Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Koľko je bežná doba splatnosti faktúry v roku 2023?

splatnosť faktúr
splatnosť faktúr Foto: Getty images
23. mája 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Väčšina podnikateľov za poskytnutie tovarov alebo služieb vystavuje zákazníkom, prípadne zamestnávateľom, faktúry. Na prvý pohľad to znie celkom jednoducho. Avšak všetko má svoje pravidlá a fakturovanie nie je výnimkou. Aká je ideálna a najčastejšie využívaná doba splatnosti faktúr?

Platiť sa má včas

Vo svete podnikania je platenie a vystavovanie faktúr bežnou súčasťou každodenného života. Ak hovoríme o splatnosti faktúry, môžete sa stretnúť s minimálnou alebo maximálnou dĺžkou.

Minimálna splatnosť nie je stanovená zákonom, o jej dĺžke sa medzi sebou dohodnú obchodní partneri na základe zmluvy alebo prijatia obchodných podmienok.

Maximálnu dĺžku splatnosti faktúry už upravuje obchodný zákonník a je stanovená na 60 dní odo dňa doručenia faktúry alebo inej výzvy veriteľa, alebo 60 dní odo dňa, keď veriteľ plnil, podľa toho, ktorý z týchto dní nastal neskôr. To neplatí, ak sa strany o dlhšej lehote splatnosti výslovne dohodnú a takáto dohoda nie je v hrubom nepomere k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu.

Ak si s obchodným partnerom nedohodnete dĺžku splatnosti faktúry, musíte zaplatiť ihneď, ako vás druhá strana vyzve.

Najbežnejšie si medzi sebou zmluvné strany dohodnú splatnosť faktúry 14, alebo 30 dní. Dĺžka splatnosti je však naozaj o dohode zmluvných strán a keď nebude presahovať už spomínaných maximálnych 60 dní je akákoľvek dohodnutá dĺžka splatnosti v poriadku.

Niekedy sa môže stať, že dĺžka splatnosti uvedená v zmluve je iná ako tá, ktorá je uvedená na faktúre. Čo v takomto prípade? Prednosť má vždy zmluva, či už je uzatvorená písomne, alebo ústne, preto stačí zaplatiť do termínu, ktorý máte zmluvne určený, aj v prípade, ak máte na faktúre kratšiu splatnosť. V rámci korektných vzťahov je však vždy dobré sa o tom s druhou zmluvnou stranou porozprávať, prípadne, ak máte takú možnosť uhradiť faktúru v termíne, ktorý je kratší.

Náležitosti faktúry

Zákon v súčasnosti neustanovuje presnú formu, v akej má byť faktúra vyhotovená. Možno ju tak vyhotoviť v listinnej aj elektronickej podobe. Každá faktúra však musí obsahovať určité zákonom predpísané náležitosti. Náležitosti faktúry upravuje zákon o účtovníctve, obchodný zákonník, ako aj zákon o DPH. Viac o tom, ako má faktúra vyzerať sa dočítate v článku Vystavenie faktúry.

Sankcie za omeškanie

Ak sa omeškáte so zaplatením faktúry, váš obchodný partner môže vymáhať nielen úroky z omeškania, ale napr. aj zaplatenie zmluvnej pokuty či paušálnu náhradu. Zmluvnú pokutu je možné vymáhať len v prípade, že je zakotvená v podpísanej obchodnej zmluve.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikateľrok 2023sankciesplatnosť faktúry

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X