
- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Ako účtovať
- Podvojné účtovníctvo
- Automobil v podvojnom účtovníctve – ako účtovať jeho obstaranie, poistenie, či predaj v roku 2023?
Automobil v podvojnom účtovníctve – ako účtovať jeho obstaranie, poistenie, či predaj v roku 2023?

Používanie automobilu na výkon podnikateľskej činnosti alebo v súvislosti s podnikaním je neodlúčiteľne späté s množstvom účtovných problémov. Cieľom tohto príspevku je priblížiť správne účtovné riešenia niektorých vyskytujúcich sa prípadov, ktoré používanie automobilu v podnikateľskej praxi pre podnikateľov prináša. Treba však poznamenať, že ani pri najlepšom úsilí nie je možné v rámci rozsahu tohto príspevku zachytiť všetky oblasti problémov, s ktorými podnikatelia v rámci používania automobilu v súvislosti so svojou podnikateľskou činnosťou prichádzajú do styku.
Obstaranie automobilu
Spôsob a forma obstarania automobilu, ktorý je využívaný v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, má rôzny dopad na účtovno-daňový režim automobilu. Najčastejšie sa vyskytujúcimi formami obstarania automobilu je obstaranie kúpou, finančným prenájmom (lízing) alebo používanie automobilu na základe zmluvy o operatívnom prenájme. Možno sa však stretnúť aj s netypickými formami obstarania automobilu – napr. darovaním alebo zámenou.
V súvislosti s problematikou účtovania obstarávania automobilu je potrebné poznamenať súvislosť s jeho uvedením do užívania. Pre účely účtovania je totiž za dlhodobý hmotný majetok považovaný len taký majetok, ktorý je uvedený do užívania. Uvedením do užívania treba pritom na tieto účely rozumieť zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov (napr. stavebných, bezpečnostných, požiarnych a pod.).
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Technické zhodnotenie
- Pohonné látky
- Daň z motorových vozidiel
- Havarijné poistenie automobilu
- Zákonné poistenie automobilu
- Predaj automobilu
- Vyradenie automobilu v dôsledku škody
- Vyradenie automobilu v dôsledku darovania
Príklad
Je v prípade obstarania nového automobilu potrebné zahrnúť registračný poplatok pri evidencii nového vozidla do obstarávacej ceny, alebo je možné tento poplatok zaúčtovať priamo do nákladov na účet ostatné dane a poplatky?
Postupy účtovania priamo neupravujú účtovanie tzv. registračného poplatku pri evidencii nového vozidla, ktorého povinnosť uhradiť vyplýva zo zákona č.145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. Z uvedeného dôvodu je potrebné vychádzať z § 33 ods.1 postupov účtovania.
V zmysle § 33 ods. 1 postupov účtovania uvedením do užívania nového vozidla sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov – tzn. aj podľa zákona č.106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke (ďalej len „zákon o cestnej premávke“). Registračný poplatok je súčasťou obstarávacej ceny v prípade, ak je zaplatený do času zaradenia motorového vozidla do užívania. Ak je vozidlo v plnom rozsahu používané na podnikanie, napr. v prípade pridelenia dočasnej značky a v tomto čase nastane zaplatenie registračného poplatku, je účtovaný do nákladov bežného účtovného obdobia. Vzhľadom na osobitosť motorového vozidla, pri ktorom vznikajú náklady na pohonné látky samotným odskúšaním vozidla, predvedením vozidla na dopravný inšpektorát, sú tieto náklady účtované do nákladov bežného účtovného obdobia, a to aj pred uvedením vozidla do užívania.
Kúpa automobilu
PFA Prijatá faktúra 042,343/321
VPD Správny poplatok 042/211
ZML Povinné poistenie 548/379
ID Uvedenie do úžívania 022/042
Ak je automobil nadobudnutý bezodplatným spôsobom, potom sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods.12 Postupov účtovania.
