Príspevok z Úradu práce na začatie podnikania
Pokiaľ ste stratili zamestnanie a rozmýšľate, akým spôsobom sa znovu zamestnať, možno vás napadla i myšlienka začať podnikať, resp. vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. V tomto prípade je vhodné, aby ste sa oboznámili s možnosťami, aké v tejto oblasti ponúka novela zákona o službách zamestnanosti platná od 1.3.2009.
Príspevok na samostatne zárobkovú činnosť
Informácie o príspevku dostane žiadateľ na úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste, kde je vedený ako uchádzač o zamestnanie. Finančný príspevok na začatie podnikania je nenávratný a poskytuje sa z prostriedkov štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu.
Zhrnutie podmienok nároku
- uchádzač musí byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie
- uchádzač o zamestnanie je evidovaný na úrade práce minimálne 3 mesiace
- uchádzač absolvuje školenie, musí vyplniť test a obhájiť svoj podnikateľský zámer pred komisiou
Výška príspevku
Výška príspevku je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese. Najviac môžu dostať žiadatelia v okresoch, kde je najvyššia miera nezamestnanosti a príspevok sa môže pohybovať až do výšky 3 775,24 €.
Príspevok závisí
- od typu žiadateľa
- od miery nezamestnanosti v okrese, v ktorom sa vytvorí miesto na samostatne zárobkovú činnosť
- najvyšší príspevok dostanú znevýhodnení uchádzači
Ako získať príspevok z úradu práce?
- zaevidovať sa do evidencie nezamestnaných na miestne príslušnom úrade práce a byť evidovaný minimálne 3 mesiace
- deklarovať záujem o vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti minimálne po dobu dvoch rokov
- požiadať o príspevok na úrade práce sociálnych vecí a rodiny, na predpísanom tlačive s názvom „Žiadosť o poskytnutie príspevku“
- požiadať o absolvovanie teoretickej prípravy na podnikanie a jej absolvovanie
- vypracovať podnikateľský zámer, kde budete deklarovať použitie nenávratného príspevku na náklady súvisiace so začatím vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
- obhájiť vypracovaný podnikateľský plán pred odbornou komisiou
Charakteristika príspevku
- Príspevok je nenávratný, musí sa však použiť výlučne na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
- Pokiaľ by ten, kto príspevok dostal, podnikanie ukončil skôr než uplynú 2 roky od jeho poskytnutia, je povinný vrátiť jeho alikvotnú časť za obdobie, počas ktorého túto činnosť nevykonával.
- Potom sa môže podnikateľ znovu zaevidovať, a teda sa uchádzať o príspevok až po ukončení dvoch rokov od začatia živnosti, ktorú predčasne ukončil.
Úvodné stretnutie na úrade
Ak hovoríme o príspevku na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, možno oň prejaviť záujem už pri podaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Praktická príprava
Úrady oslovujú štátne orgány, ktoré vyšlú svojich školiteľov. Uchádzačov na školeniach oboznámia so všetkými zákonmi, ktoré sa týkajú podnikania so živnosťou (živnostenským, daňovým, sociálnym a zdravotným poistením).Takto absolventi získajú podnikateľské minimum, aby vedeli čo sú odvody, čo všetko si musia platiť, akým spôsobom si môžu vybaviť živnosť. Od školiteľov dostanú informáciu zo základov Zákonníka práce a tvorbe podnikateľského plánu.
Testy, osvedčenie a komisia
Praktická príprava je povinná a končí sa testom. Absolvent prípravy dostane doklad o jej absolvovaní, ktorý platí 2 roky. Komisia, pred ktorou uchádzač obhajuje svoj podnikateľský plán je zložená zo zástupcov úradu a živnostenských organizácií.Po absolvovaní celého procesu prípravy a získania príspevku príde k samotnému prevodu na účet úspešného uchádzača. Veľakrát sa samostatne zárobkovo činné osoby pýtajú, akým spôsobom na účtuje poskytnutie nenávratného príspevku a akým spôsobom ovplyvňuje príjmy podnikateľa a jeho následnú daňovú povinnosť.
Tip: Podľa postupov účtovania sa poskytnutá dotácia na podnikanie v prvom kroku zaúčtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane a potom postupne ako podnikateľ mína takto pridelené prostriedky na náklady uvedené v podnikateľskom pláne, tak sa dotácia vo výške rovnajúcej sa uhradeným nákladom preúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Takýmto spôsobom by sa mala celá zúčtovať postupne do príjmov ale na druhej strane by mali byť k týmto príjmom aj vynaložené v rovnakej výške náklady. Výsledný efekt z hľadiska dane z príjmov je pre podnikateľa nulový.jl