Spánkové návyky neúspešných ľudí. Ktoré z nich máte?
O dôležitosti spánku už určite viete. Kvalitný spánok vám zabezpečí dostatok energie na nasledujúci deň. Podľa výskumov totiž existuje priama súvislosť medzi nedostatkom spánku a zvýšeným stresom a negatívnymi účinkami na zdravie.
To je dôvod, prečo je také dôležité si osvojiť zdravé spánkové návyky. Ľudia, ktorí sa topia v nesprávnych spánkových návykoch istým spôsobom sabotujú svoju budúcnosť. Toto sú niektoré z návykov, ktorým by ste sa mali vyhnúť:
-
Zabúdanie na naplánovanie si ďalšieho dňa
Vytvorením plánu na ďalší deň si zabezpečíte lepšie ráno a z toho plynúci lepší deň. Treba myslieť aj na krátkodobú budúcnosť.
-
Žiadna reflexia pred spaním
Neúspešní ľudia nemusia vidieť, že je potrebné reflektovať svoj život, svoj deň. Akoby necítili, že ich životy môžu byť hektické práve preto, že sa nedokážu na pár minút ponoriť do ticha.
-
Nosenie technológií do spálne
Neúspešní ľudia ničia svoje spánkové návyky aj tým, že odmietajú odložiť svoje telefóny. Kontrola účtov na sociálnych sieťach pritom nestojí za nekvalitný spánok.
-
Starosť o zajtrajšok
Lámať si hlavu s tým, čo prinesie budúcnosť, nie je vždy vhodné. Samozrejme, niekedy musí človek rozmýšľať nad závažnými blížiacimi sa udalosťami. Ak však trávite celú noc ležaním v posteli a rozmýšľaním nad desivou budúcnosťou, je to zlé znamenie.
-
Zanedbávanie hygieny
Umyť si zuby, osprchovať sa, v prípade dám sa aj odlíčiť, nie je nič ťažké. Keď to pred spaním urobíte, budete sa cítiť omnoho lepšie.
-
Prijímanie kofeínu po 14. hodine
Podľa výskumov by ste nemali piť kávu po 14. hodine. Ak sa kávy neviete vzdať, pite ju len v dopoludňajších hodinách, zmeny pocítite do niekoľkých týždňov.
-
Nočné popíjanie a jedenie
Alkohol pred spaním – hovoríme o poháriku – vás okráda o kvalitný spánok. Zabraňuje vám upadnúť do hlbšej a regeneračnej rázy spánku. To isté platí aj o jedle. Ak sa najete krátko pred spaním, vaše telo bude zamestnané trávením namiesto toho, aby načerpalo energiu na ďalší deň.
-
Spánok pri svetle
Či už ide o svetlo pouličnej lampy vedľa vášho okna, blikanie televízora alebo telefónu, všetky z týchto svetiel vám bránia v upadnutí do hlbšieho a osviežujúceho spánku. Stačí, ak si dáte na oči uterák či nejakú pásku.
-
Nedodržiavanie presných spánkových hodín
Pokiaľ nemáte presný spánkový režim, môže to narušiť váš denný rytmus a mať zlý dopad na váš profesijný i osobný život. Snažte sa chodiť do postele v presnú hodinu a vstávať vždy v rovnaký čas.
-
Nedostatok spánku
Ak sa niekto vyhovára na to, že nemá dostatok času na spánok, má zle určené priority. Dostatok spánku je nevyhnutný pre zdravie. Početné štúdie totiž dokázali, že nedostatok spánku súvisí s rôznymi zdravotnými problémami.
-
Prílišné teplo v miestnosti
Pre vlastné pohodlie si mnoho ľudí miestnosť, v ktorej spí, zbytočne prekuruje. Na spánok viac ako 20 stupňov určite nepotrebujete.
-
Nočné „vyčíňanie“ a víkendové dospávanie
Zostať hore celú noc je spravidla zlý nápad. Niekedy sa ale prihodia také okolnosti, že má človek chuť ostať hore celú noc aj počas pracovného týždňa a dospať to cez víkend. Opäť tým však narúša svoj denný aj spánkový cyklus a mozgovú činnosť, produkciu hormónov a regeneráciu buniek.