (konateľ, predseda predstavenstva, iný štatutár). Za likvidátora však môže byť valným zhromaždením spoločnosti ustanovená aj osoba z externého prostredia. Môže to byť špecializovaná firma, fyzická alebo aj právnická osoba. Za likvidátora môže byť však ustanovená aj osoba, ktorú vymenoval súd. Obchodný zákonník pripúšťa, aby likvidáciu vykonávali aj viacerí likvidátori.
Ako vzniká funkcia likvidátora?
Najčastejší spôsob ako ustanoviť likvidátora je jeho vymenovanie valným zhromaždením spoločnosti. Likvidátorom býva spravidla štatutárny orgán spoločnosti. Môže byť ním však aj osoba z externého prostredia. Ak bola za likvidátora ustanovená iná osoba ako štatutárny orgán spoločnosti, funkcia štatutárneho orgánu spoločnosti nezaniká, jeho pôsobnosť je však obmedzená v rozsahu úkonov, ktoré vykonáva likvidátor.
Môže však nastať prípad, kedy došlo k zrušeniu spoločnosti avšak likvidátor nebol ustanovený, resp. funkcia doterajšieho likvidátora skončila a nový likvidátor nebol ustanovený. V takomto prípade vzniká štatutárnemu orgánu priamo zo zákona povinnosť vykonávať funkciu likvidátora, pričom nie je potrebné, aby jeho ustanovenie do funkcie likvidátora potvrdil príslušný orgán spoločnosti, prípadne súd a tiež bez ohľadu na to, či je alebo nie je zapísaný v obchodnom registri.
V praxi môže nastať aj prípad, že štatutárny orgán nie je ustanovený, neexistuje (napríklad zánik funkcie štatutárneho orgánu vzdaním sa jeho funkcie a zápis do obchodného registra titulom konania o zhode v zmysle OSP). V takomto prípade vzniká otázka: kto bude vykonávať funkciu likvidátora?
Valné zhromaždenie nemá koho vymenovať (z externého prostredia nenašlo žiadnu osobu, resp. nie je uznášaniaschopné). Následkom tejto skutočnosti by mal funkciu likvidátora prevziať štatutárny orgán. Ten však nie je ustanovený, resp. jeho funkcia zanikla. V takomto prípade prichádza „na rad“ súd, ktorý môže za likvidátora vymenovať osobu, ktorá je v zozname správcov.
Tip z praxe:
V praxi sa však najčastejšie stáva, že je vydané rozhodnutie o zrušení spoločnosti a likvidátor nie je vymenovaný. Valné zhromaždenie nie je napríklad uznášaniaschopné, a teda ak by aj štatutárny orgán likvidátorom chcel byť, tak nemôže. V takomto prípade za likvidátora vymenuje „štatutára“ súd.
V tejto súvislosti je významná skutočnosť, že osoba vymenovaná za likvidátora súdom nemusí s vymenovaním súhlasiť… valné zhromaždenie, tak vie vždy docieliť (či už štatutár chce alebo nie), že štatutárny orgán bude likvidátorom..
Na margo uvedeného sa bežne stáva, že podnikateľ sa chce svojej spoločnosti „zbaviť“ podaním podnetu na jej
zrušenie súdom ex offo. Neuvedomuje si však skutočnosť, že ak súd „otvorí“ likvidáciu, tak ho logicky vymenuje za likvidátora aj bez jeho súhlasu.
Z podnikateľa sa tak stáva likvidátor (tejto funkcie sa nemôže vzdať), pričom môže následne len žiadať súd o jeho odvolanie, a to len z „všeobecného dôvodu“, že nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby túto funkciu vykonával. Dôkazné bremeno a preukazovanie predmetnej skutočnosti je na podnikateľovi (napríklad choroba).
Ako zaniká funkcia likvidátora?
- Smrťou likvidátora – v tomto prípade musí byť vymenovaný nový likvidátor, a to bez zbytočného odkladu, pričom k jeho vymenovaniu dôjde rovnakým spôsobom ako v prípade predchádzajúceho likvidátora,
- zánikom právnickej osoby, ktorá vykonáva funkciu likvidátora, v prípade, že táto právnická osoba zaniká bez právneho nástupcu,
- obmedzením alebo pozbavením spôsobilosti na právne úkony v prípade likvidátora, ktorý je fyzickou osobou,
- vzdaním sa funkcie – likvidátor sa môže svojej funkcie vzdať, a to len písomne, pričom vzdanie sa funkcie likvidátora je účinné dňom jeho doručenia obchodnej spoločnosti. Odstupujúci likvidátor je však povinný upozorniť na opatrenia, ktoré je v spoločnosti nevyhnutné vykonať, pokiaľ by prerušením výkonu likvidácie vznikla spoločnosti škoda. V prípade, že by likvidátor porušil túto povinnosť a spoločnosti by tým vznikla škoda, môže sa spoločnosť voči nemu domáhať nároku na jej náhradu. Ak sa likvidátor vzdá svojej funkcie, musí spoločnosť vymenovať nového likvidátora. Pokiaľ obchodná spoločnosť nevymenuje nového likvidátora bez zbytočného odkladu, nového likvidátora musí vymenovať súd.
Tip z praxe:
Z praxe sa môže vyskytnúť situácia, kedy valné zhromaždenie vymenuje likvidátora. Následne ho však chce odvolať. V procese jeho odvolávania nie je však uznášaniaschopné, nakoľko jeden z majiteľov odišiel do zahraničia, a nie je kontaktný.
V takomto prípade môže o odvolaní likvidátora z funkcie rozhodnúť súd, a to na návrh osoby, ktorá na tom osvedčí právny záujem. Dôvodom na odvolanie likvidátora je napríklad jeho porušenie povinností.
Ak súd likvidátora z jeho funkcie odvolá, musí určiť náhradnú osobu, ktorá bude vykonávať pôsobnosť likvidátora. V prípade, ak si likvidátor neplní svoje povinnosti a valné zhromaždenie nie je uznášaniaschopné, tak jediná možnosť ako ho „zosadiť“, je požiadať o jeho odvolanie súd.