Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koľko je bežná doba splatnosti faktúry?

Faktúra
Splatnosť faktúry. Zdroj: Getty Images
14. februára 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Väčšina podnikateľov za poskytnutie tovarov alebo služieb vystavuje zákazníkom, prípadne zamestnávateľom, faktúry. Na prvý pohľad to znie celkom jednoducho. Avšak všetko má svoje pravidlá a fakturovanie nebude výnimkou. Všetko o faktúrach, dobe splatnosti, ako aj právach a povinnostiach oboch zúčastnených strán sa dočítate v článku.

Platiť sa má včas

Vo svete podnikania je platenie a vystavovanie faktúr bežnou súčasťou každodenného života. Ak hovoríme o splatnosti faktúry, môžete sa stretnúť s minimálnou alebo maximálnou dĺžkou. Minimálna splatnosť nie je stanovená zákonom, o jej dĺžke sa medzi sebou dohodnú obchodní partneri na základe zmluvy alebo prijatia obchodných podmienok. Maximálnu dĺžku splatnosti faktúry už upravuje obchodný zákonník a je stanovená na 60 dní, s možnosťou predĺženia. Predlženie maximálnej splatnosti uplatňujeme len vo výnimočných prípadoch, zväčša pri väčších objednávkach. Ak je splatnosť faktúry neštandardne dlhá a neexistuje na to naozaj relevantný dôvod, podľa zákona je považovaná za neplatnú.

Nedohodli ste sa s obchodným partnerom na splatnosti faktúry? Zaplatiť budete musieť ihneď, ako vás druhá strana vyzve. Ak je vo faktúre uvedená splatnosť napr. 10 dní, no veriteľ s vami neuzavrel žiadnu zmluvu o skrátenej dobe splatnosti, úroky z nezaplatenia nemôže vymáhať skôr, ako po uplynutí 30 dní. V prípade, že ste sa zmluvne dohodli na skrátenej dobe splatnosti, úroky za omeškanie nabiehajú okamžite, ako pominula doba splatnosti.

Náležitosti faktúry

Faktúra patrí medzi daňové a účtovné dokumenty. Z obsahového hľadiska podlieha istým pravidlám. Je však potrebné zdôrazniť, že uvedenie dátumu splatnosti nie je povinné. Splatnosť faktúry určujeme dvomi spôsobmi. Prvým je deň, na ktorom sa partneri dohodli, druhým – zaplatíte okamžite po výzve veriteľa. Môže nastať aj situácia, že dátum splatnosti je odlišný v samotnej faktúre a napr. v podpísanej obchodnej zmluve. Takáto dilema sa posudzuje vždy individuálne, avšak vo väčšine prípadov sa prihliada na dokument s dlhšou splatnosťou.

Sankcie za omeškanie

Ak sa omeškáte so zaplatením faktúry, váš obchodný partner môže vymáhať nielen úroky z omeškania, ale napr. aj zaplatenie zmluvnej pokuty či paušálnu náhradu. Zmluvnú pokutu je možné vymáhať len v prípade, že je zakotvená v podpísanej obchodnej zmluve.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikateľsankciesplatnosť faktúry

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X