ID DHM nadobudnutý bezodplatne 042/384
ID Uvedenie do úžívania 022/042
ID Zúčtovanie daru pri obstaranom odpisovanom majetku vo výške odpisov 384/648
ID Zaúčtovanie odpisov 551/082
Pri nákupe automobilu sa výdavky vynaložené na obstaranie tohto majetku teda uhradia naraz, ale do daňových výdavkov sa nemôžu v zmysle § 21 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov započítať naraz, ale len postupne prostredníctvom daňových odpisov.
Finančný prenájom
ZML Obstaranie automobilu 042/474
PFA Spracovateľský poplatok 042,343/474
ID zaradenie majetku 022/042
PFA Prvá zvýšená splátka prijatá faktúra sa neúčtuje, keďže je súčasťou obstrávacej ceny.
PFA DPH z prvej zvýšenej splatky 343/474
VBU Úhrada 1. zvýšenej splátky 474/221
PFA Mesačná splátka sa v tomto prípade neúčuje, pretože je súčasť obstarávacej ceny:
DPH z istiny 343
Úrok 562
DPH z úroky 343
Poistenie 548
DPH z poistenia 343
Spolu 474
VBU úhrada mesačnej splátky 474/221
Operatívny prenájom(lízing)
PFA Nájomné za vozidlo 518, 343/321
VBU Úhrada mesačnej splátky operatívneho lízingu 321/221
Používanie automobilu
Technické zhodnotenie
V kontexte s ustanovením § 21 ods. 1 postupov účtovania v PÚ sa technické zhodnotenie automobilu ocenené obstarávacou cenou alebo vlastnými nákladmi účtuje rovnako ako samotný automobil – t.j. na účte 022. Podľa § 21 ods. 3 postupov účtovania v PÚ sa ocenenie automobilu zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma 1 700 eur a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov. Technické zhodnotenie automobilu do času jeho uvedenia do užívania sa účtuje na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku.
Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako technické zhodnotenie automobilu alebo náklady na hospodársku činnosť.
Pohonné látky
Pri účtovaní výdavkov na nákup pohonných látok je potrebné rešpektovať spôsob ich daňového uplatňovania v zmysle ustanovenia § 19 ods.2 písm. l) zákona o dani z príjmov.
- Uplatňovanie podľa prepočítanej spotreby PHL podľa cien platných v čase nákupu PHL
V prípade preukazovania spotreby PHL do daňových výdavkov takýmto spôsobom došlo už s účinnosťou od 21. 7. 2020 k zmenám, podľa ktorých daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) na spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu prepočítané podľa:
1a. spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze alebo ak sa v týchto dokladoch spotreba neuvádza, vychádza sa z doplňujúcich údajov výrobcu alebo predajcu, pričom takáto spotreba sa zvyšuje o 20 %; ak sa spotreba uvedená v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou PHL alebo sa v týchto dokladoch spotreba neuvádza, je možné vychádzať aj zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu, ktorým je § 31 ods. 1 zákona č. 157/2018 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
1b. preukázanej spotreby vrátane spotreby uvedenej vo vnútornom akte riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje u daňovníka spôsob výpočtu spotreby PHL, ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou PHL alebo sa v týchto dokladoch spotreba neuvádza, a ak sa neuplatňuje postup podľa bodu 1a.
S účinnosťou od 21.7.2020 je tak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou a daňovníkovi, ktorý je právnickou osobou, umožnené preukázateľne vynaložené výdavky (náklady) na spotrebované PHL prepočítať podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze alebo v doplňujúcich údajoch od výrobcu alebo predajcu zvýšenej o 20 %. Ak sa skutočná spotreba PHL nezhoduje so spotrebou uvádzanou v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze alebo sa v týchto dokladoch spotreba PHL neuvádza, vtedy je aj po 21. 7. 2020 možné vychádzať zo spotreby PHL preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu. Takýmto spôsobom preukazovaná spotreba PHL sa však o 20 % už nezvyšuje.
