Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako okabátiť základné imanie

Ako okabátiť základné imanie
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Odporúčané minimum je 5 tisíc eur, pričom platí pravidlo, že čím vyššie základné imanie, tým lepšie.

Riešením môže byť aj čiastočné splatenie či využitie nepeňažného vkladu

Výsledkom pripravovanej novely obchodného zákonníka bude stav, kedy podnikatelia budú musieť uvažovať pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným o výške základného imania. Odporúčané minimum je 5 tisíc eur, pričom platí pravidlo, že čím vyššie základné imanie, tým lepšie. Dôvodom je ochrana pred nepriaznivým „krízovým režimom“, do ktorého sa dostane spoločnosť s nízkym vlastným imaním.

Krízový režim v skratke znamená množstvo povinností, obmedzení, ako aj vyššiu zodpovednosť vedenia spoločnosti. Vyššie vlastné imanie je práve podmienené základným imaním, čiže čím vyššie základné imanie, tak tým vyššie aj vlastné imanie.

Vzhľadom k tomu, že základné imanie treba skladať na účet v banke, tak možno naraziť na prekážku disponovania takouto peňažnou čiastkou. Je však veľa možností, ako túto povinnosť okabátiť.

1. Kúpa hotovej ready made spoločnosti

Podnikateľ síce priplatí o 100, resp. 200 eur viac ako pri založení spoločnosti, avšak nemusí disponovať základným imaním. Výhodou je, že môže získať spoločnosť s históriou (rozumej stav, keď spoločnosť je len dlhšie zapísaná v obchodnom registri bez vykonávania činnosti), čo sa v budúcnosti „môže hodiť“ najmä ak treba deklarovať určitý „vek“ spoločnosti.

TIP: Na čo si dať pri kúpe „ready made“ spoločnosti pozor?

2. Pôžička

Keďže po zápise spoločnosti do obchodného registra možno so základným imaním disponovať, tak je možné si na zloženie základného imania požičať. V tejto súvislosti možno očakávať i rozvoj „biznisu“ v oblasti poskytovania zdrojov za účelom preukázania zloženia základného imania.

3. Čiastočné splatenie základného imania

Ďalším spôsobom ako „obísť“ základný kapitál, je zložiť len 2500,- eur, pričom zvyšok sa doplatí neskôr, v 5 ročnej lehote po vzniku a zápise spoločnosti do obchodného registra. Samozrejme, za doplatenie týchto 2500,- eur spoločník ručí. V obchodnom registri bude uvedené základné imanie 5000,- €, rozsah splatenia 2500,- €.

Dôležitým faktom je to, že pôjde o spoločnosť so základným imaním 5 tis eur. Podnikateľ si tak môže napríklad vyplácať zisk v celom rozsahu, pričom zložil iba polovicu základného imania.

4. Využitie nepeňažného vkladu

Ďalšou možnosťou je využitie nepeňažného vkladu, napríklad by mohlo ísť aj o know-how. Môže sa stať i prípad, kedy sa registrovaná doména za cca 10,- eur dosiahne hodnotu tisícky eur. Ak ňou spoločník disponuje, tak ju môže vložiť do spoločnosti ako nepeňažný vklad.

To isté platí pre ochrannú známku (suma s poplatkami okolo cca 166 eur), ktorú následne vložia do firmy ako svoj nepeňažný vklad. K oceneniu nepeňažného vkladu však treba znalecký posudok, pričom, ak pôjde o takéto jednoduchšie záležitosti, tak ich môže posudok vyjsť do cca 500 eur. Výhodou je, že možno docieliť vyššie ocenenie ako len 5 tis eur, čo je plusom.

Touto cestou sa teda môžu dostať i k vyšším hodnotám, čo implikuje už využitie odporúčanej právnej formy akciovej spoločnosti.

Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajitel spoločnosti M2 Business (portálu www.m2b.sk), kde si môžete objednať služby ako založenie s.r.o., predaj firmy s DPH, predaj ready made, či likvidáciu firmy

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

03mar15:00Kto Vám pomôže s angličtinou vo firme?15:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

09mar8:30Komplexný kurz: Logistika8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X