Bizarné historické udalosti, ktoré by dnes otriasli svetom internetu
Virálne príbehy, ktoré sa nezadržateľne šíria svetom, nie sú výmyslom internetu, ľudia totiž čudné veci robili vždy. Posielanie ďalej, také typické pre vek internetu, nevzniklo súčasne s internetom. Ak kliknete na veci, ktoré by ste si za normálnych okolností nikdy nepozreli a potom ich ešte aj pošlete ďalej, stali ste sa dobrovoľnou obeťou dobre premyslenej reklamy…
Tú sú niektoré z historických udalostí, ktoré by pekne „prehriali“ internet, keby sa stali dnes:
Mao Ce-tung len tak zo žartu ponúkal v roku 1973 Amerike 10 miliónov čínskych žien.
Koncom studenej vojny sa Mao bavil so svojím kamarátom Henrym Kissingerom, ktorý v 70. rokoch robil bezpečnostného poradcu prezidentovi Richardovi Nixonovi, o možných obchodných dohodách. Jedným z nápadov bolo to, že by Čína mohla dať Amerike ako darček 10 miliónov svojich občianok. Odpoveďou bolo „Budeme si to musieť preštudovať.“ Predstavte si, že by sa Kim Čong-un a Obamov bezpečnostný poradca Thomas E. Donilon bavili o takom niečom dnes.
Telefónne búdky boli v druhej polovici 50. rokov také populárne, že stále boli preplnené
Rovnako ako mantra „Buďte pokojní a pokračujte ďalej“ sa aj popularita telefónnych búdok rozšírila mimo USA. Svetový rekord v preplnenosti vznikol v marci 1959, kedy sa 25 ľudí v Južnej Amerike napchalo do jednej telefónnej búdky. Keď počas toho zazvonil telefón, nikto ho nemohol zdvihnúť. Koncom roka 1959 tento trend upadol.
„Orchidelíriom“ bola infikovaná viktoriánska éra, snobi súťažili v tom, kto bude vlastniť najlepšie kvety
Dlho pred tým, ako ľudia začali na svojom Twitteri či Instagrame zhromažďovať nasledovníkov (followers), boli symbolom spoločenského postavenia orchidey. Ľudia vo viktoriánskej ére si dokonca najímali „lovcov“, ktorí cestovali po svete a hľadali nové druhy. Tie sa potom v aukcii predávali za premrštené ceny.
Ronald Reagan vydal v roku 1961 album hovoreného slova
Dvadsať rokov pred tým, ako sa stal prezidentom, vydal Reagan 10-minútový záznam, na ktorom brojí proti zoštátneniu lekárstva. Pod názvom Ronald Reagan vystupuje proti zoštátneniu lekárstva varuje poslucháčov pred nebezpečenstvom – federálna vláda by mohla Američanov prevzatím systému zdravotnej starostlivosti zbaviť osobných slobôd. Americká lekárska asociácia distribuovala LP ako súčasť kampane Operation Coffe Cup, ktorou sa snažila narušiť plány demokratov na rozšírenie sociálneho zabezpečenia na pokrytie zdravotnej starostlivosti.
Americká vláda v 20. rokoch otrávila alkohol, zabila tak 10 000 Američanov
Počas prohibície bolo ťažké sa dostať ku konzumnému alkoholu, preto sa ľudia uchyľovali k pitiu priemyselného alkoholu, ktorý sa používal na dezinfekciu rán. Jediným spôsobom, ako sa k nemu dalo dostať, bolo ho ukradnúť. Krádeže sa tak rozmohli, že vláda tomu chcela zabrániť. Dôsledkom bolo, že do roku 1933 tento alkohol zabil takmer 10 000 ľudí.