8 spoločných rysov vysoko inteligentných ľudí. Pobadali ste ich aj u seba?
Na známom webe Quora viac ako 100 ľudí odpovedalo na otázku „Aké sú spoločné znaky vysoko inteligentných ľudí?“. Niektorí používatelia tvrdili, že to vedia z vlastnej skúsenosti, u iných išlo len jednoducho o odborný odhad.
Ako sa ukázalo, mnohí z používateľov webu dali odpovede, s ktorými výskumníci súhlasia. Pozrite si osem najzaujímavejších odpovedí podložených vedou.
Sú veľmi prispôsobiví
Niekoľko používateľov webu poznamenalo, že inteligentní ľudia sú flexibilní a schopní prospievať v rôznych prostrediach. Podľa nedávneho psychologického výskumu inteligencia závisí aj od schopnosti zmeniť svoje vlastné správanie, aby sa človek účinnejšie vysporiadal so svojím okolím, alebo vykonal zmeny v prostredí, v ktorom sa nachádza.
Chápu, ako veľa toho nevedia
Najmúdrejší ľudia sú schopní priznať, že nie sú s niečím oboznámení. Neboja sa hovoriť o tom, že niečo nevedia. Ak to nevedia, môžu sa to predsa naučiť. Podľa jedného výskumu, čím je človek menej inteligentný, tým viac preceňuje svoje kognitívne schopnosti.
Majú neukojiteľnú zvedavosť
Albert Einstein raz údajne povedal: „Nemám žiadne zvláštne nadanie, som len vášnivo zvedavý“. Inteligentní ľudia zostávajú fascinovaní tým, čo iní berú ako samozrejmosť. Podľa výskumu z roku 2016 existuje spojitosť medzi inteligenciou v detstve a otvorenosťou voči skúsenosti – čo zahŕňa intelektuálnu zvedavosť – v dospelosti.
Majú otvorenú myseľ
Inteligentní ľudia sa neuzatvárajú pred novými nápadmi a príležitosťami. Takíto ľudia sú podľa užívateľov ochotní prijať a zvážiť aj iné názory a sú otvorení alternatívnym riešeniam. Psychológovia hovoria, že otvorene zmýšľajúci ľudia vyhľadávajú alternatívne názory a spravodlivo zvážia ich potenciálne výhody.
Majú radi svoju vlastnú spoločnosť
Vysoko inteligentní ľudia majú vraj tendenciu byť veľmi individualistickí. Nedávny výskum naznačuje, že inteligentnejší ľudia majú menšie uspokojenie sa zo stretávania s priateľmi, než väčšina ľudí.
Majú obrovskú sebakontrolu
Tí naozaj inteligentní prekonajú svoju impulzívnosť plánovaním, objasňovaním cieľov, skúmaním alternatívnych stratégií atď. Vedci zistili súvislosť medzi sebaovládaním a inteligenciou.
Sú naozaj vtipní
Vedci tvrdia, že je to naozaj tak. Profesionálni komici obstáli v testoch verbálnej inteligencie omnoho lepšie ako priemer.
Sú citliví na skúsenosti iných ľudí
Chytrí ľudia môžu „takmer cítiť, čo si niekto myslí/cíti“, myslia si používatelia webu. Niektorí psychológovia tvrdia, že empatia je základnou súčasťou emočnej inteligencie. Emocionálne inteligentní jedinci sa zvyčajne zaujímajú o rozhovor s novými ľuďmi a chcú sa o nich dozvedieť čo najviac.