Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká je prognóza v súvislosti s robotickou revolúciou?

vyhodený, nezamestnaný
pixabay.com
8. februára 2016 Zdroj mashable.com Tlačiť

Je samozrejmé, že vývoj môže prinášať aj problémy. Prakticky každá priemyselná revolúcia priniesla väčšiu produktivitu a v konečnom dôsledku aj menej pracovných miest. Čosi podobné sa pravdepodobne zopakuje aj pri ďalšej vedecko-technickej revolúcii.

Uvedené vyplýva zo správy Svetového ekonomického fóra (WEF). Až 7,1 milióna pracovných miest by mohlo zmiznúť aj vďaka progresu na poliach umelej inteligencie, robotiky, nanotechnológií, 3D tlače, genetiky a biológie, uvádza sa v správe nazvanej The Future of Jobs.

Strata pracovných miest by však nemusela byť až taká veľká, keďže tie isté priemyselné odvetvia by mohli zároveň nejaké miesta – až 2,1 milióna – vytvoriť.

WEF dospelo k uvedeným záverom po prieskume viazanom na vedúcich pracovníkov spoločnosti v 15 svetovo najväčších ekonomikách vrátane Austrálie, Brazílie, Nemecka, Japonska, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických. Spolu tieto mapované krajiny podľa WEF tvoria 65 % svetovej pracovnej sily.

nezamestnaný, hľadanie práce
pixabay.com

„Je mnoho záhad a tajomstiev okolo toho, ako by mohla vyzerať budúcnosť práce,“ povedala hlavná autorka reportu Saadia Zahidi. Zahidi, ktorá s WEF spolupracuje už desať rokov, sa vyjadrila, že budúcnosť práce je neuveriteľne polarizačná téma. Niektorí veria, že prichádzajúce zmeny poskytnú neobmedzené možnosti, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že stroje nahradia väčšinu ľudskej práce.

Podľa Zahidi sú tu nejaké pozitívne príznaky spojené s prácou. Pri oblastiach ako sú vzdelávanie, starostlivosť o seniorov, koučing, tlmočníctvo a pri ďalších na ľudí zameraných službách je veľmi nepravdepodobné, že by v najbližšom čase mohli človeka nahradiť stroje.

Zo začiatku sa dramatická strata pracovných miest dotkne zdravotnej starostlivosti, energetiky a finančného sektora. V tom istom čase zaznamenajú podľa štúdie WEF odvetvia informácií a komunikácie spolu s médiami a zábavou nárast pracovných miest.

„Nie je predpoklad, že by zmeny v oblastiach umelej inteligencie a robotiky dosiahli svoj vrchol skôr ako o 5 rokov odo dneška. To, čo sa nás dotýka teraz, sa týka meniacej sa povahy práce,“ povedala Zahidi. Štúdia v tejto súvislosti odkazuje aj na nové technológie umožňujúce ľuďom pracovať kdekoľvek a kedykoľvek.

Strata práce, ako predpovedá report WEF, sa môže približne rovnako dotknúť mužov ako žien, v percentách to vychádza na 48 % v spojení so ženami a 52 % v spojení s mužmi. Mužská pracovná sila je však stále väčšia, čo značí, že strata vo výške 48 % by mohla omnoho viac zasiahnuť ženy.

Nech už sa na dáta Svetového ekonomického fóra budeme dívať akokoľvek, nech ich už budeme „čítať“ prostredníctvom dôkladnej analýzy rôznych aspektov nateraz odhadovaných dôsledkov nadchádzajúcich zmien, alebo nie, prognóza straty 5 miliónov pracovných miest každopádne neznie práve najlepšie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

roboti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X