V prípade nákladných automobilov a pracovných mechanizmov je aj po 21. 7. 2020 možné uplatňovať spotrebu PHL podľa spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia. Uvedené však platí len vtedy, ak sa daňovník pri týchto automobiloch a mechanizmoch nerozhodol uplatniť spotrebu zvýšenú o 20 % oproti spotrebe uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze alebo v doplňujúcich údajoch od výrobcu alebo predajcu.
- Uplatňovanie na základe dokladov o nákupe PHL najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel
Daňovník, ktorý používa vozidlo vybavené jednotkou satelitného sledovania pohybu vozidla (GPS), ktorá zaznamenáva evidenciu jázd, si ako daňové výdavky môže uplatniť nákup na spotrebované PHL. Zároveň, evidencia jázd podľa tohto zariadenia slúži ako podklad, na aké cesty bolo vozidlo použité. Daňovník neprepočítava spotrebu podľa osvedčenia alebo podľa technického preukazu, ale uplatňovať bude len preukázané výdavky na nákup PHL.
Účtovný prípad | MD | D |
Nákup PHL pri uplatňovaní § 19 ods. 2 písm. l) bod 2 zákona o dani z príjmov – výška spotreby PHL vykázaná podľa prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel | 501.AE 343 | 211 |
- Uplatňovanie výdavkov na spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL primeraného počtu najazdených kilometrov.
Podľa tohto postupu môže daňovník uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80% z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Účtovný prípad | MD | D |
Nákup PHL pri uplatňovaní § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona o dani z príjmov – tzv. paušálne výdavky do výšky 80% z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie | 501.DN (80%) 343 (80% z DPH) 501.NN (20%) 501.NN (20% z DPH) | 211 |
Daň z motorových vozidiel
Na základe ustanovenia § 19 ods.3 písm. j) zákona o dani z príjmov je okrem iného možné aj daň z motorových vozidiel uplatniť ako daňový výdavok daňovníka. Daň z motorových vozidiel sa účtuje v podvojnom účtovníctve prostredníctvom účtu 345 – Ostatné dane a poplatky.
Preddavky na daň z motorových vozidiel, ktoré daňovník platí v priebehu zdaňovacieho obdobia sa účtujú na ťarchu účtu 345 – Ostatné dane a poplatky a v prospech účtu 221 – Bankové účty.
Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie sa na základe daňového priznania k dani z motorových vozidiel účtuje na ťarchu účtu 531 – Daň z motorových vozidiel so súvzťažným zápisom v prospech účtu 345 – Ostatné dane a poplatky.
Príklad
Spoločnosť XYZ, s.r.o. v januári 2022 zaplatila daň z motorových vozidiel na základe podaného daňového priznania za rok 2021. Ako a kedy mala spoločnosť o tejto dani účtovať?
V súlade s aktuálnym princípom mala účtovná jednotka účtovať predpis dane ku dňu, ku ktorému zostavuje účtovnú závierku (v tomto prípade k 31.12.2021) zápisom na ťarchu účtu 531 – Daň z motorových vozidiel a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 345 – Ostatné dane a poplatky. Úhrada dane sa následne účtuje až v roku 2022 zápisom MD 345 / D 221.
Havarijné poistenie automobilu
Podmienkou zahrnutia poistného do daňovo uznateľných výdavkov je skutočnosť, aby sa predmetný automobil, na ktorý sa havarijné poistenie vzťahuje, používal na dosahovanie zdaniteľných príjmov podnikateľa. Poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť a iné poistné súvisiace s prevádzkovou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
Príklad
Spoločnosť ABC, s.r.o. zaplatila havarijné poistné za automobil výlučne používaný na podnikateľskú činnosť v 3. mesiaci 2022 na obdobie 04/2022 až 03/2023.
