Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bojíte sa ďalšej hospodárskej krízy? Tieto faktory môžu naznačovať realitnú bublinu

reality
pixabay.com
18. novembra 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

Mnohí z nás si ešte dnes veľmi dobre pamätajú na poslednú hospodársku krízu z roku 2008 a nejeden podnikateľ ešte aj v súčasnosti cíti jej následky. Ak ste aj vy mali čo to dočinenia s realitným trhom v tomto období, možno sa teraz bojíte do toho znovu skončiť.

Práve realitná oblasť, ktorá sa v tom čase nachádzala v tzv. bubline, totiž odštartovala celú spomínanú mašinériu. Z ohniska založenom na americkom trhu sa postupne ako nákazlivá choroba šírila do zvyšku sveta a nakazila aj ďalšie krajiny. Ak sa obávate vstúpiť na realitný trh z dôvodu, že by sa tento scenár mohol zopakovať, skúste sledovať niektoré ukazovatele, ktoré by vám mohli signalizovať, či je váš miestny realitný trh zdravý. Niektoré z nich nájdete aj v nasledujúcich riadkoch.

Hypotéky (nie) pre každého

Kríza z roku 2008 nás naučila, že hypotéky nie sú pre každého. Odvtedy sa mnohé zmenilo a viaceré krajiny po celom svete prijali rôzne opatrenia, ktorými sprísnili poskytovanie hypoték. Sledujte preto podmienky, za akých poskytujú hypotéky banky na realitnom trhu, kde by ste chceli pôsobiť.

Rast cien nehnuteľností je rýchlejší, ako rast miezd

Jedným zo znakov, ktorý by tiež mohol teoreticky viesť k polemike o vzniku realitnej bubliny, je situácia, kedy sa ceny nehnuteľností v určitej lokalite zvyšujú oveľa rýchlejšie, ako platy tamojších obyvateľov. Podobných faktorov však môže byť ešte omnoho viac. Odborníci z tejto oblasti sa pritom zhodujú na tom, že aj v prípade, keď si myslíme, že náš realitný trh je zdravý, môže byť bublina na ňom už vytvorená.

Takáto situácia podľa ich slov nezvniká len v dôsledku jedného, dvoch či troch faktorov. Väčšinou je to zhluk viacerých okolností v určitom čase. Aj napriek uvedenému však nikdy nie je na škodu sledovať, ako sa vyvíja situácia na vašom realitnom trhu, ako aj na tých svetových.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

bublinafaktoryrealitný trhtipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

24sep6:30Ochrana súkromia v digitálnom svete6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X