Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Peniaze kradnuté cez upravené bankomaty banky klientom vrátia

Peniaze kradnuté cez upravené bankomaty banky klientom vrátia
Ilustračné foto SITA/AP
19. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Viacerým klientom bánk začali miznúť peniaze z účtov, a to prostredníctvom upravených bankomatov.
 
Na bankomaty páchatelia namontovali zariadenie, ktoré skopírovalo platobné karty. Ide o techniku zvanú skimming.
 

Využívanie skimmingu spomalili čipové karty

Na Slovensku je to podľa bánk zatiaľ ojedinelá záležitosť, hoci sa už prípady skimmingu vyskytli, pre tieto gangy sú atraktívnejšie bohatšie krajiny, kde sa ich útoky objavujú pomerne často. Banky uviedli, že ukradnuté peniaze svojim klientom vrátia. VÚB banka evidovala troch klientov, u ktorých zaznamenala podozrivé transakcie. Ďalšie prípady už neočakáva. Ako ďalej uviedla hovorkyňa VÚB Alena Walterová, preventívne zablokovali ďalších zhruba 30 kariet, ktoré klienti použili na bankomatoch konkurencie so skimmovacím zariadením. Nešlo teda o vlastné bankomaty VÚB. „Týchto klientov sme obvolali a dohodli sa s nimi na bezplatnom vydaní novej platobnej karty,“ povedala Walterová. 
 
 
Skimming počas uplynulého víkendu sa dotkol podľa vyjadrení hovorcu Slovenskej sporiteľne Štefana Frimmera len dvoch jej klientov, ktorí si peniaze vyberali taktiež z bankomatu inej banky na Slovensku. Pri tomto výbere sa zosnímali platobné údaje z karty, ktoré sa potom použili na výber peňazí v celkovej sume necelých tisíc eur v bankomatoch v Austrálii a v Mexiku. 
 

Padnú trestné oznámenia

V Tatra banke sa podvod dotkol 45 klientov, pričom celkovú odcudzenú sumu banka nechce a ani nezvykne komunikovať. „Dôležité je, že k zneužitiu kariet nedošlo na bankomatoch Tatra banky. Naši klienti získali negatívnu skúsenosť tak, že použili bankomat inej banky,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Marína Smolková. ČSOB v súčasnosti eviduje deväť podaných reklamácii, ktoré priebežne vybavuje a vracia plnú výšku sumy. „Všetky okolnosti sú v štádiu preverovania a prešetrovania rozsahu a ďalších súvislosti, následne banka podá trestné oznámenie,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. 
 
S nástupom čipových kariet sa počet prípadov skimmingu podľa Smolkovej znížil. Tatra banka bola podľa Smolkovej prvou bankou, ktorá čipové karty na Slovensku začala z dôvodu ochrany klienta zavádzať. V rámci skimmingu ide o následné použitie kariet, resp. ich falzifikátov na bankomatoch bez čipovej technológie, čo je podľa Smolkovej možné len v krajinách s nižšou mierou zabezpečenia bankomatov, ako je napríklad Mexiko, ktoré má nižšiu mieru bezpečnosti bankomatov ako Slovensko. 
 

Po útoku dostanene späť peniaze aj novú kartu

„Niekoľko prípadov skimmingu sa vyskytlo už začiatkom roka, predtým dva roky dozadu sme problémy so skimmingom nemali,“ povedal Frimmer. Vždy, keď sa potvrdí, že ide o skimming, klientovi bezplatne automaticky banka vydá podľa Frimmera novú platobnú kartu a peniaze na účet dostane späť. „Klientom odporúčame, aby v prípade podozrenia na možné zneužitie údajov z platobnej karty kontaktovali svoju vydavateľskú banku a podali písomnú reklamáciu, banka takýto typ reklamácie rieši plnou refundáciou zneužitých prostriedkov klienta,“ skonštatovala Eliášová.
 
 

Ako sa chrániť

Ako informovalo Združenie pre bankové karty SR, skimming je metóda, pri ktorej sú údaje z magnetického prúžku, bez vedomia držiteľa platobnej karty, skopírované na inú kartu. Na bankomaty býva umiestnené falošné čítacie zariadenie s mikro kamerou, ktoré zosníma údaje z magnetického prúžku a odsleduje zadávané PIN číslo. Týmto spôsobom je možné skopírovať iba údaje z magnetického prúžku spolu s odsledovaním PIN čísla. Tieto zneužitia sa netýkajú čipových kariet, ktoré majú vyšší stupeň ochrany.
 
Rady ako predísť zneužitiu platobnej karty:
  • Dôkladne skontrolovať bankomat pred každým výberom s platobnou kartou
  • Pri podozrení, že bolo s bankomatom manipulované alebo sú na ňom pripevnené cudzie predmety okamžite kontaktovať políciu  
  • Pri zadavaní PIN čísla si zabezpečiť diskrétny odstup a skontrolovať či niekto nesleduje zadávanie PIN čísla
  • Klávesnicu si počas zadávania PIN čísla prekryť druhou rukou
  • Pri podozrení zo zneužitia ihneď informovať banku, ktorá platobnú kartu vydala 
 
Medzi ďalšie odporúčané bezpečnostné prvky patrí aktivácia služby SMS – notifikácie, vďaka ktorej môžete byť okamžite informovaní o transakciách Vašou platobnou kartou a každom pohybe na účte.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

28nov8:30Zákon o štátnej službe v praxi a zmeny súvisiace so zriadením centrálneho informačného systému – účinné od 1.6.20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

28nov8:30Aktuálne zmeny v správe registratúrnych záznamov a archíve organizácie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Samospráva,Verejná správa

28nov8:30Aktuálne zmeny v správe registratúrnych záznamov a archíve organizácie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Samospráva,Verejná správa

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X