Zaplatené havarijné poistenie sa týka časti bežného roku (9 mesiacov) a časti roka nasledujúceho (3 mesiace). Podľa § 2 písm. j) zákona o dani z príjmov súčasťou základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie sú príjmy a výdavky pri rešpektovaní časovej a vecnej súvislosti (v súlade s účtovnými predpismi) v príslušnom zdaňovacom období. Spoločnosť ABC, s.r.o. teda musí do daňových výdavkov zahrnúť časovo rozlíšenú sumu poistného v obidvoch zdaňovacích obdobiach. Uvedený postup vyplýva aj z § 5 Postupov účtovania, v zmysle ktorého sa náklady a výnosy účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia, pričom sa použijú účty časového rozlíšenia v účtovej skupine 38.
Účtovný prípad | Suma v € | MD | D |
ROK 2022 | |||
Úhrada havarijného poistenia na obdobie 04/2022 – 03/2023 | 600 | 381 | 221 |
Zúčtovanie havarijného poistenia do nákladov za rok 2022 | 450 | 548 | 381 |
ROK 2023 | |||
Zúčtovanie havarijného poistenia do nákladov za rok 2023 | 150 | 548 | 381 |
Príklad
Automobil obchodnej spoločnosti bol súčasťou dopravnej nehody. Nastala poistná udalosť, kde spoločnosť zaplatila servisu DPH + 5% spoluúčasť. Zvyšnú sumu servisu uhradila poisťovňa.
- ako zaúčtovať faktúru zo servisu? ZD: 5 005,83 € + DPH: 1 001,17 €
- ako zaúčtovať spoločnosťou uhradenú DPH + spoluúčasť? 1 001,17 € + 250,29 €
- ako zaúčtovať „Oznámenie o poistnom plnení“ zaslané poisťovňou? 4 755,54 €
O uvedenej skutočnosti je potrebné účtovať na účte 511 – Opravy a udržiavanie. Náhradu opravy automobilu je potrebné účtovať do výnosov tej činnosti, v ktorej sú zaúčtované náklady na opravu. Z tohto dôvodu je nutné v zmysle § 55 ods. 9 písm. a) postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ účtovať o náhrade, ktorá je poskytovaná na opravu poškodeného majetku, na účte 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Nakoľko poisťovňa hradila priamo servisu, zánik zostávajúceho záväzku spoločnosti voči servisu a pohľadávky voči poisťovni z titulu poistného plnenia sa uskutoční vzájomným zápočtom pohľadávky a záväzku, kde účtovným dokladom bude tzv. krycí list poisťovne (oznámenie o poistnom plnení). V prípade 5% spoluúčasti je potrebné účtovať nasledovne:
Účtovný prípad | Suma v € | MD | D |
Došlá faktúra za opravu – náklady na opravu – DPH | 6 007,00 5 005,83 1 001,17 |
511 343 | 321 |
Úhrada časti faktúry za opravu (DPH + spoluúčasť) | 1 251,46 | 321 | 221 |
Uplatnenie náhrady škody voči poisťovni | 4 755,54 | 378 | 648 |
Vzájomný zápočet pohľadávky voči poisťovni so zvyškom záväzku voči servisu |
4 755,54 |
321 |
378 |
O spoluúčasti podľa poistnej zmluvy sa samostatne neúčtuje, nakoľko spoluúčasť iba znižuje výšku náhrady priznanej poisťovňou.
Zákonné poistenie automobilu
Tento druh poistného má povinný charakter a je predmetom úpravy zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.. Poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť a iné poistné súvisiace s prevádzkovou činnosťou sa podľa § 68 ods.7 Postupov účtovania účtuje na ťarchu účtu 548-Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
Vyradenie automobilu
Zostatková cena automobilu, ktorý nie je plne odpísaný po zúčtovaní opravných položiek, sa účtuje podľa spôsobu jeho vyradenia nasledovne:
- pri predaji automobilu na ťarchu účtu 541 – Zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku,
- pri darovaní na ťarchu účtu 543 – Dary,
- pri vecnom vklade do obchodnej spoločnosti alebo družstva na ťarchu účtu 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov,
- pri mankách a škodách na ťarchu účtu 549 – Manká a škody,
- pri prevode do osobného užívania na ťarchu účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.
