Zdravotné poisťovne upozorňujú svojich klientov, aby si do 31. mája splnili oznamovacie povinnosti a nahlásili prípadnú zmenu vo svojich údajoch.
Po tomto termíne začnú poisťovne spracovávať podklady pre ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) za rok 2012.
Zmeny treba nahlásiť aj v prípade pobytu či účtu
Ako upozornila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová, tým, ktorí si nesplnia oznamovaciu povinnosť, ako napríklad nebudú mať na niektoré mesiace uplynulého roka nahláseného platiteľa poistného, zdravotná poisťovňa na tieto mesiace predpíše vyšší preddavok.
„Tento preddavok predstavuje 14% z priemernej mesačnej mzdy za rok 2010, teda je vo výške 107,66 eur. Pritom bežná výška preddavku u samoplatiteľa alebo samostatne zárobkovo činnej osoby bola v roku 2012 vo výške 47,58 eur mesačne,“ uviedla Balážová. Pri neoznámení platiteľa poistného sa totižto poistenec bude považovať za samoplatiteľa, ktorého vymeriavací základ je vypočítavaný z priemernej mesačnej mzdy 769 eur.
Nedoplatky pôjdu na exekúciu
Poistenci by nemali zabudnúť informovať aj o zmene adresy trvalého i prechodného pobytu či zmene čísla bankového účtu. Nahlásiť by mali aj rozdiel príjmov a výdavkov z činnosti osobného asistenta a
výšku prijatých dividend vyplatených v roku 2012, a to na príslušných tlačivách.
„V prípade, že poistenec nenahlási zmenu adresy, môže mu byť výsledok RZZP 2012 zaslaný na nesprávnu adresu, a tak sa o nedoplatku nemusí dozvedieť a zdravotná poisťovňa si tento nedoplatok môže uplatniť v exekučnom konaní, čím vzniknú poistencovi ďalšie výdavky na exekučné trovy,“ upozorňuje hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová.
Ako pokračovala, preplatok zase môže byť zaslaný na neexistujúce číslo účtu, čím si poistenec predĺži lehotu na vrátenie preplatku. Podľa Smatanovej môže poistenec do Unionu nahlásiť zmenu v údajoch aj dodatočne, avšak mal by tak urobiť čo najskôr, pretože ak už bude výsledok ročného zúčtovania vymáhaný exekútorom, poistencovi vzniknú pre jeho nedbanlivosť dodatočné výdavky na exekučné trovy.
Zúčtovanie robia ZP za tie osoby, ktoré boli jej klientmi k 31. decembru
Zdravotné poisťovne zasielajú výsledky ročného zúčtovania poistného tým klientom, ktorých definuje zákon do konca septembra 2013. V prípade, že klient mal predĺženú lehotu na poddanie daňového priznania, termín sa posúva do konca októbra 2013. „Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania už nemusia poistenci zdravotnej poisťovni oznamovať, pretože túto informáciu bude mať zdravotná poisťovňa k dispozícii z elektronickej dávky daňovej sekcie Finančnej správy Slovenskej republiky,“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová.
Ako dodáva, zúčtovanie robí každá poisťovňa za tie osoby, ktoré boli jej klientmi k 31. decembru 2012. To znamená, že za tých poistencov, ktorí od prvého januára 2013 prešli do inej zdravotnej poisťovne, vykoná ročné zúčtovanie ešte ich predchádzajúca zdravotná poisťovňa. Šimunová pripomína, že, ak výsledkom ročného zúčtovania poistného bude nedoplatok 4,99 eur a menej, poistenec ho uhradiť nemusí. Rovnako tak preplatok v tejto výške, prípadne menší, nemusí poisťovňa vrátiť.