Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Trestná zodpovednosť firiem, čo prináša v praxi?

Handcuffed prisoner in jail
Thinkstock
18. augusta 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Približne mesiac platí trestná zodpovednosť právnických osôb. Čo sa zmenilo v legislatíve a s akými trestami môžu firmy po novom počítať? Nový zákon určuje aj priebeh trestného konania aj to, ako sa dotkne ďalšieho osudu firmy.

Prijatý po sedemnástich rokoch

Po trestnej zodpovednosti firiem sa na Slovensku volalo dlhé roky. Za ten čas boli v móde len reštrukturalizácie a naša krajina bola jedinou z Európskej únie, ktorá podobný zákon nemala.

Po kritike OECD bolo v roku 1999 prisľúbené, že aj naša právna norma takéto opatrenie príjme, no nakoniec sa tak stalo až v roku 2015 s platnosťou od júla tohto roka. Autorom zákonu 91/2016 Z.z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb je kabinet bývalého ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Hoci kritiky poukazujú na nedostatky, pravdou je, že do nášho právneho systému vnáša európske štandardy.

Čo sa považuje za trestný čin právnickej osoby?

Naplnenie skutkovej podstaty trestného činu možno chápať ako spáchaný v prospech spoločnosti v rámci jej činnosti alebo jej prostredníctvom štatutárneho orgánu, prípadne člena  štatutárneho orgánu.

Spáchať trestný čin vzťahujúci sa na právnickú osobu však môže aj ten, kto vykonáva kontrolnú činnosť alebo dohľad v rámci právnickej osoby. Teda napríklad člen dozornej rady,  alebo iná osoba, ktorá je oprávnená zastupovať právnickú osobu.

K porušeniu zákona však môže právnická osoba prísť aj celkom nevinne. Za trestný bude považovaný aj čin, ak nedostatočným dohľadom alebo kontrolou, ktoré boli jej povinnosťou, prípadne z nedbanlivosti, umožnila spáchať trestný čin osobou, ktorá konala v rámci činností, ktoré jej boli právnickou osobou zverené. Takže vrhnúť tieň spáchania trestného činu môže na firmu aj bežný zamestnanec.

Platí aj cezhranične

Zákon sa vzťahuje na trestnosť činu právnickej osoby spáchanú na území Slovenskej republiky. Jeho pôsobnosť je však cezhraničná, a preto môže stíhať firmy aj za prečiny spáchané mimo územia Slovenskej republiky, ak mala sídlo na Slovensku, alebo ide o firmu s organizačnou zložkou zahraničnej právnickej osoby so sídlom na Slovensku.

Zákon sa vzťahuje aj na trestný čin zahraničnej právnickej osoby spáchaného mimo územia Slovenskej republiky, ak bol takýto čin spáchaný v prospech alebo na škodu právnickej osoby so sídlom v Slovenskej republike, v prospech občana Slovenskej republiky alebo cudzinca s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

Nie na všetkých rovnako!

Zo samotnej podstaty zákona vyplýva, že sa trestná zodpovednosť nebude vzťahovať na Slovenskú republiku a jej orgány, iné štáty a ich orgány, medzinárodné organizácie, obce, vyššie územné celky a právnické osoby zriadené zákonom.

Podľa kritikov bude aj na mnohé prečiny firiem krátky.  Problémom je, že firmy naďalej nebudú niesť zodpovednosť za viaceré trestné činy, ktoré by boli spoločensky potrebné. Zákon totiž v paragrafe 3 presne popisuje desiatky trestných činov, za ktoré môže byť právnická osoba stíhaná, medzi ktorými je napríklad aj prechovávanie detskej pornografie, či výroba extrémistických materiálov, no je zaujímavé, že v zákone zatiaľ chýbajú tak dôležité prečiny ako napríklad nevyplatenie mzdy a odstupného, podvod, zavinený úpadok, poškodzovanie alebo zvýhodňovanie veriteľa či machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Väzenie nehrozí

Zodpovednosť za prečiny v prípade právnickej osoby nie je možné riešiť jej uväznením a hoci je možné stíhať za úmyselné činy aj fyzickú osobu, v rámci firmy prichádzajú na rad konkrétne tresty presne definované zákonom a aplikovať možno:

  • trest zrušenia právnickej osoby,
  • trest prepadnutia majetku,
  • trest prepadnutia veci,
  • peňažný trest,
  • trest zákazu činnosti,
  • trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie,
  • trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie,
  • trest zákazu účasti na verejnom obstarávaní,
  • trest zverejnenia odsudzujúceho rozsudku.

Pri uplatňovaní trestov bude súd prihliadať na závažnosť priestupku a tak isto bude hrať rolu aj vplyv trestu na zamestnancov. Čo sa týka finančného trestu, ten je možné stanoviť od 1500 eur do 1 600 000 eur.

Zo zodpovednosti sa nevyzujete

Kto očakáva, že trestnej zodpovednosti je možné sa zriecť právnymi úkonmi, či zrušením firmy, nepochodí. Toto zákon ošetril prakticky a vyhlásenie konkurzu, vstup spoločnosti do likvidácie, zrušenie spoločnosti ani vznik iných, právne dôležitých skutočností nemá vplyv na zánik trestnej zodpovednosti právnickej osoby. Navyše trestná zodpovednosť zrušenej právnickej osoby prechádza na všetkých jej právnych nástupcov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahtrestzodpovednosťzodpovednosť firiem

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X