Predaj automobilu
Podľa § 19 ods.3 písm. b) zákona o dani z príjmov je možné do daňových výdavkov zahrnúť zostatkovú cenu alebo pomernú časť zostatkovej ceny pri vyradení automobilu predajom okrem zostatkovej ceny osobných automobilov zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 29.10.2. V prípade automobilov patriacich do spomínaného kódu klasifikácie sa zostatková cena zahrnuje do daňových výdavkov len do výšky príjmov (výnosov) z predaja zahrnutých do základu dane.
Vyradenie automobilu v dôsledku škody
Za škodu je potrebné považovať výlučne také prípady, keď bude automobil zničený, neopraviteľne poškodený alebo nenávratne odcudzený, v dôsledku čoho sa z obchodného majetku vyradí. Za hodnotu škody sa považuje daňová zostatková cena vyradeného automobilu stanovená podľa § 25 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
Účtovná jednotka je povinná vzniknutú škodu, v dôsledku ktorej sa vyradí automobil, zaúčtovať ako úbytok svojho evidovaného majetku. Zaúčtovanie je účtovná jednotka povinná vykonať ku dňu fyzického vyradenia zničeného alebo neodstrániteľne poškodeného automobilu a v prípade škody spôsobených neznámym páchateľom ku dňu, kedy účtovná jednotka obdrží potvrdenie polície o neznámom páchateľovi.
Pri škode na automobile krytej poistením a pri škode s preukázaným zavinením konkrétnou osobou, je nevyhnutné zaúčtovať vznik pohľadávky z titulu náhrady vzniknutej škody od poisťovne alebo zodpovednej osoby, a to k dátumu vzniku príslušnej pohľadávky. Zároveň je potrebné zaúčtovať aj príjem z titulu náhrady vzniknutých škôd.
Škoda na automobile, ak došlo k jeho úplnému zničeniu alebo neodstrániteľnému poškodeniu sa v zmysle § 68 ods. 8 Postupov účtovania účtuje na ťarchu účtu 549 – Manká a škody. Táto sa zaúčtuje vo výške zostatkovej hodnoty predmetného automobilu na ťarchu účtu 549 – Manká a škody so súvzťažným zápisom v prospech účtu oprávok 082 (§ 36 ods. 4 písm. e) Postupov účtovania).
Vyradenie automobilu v dôsledku darovania
V zmysle ustanovenia § 21 ods. 2 písm. f) zákona o dani z príjmov nie je možné medzi daňovo uplatniteľné výdavky, resp. náklady, zahrnúť daňovú zostatkovú cenu trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d) spomínaného právneho predpisu. Uvedené ustanovenie je potrebné vzťahovať napr. aj na vyradenie automobilu z obchodného majetku podnikateľa v dôsledku darovania.
V súlade s účtovou osnovou a postupmi účtovania pre podnikateľov sa u poskytnutých darov zachytí ich hodnota na ťarchu účtu 543 – Dary. Na ťarchu tohto účtu sa teda účtuje bezodplatné odovzdanie majetku na základe dobrovoľného plnenia účtovnej jednotky. Účtujú sa na ňom poskytnuté peňažné dary ako aj nepeňažné (vecné) dary. Na tomto účte sa účtuje aj zostatková cena darovaného dlhodobého hmotného majetku, vrátane daňovej povinnosti z dôvodu dane z pridanej hodnoty vzťahujúcej sa na bezodplatné plnenie.
Účtovný prípad | MD | D |
Poskytnutý dar – automobil v zostatkovej cene | 543 | 082 |