Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Do konca mája treba zdravotným poisťovniam nahlásiť zmenu údajov

Do konca mája treba ZP nahlásiť zmenu údajov
Koláž: Podnikam.sk
29. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zdravotné poisťovne upozorňujú svojich klientov, aby si do 31. mája splnili oznamovacie povinnosti a nahlásili prípadnú zmenu vo svojich údajoch.
 
Po tomto termíne začnú poisťovne spracovávať podklady pre ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) za rok 2012.
 

Zmeny treba nahlásiť aj v prípade pobytu či účtu

Ako upozornila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová, tým, ktorí si nesplnia oznamovaciu povinnosť, ako napríklad nebudú mať na niektoré mesiace uplynulého roka nahláseného platiteľa poistného, zdravotná poisťovňa na tieto mesiace predpíše vyšší preddavok.
 
„Tento preddavok predstavuje 14% z priemernej mesačnej mzdy za rok 2010, teda je vo výške 107,66 eur. Pritom bežná výška preddavku u samoplatiteľa alebo samostatne zárobkovo činnej osoby bola v roku 2012 vo výške 47,58 eur mesačne,“ uviedla Balážová. Pri neoznámení platiteľa poistného sa totižto poistenec bude považovať za samoplatiteľa, ktorého vymeriavací základ je vypočítavaný z priemernej mesačnej mzdy 769 eur.
 

 

Nedoplatky pôjdu na exekúciu

Poistenci by nemali zabudnúť informovať aj o zmene adresy trvalého i prechodného pobytu či zmene čísla bankového účtu. Nahlásiť by mali aj rozdiel príjmov a výdavkov z činnosti osobného asistenta a výšku prijatých dividend vyplatených v roku 2012, a to na príslušných tlačivách.
 
„V prípade, že poistenec nenahlási zmenu adresy, môže mu byť výsledok RZZP 2012 zaslaný na nesprávnu adresu, a tak sa o nedoplatku nemusí dozvedieť a zdravotná poisťovňa si tento nedoplatok môže uplatniť v exekučnom konaní, čím vzniknú poistencovi ďalšie výdavky na exekučné trovy,“ upozorňuje hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová.
 
 
Ako pokračovala, preplatok zase môže byť zaslaný na neexistujúce číslo účtu, čím si poistenec predĺži lehotu na vrátenie preplatku. Podľa Smatanovej môže poistenec do Unionu nahlásiť zmenu v údajoch aj dodatočne, avšak mal by tak urobiť čo najskôr, pretože ak už bude výsledok ročného zúčtovania vymáhaný exekútorom, poistencovi vzniknú pre jeho nedbanlivosť dodatočné výdavky na exekučné trovy. 
 

Zúčtovanie robia ZP za tie osoby, ktoré boli jej klientmi k 31. decembru

Zdravotné poisťovne zasielajú výsledky ročného zúčtovania poistného tým klientom, ktorých definuje zákon do konca septembra 2013. V prípade, že klient mal predĺženú lehotu na poddanie daňového priznania, termín sa posúva do konca októbra 2013. „Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania už nemusia poistenci zdravotnej poisťovni oznamovať, pretože túto informáciu bude mať zdravotná poisťovňa k dispozícii z elektronickej dávky daňovej sekcie Finančnej správy Slovenskej republiky,“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová.
 
Ako dodáva, zúčtovanie robí každá poisťovňa za tie osoby, ktoré boli jej klientmi k 31. decembru 2012. To znamená, že za tých poistencov, ktorí od prvého januára 2013 prešli do inej zdravotnej poisťovne, vykoná ročné zúčtovanie ešte ich predchádzajúca zdravotná poisťovňa. Šimunová pripomína, že, ak výsledkom ročného zúčtovania poistného bude nedoplatok 4,99 eur a menej, poistenec ho uhradiť nemusí. Rovnako tak preplatok v tejto výške, prípadne menší, nemusí poisťovňa vrátiť.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X