Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Koľko je bežná doba splatnosti faktúry v roku 2024?

splatnosť faktúr
splatnosť faktúr Foto: Getty images
23. februára 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Väčšina podnikateľov za poskytnutie tovarov alebo služieb vystavuje zákazníkom, prípadne zamestnávateľom, faktúry. Na prvý pohľad to znie celkom jednoducho. Avšak všetko má svoje pravidlá a fakturovanie nie je výnimkou. Aká je ideálna a najčastejšie využívaná doba splatnosti faktúr?

Platiť sa má včas

Vo svete podnikania je platenie a vystavovanie faktúr bežnou súčasťou každodenného života. Ak hovoríme o splatnosti faktúry, môžete sa stretnúť s minimálnou alebo maximálnou dĺžkou.

Minimálna splatnosť nie je stanovená zákonom, o jej dĺžke sa medzi sebou dohodnú obchodní partneri na základe zmluvy alebo prijatia obchodných podmienok.

Maximálnu dĺžku splatnosti faktúry už upravuje obchodný zákonník a je stanovená na 60 dní odo dňa doručenia faktúry alebo inej výzvy veriteľa, alebo 60 dní odo dňa, keď veriteľ plnil, podľa toho, ktorý z týchto dní nastal neskôr. To neplatí, ak sa strany o dlhšej lehote splatnosti výslovne dohodnú a takáto dohoda nie je v hrubom nepomere k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu.

Ak si s obchodným partnerom nedohodnete dĺžku splatnosti faktúry, musíte zaplatiť ihneď, ako vás druhá strana vyzve.

Najbežnejšie si medzi sebou zmluvné strany dohodnú splatnosť faktúry 14, alebo 30 dní. Dĺžka splatnosti je však naozaj o dohode zmluvných strán a keď nebude presahovať už spomínaných maximálnych 60 dní je akákoľvek dohodnutá dĺžka splatnosti v poriadku.

Niekedy sa môže stať, že dĺžka splatnosti uvedená v zmluve je iná ako tá, ktorá je uvedená na faktúre. Čo v takomto prípade? Prednosť má vždy zmluva, či už je uzatvorená písomne, alebo ústne, preto stačí zaplatiť do termínu, ktorý máte zmluvne určený, aj v prípade, ak máte na faktúre kratšiu splatnosť. V rámci korektných vzťahov je však vždy dobré sa o tom s druhou zmluvnou stranou porozprávať, prípadne, ak máte takú možnosť uhradiť faktúru v termíne, ktorý je kratší.

Náležitosti faktúry

Zákon v súčasnosti neustanovuje presnú formu, v akej má byť faktúra vyhotovená. Možno ju tak vyhotoviť v listinnej aj elektronickej podobe. Každá faktúra však musí obsahovať určité zákonom predpísané náležitosti. Náležitosti faktúry upravuje zákon o účtovníctve, obchodný zákonník, ako aj zákon o DPH. Viac o tom, ako má faktúra vyzerať sa dočítate v článku Vystavenie faktúry.

Sankcie za omeškanie

Ak sa omeškáte so zaplatením faktúry, váš obchodný partner môže vymáhať nielen úroky z omeškania, ale napr. aj zaplatenie zmluvnej pokuty či paušálnu náhradu. Zmluvnú pokutu je možné vymáhať len v prípade, že je zakotvená v podpísanej obchodnej zmluve.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikateľrok 2024sankciesplatnosť faktúry

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X