Ako zistíte, že je najvyšší čas skončiť s prácou? Sledujte znamenia
Samozrejme, dôvodov, prečo skončiť s prácou, je mnoho. Človek napríklad cíti, že nie je dostatočne ocenený, nevychádza so svojím šéfom, nemá nadšenie pre prácu, ktorú aktuálne vykonáva alebo je jednoducho vyhorený. V každom prípade je dobrým dôvodom, prečo dať od práce ruky preč, aj to, ak je z nej viac škody ako úžitku.
Vari najväčšie znamenie, že to už nemá zmysel ďalej zbytočne predlžovať, je, že už v nedeľu podvečer začínate pri predstave, že na druhý deň máte ísť do práce, pociťovať bolesť v každom kúsku tela. Stav, nezriedka sprevádzaný nepríjemnými pocitmi stiahnutého žalúdka a niekedy aj studeného potu, je zvaný tiež „nedeľné desy“ či „nedeľná melanchólia“.
Iste, každý takéto stavy občas zažije, najmä po nejakom mimoriadne vydarenom víkende alebo pred nejakým mimoriadne „plným“ týždňom. Preto napríklad nie je prekvapením, že podľa niektorých prieskumov až 76 % amerických pracujúcich pociťuje „nedeľnú melanchóliu“. Ak sa však u človeka prejavujú pocity úzkostlivosti, depresie alebo strachu každú nedeľu a každý koniec víkendu trávite vzlykaním na gauči a predstavovaním si toho, ako ráno nadriadenému napíšete mail, že ste ochoreli, je pravdepodobne najvyšší čas pohnúť sa z miesta.
„Zažívanie ‚nedeľnej melanchólie‘ môže byť bežným javom pre každého,“ tvrdí Lynn Taylorová, expertka na pracovné prostredie. „Človek prechádza od voľného stavu mysle k práci so všetkými výzvami, ktoré k nej patria. Ak sa ale cítite uväznene, beznádejne alebo úzkostne ohľadom svojej práce už po dobu týždňov alebo mesiacov, keď prichádza pondelok – je čas poobzerať sa po zelenších pastvinách.“
Skúste si napísať svoje pocity na papier a možno veci uvidíte jasnejšie. „Niekedy je ľahšie, úprimnejšie a efektívnejšie poznačiť si svoje myšlienky jednoducho len tak na papier ako viesť konverzáciu.“ Napríklad: „Cítim sa otrávene a choro, keď myslím na to, ako môj šéf proti mne vystupuje“. „Keď budete svoje zápisky čítať, vaše pocity sa môžu lepšie rozvinúť do špecifických činov,“ hovorí Taylorová.
Život je príliš krátky na to, aby sme ho premrhali v práci, ktorá nám spôsobuje dlhotrvajúce biedne stavy alebo stres. Taylorová k tomuto vraví: „Úzkosť môže potom zasahovať aj do vašich víkendov a okradnúť vás nielen o radosť, ale môže sa dotknúť aj vášho zdravia. Kľúčom je myslieť na to, že máte možnosť voľby. Vaša pracovná budúcnosť je limitovaná iba vašou predstavivosťou.“