Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ambiciózny nápad pomôže hladujúcim. Z exspirovaných potravín vyrobia prášok

FoPo Food Powder
17. júla 2015 Zdroj mashable.com Tlačiť

Celkové množstvo vyhodených potravín je každý rok vyčíslené na približne 1,76 miliardy ton – to je podľa OSN v dolároch zhruba 750 miliardová strata pre ekonomiku.

Takéto jedlo by mohlo byť ideálnym riešením pri hladomoroch či prírodných katastrofách

Za dva najzásadnejšie dôvody takéhoto výrazného mrhania potravinami sú vo všeobecnosti považované dve okolnosti, súvisiace s bezmyšlienkovitou konzumáciou: Po prvé kupujeme alebo zhromažďujeme viac jedla ako potrebujeme, po druhé potraviny jednoducho nespotrebujeme, kým sú ešte v záruke.

Ako odpoveď na tento začarovaný kruh vytvorila medzinárodná skupina študentov FoPo Food Powder. Spoločnosť zbiera lacné produkty krátko pred expiračnou dobou a suší ich rozprašovaním na prášok, vďaka čomu predlžuje ich trvanlivosť a skladovateľnosť o dva roky. Ľudia, ktorí za týmto projektom stoja, hovoria v súvislosti so svojou aktivitou ako o „prehrabávaní sa v kontajneroch novej úrovne“.

Cieľom je, aby sa FoPo Food Powder stal životne dôležitou zložkou v ukončení svetového hladu.

Idea napadla Kentovi Ngo zo Švédska, ktorý študuje strojné inžinierstvo, a študentom potravinovej inovácie a produktového dizajnu Geraldovi Marinovi a Vite Jarolimkovej v decembri 2014. Do tohto humanitárneho snaženia sa zapojili aj ďalší spolužiaci Lizzie Cabisidan a Ada Bałazy.

„Nemáme záujem používať nový produkt alebo novú technológiu, len vytvoriť pozitívnu hodnotu z neefektívnosti potravinového systému,“ povedal Marin pre Mashable. „Inováciou v súvislosti s naším biznisom je to, že používame ovocie a zeleninu po exspirácii.“

Prášok má zatiaľ tri príchute (banán, malina a mango), čoskoro by však mala pribudnúť aj ďalšia – ananásová. Ako sa vyjadrila spoločnosť, produkt si uchová 30 až 80 % nutričných hodnôt a môže sa zmiešať s jogurtom alebo zmrzlinou, prípadne použiť pri pečení alebo pri príprave smoothies.

Sušené jedlo sa v histórii objavuje už okolo roku 1200 p. n. l. v spojitosti s Inkami, ale výraznejšie sa „uchytilo“ až v 70. rokoch (strava pre astronautov a sušené mlieko).

Projekt FoPo zaznamenal výraznú odozvu v rámci viacerých startupových kampaní a výziev. V kampani prostredníctvom crowdfundingovej platformy Kickstarter zaznamenal projekt aj výraznú finančnú podporu. S podporou filipínskej vlády, Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo je tím uprostred pilotného projektu vo Filipínach, kde tamojšie farmy dodávajú na skúšku nadbytočné ananásy a mangá.

Financie z kampane môžu tímu pomôcť nájsť správnych výrobcov, získať právne rady a zabezpečiť bezpečné testovanie.

Ak sa tento produkt podarí jeho tvorcom zaviesť, ich plánom je predávať ho naspäť predajcom potravín, online a prostredníctvom veľkých potravinových spoločností (mohol by byť pridávaný do produktov ako napríklad ovocné džúsy) predtým, než pristúpia k jeho predaju mimovládnym organizáciám za nižšie výrobné ceny.

Odborníčka na výživu Susan Tuckerová sa vyjadrila, že takéto jedlo by mohlo byť ideálnym riešením nielen pri kempovaní, dobrodružnom cestovaní a pod., ale aj pri hladomoroch či prírodných katastrofách.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikať

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X