Celebrity s franšízami. Aj známi raperi vlastnia desiatky fastfoodov
Chris Brown je známy predovšetkým kvôli jeho R&B kariére, kvôli medializovanému prípadu domáceho násilia alebo možno aj kvôli jeho skromnej hereckej kariére. Nedávno ale sám umelec odhalil ďalšiu zo svojich stránok, takú, o ktorej doposiaľ nikto nevedel: Chris Brown – majiteľ Burger Kingu.
Franšízy sú „hotovým“ balíčkom, ponúkajú rozpoznateľnú značku a fungujúci obchodný model
Brown odhalil v rámci článku v US Weekly, nazvanom 25 vecí, ktoré o mne neviete, okrem iných súkromných detailov o sebe aj to, že vlastní 14 reštaurácií Burger King.
Toto jeho priznanie umožňuje náhľad do Brownových financií. Podľa webovej stránky Burger Kingu musia mať franšízy čisté imanie 1,5 milióna dolárov a likvidné aktíva vo výške 500-tisíc, pričom náklady na otvorenie obchodu sa môžu pohybovať medzi 1,2 a 2,2 milióna dolárov. Webstránka TheRichest odhaduje Brownov kapitál na 26 miliónov dolárov.
Biznis s burgermi síce nie je taký očarujúci ako vpád niektorých jeho hudobných „vrstovníkov“ do Silicon Valley alebo sféra exkluzívnej, „vysokej“ módy (hoci Chris vlastní svoj rad oblečenia), Brown však v žiadnom prípade nie je prvou celebritou, ktorá v záujme zvyšovania príjmov „skočila“ po biznise, spojenom s rýchlym občerstvením.
Veľké mená od Jimmyho Buffeta po Ricka Rossa majú prsty v tomto výnosnom obchode a sú spojené so zavedenými reťazcami.
Ako v minulom roku vysvetľovala stránka, venovaná obchodu, Franchise Herald, franšízy sú vhodnou investičnou možnosťou pre celebrity, ktoré chcú svoje peniaze preinvestovať v obchode, ale zároveň sa nechcú zaoberať otváraním vlastného biznisu. Franšízy sú napokon „hotovým“ balíčkom, ponúkajú rozpoznateľnú značku a fungujúci obchodný model.
Pozrite si zoznam niekoľkých celebrít, pôsobiacich v biznise s rýchlym občerstvením:
Kaney West – vlastník Fatburger
Predtým, než sa Kanye West rozhodol, že jeho skutočnou nehudobnou vášňou je luxusná móda, kúpil v roku 2010 10 Fatburgerov v Chicagu. Pravdou je aj to, že jedna z nich už o rok neskôr prestala fungovať.
Rick Ross – vlastník Wingstop
Floridský raper miloval reštauračnú sieť Wing Stop tak veľmi, že sa rozhodol kúpiť deväť franšíz po celej krajine.
Jimmy Buffett – vlastník Krispy Kreme
Jimmy Buffett vlastní od roku 2000 niekoľko prevádzok Krispy Kreme – obchodov s americkými šiškami – vo floridskom okrese Palm Beach.
Venus Willimasová – vlastníčka Jamba Juice
Tenisová hviezda Venus Williams ohlásila v roku 2011, že plánuje postaviť päť prevádzok Jamba Juice v oblastiach Washingtonu a Marylandu.
Magic Johnson – magnát v gastronómii
Biznisový magnát, ktorý sa v minulosti stal superhviezdou NBA, sa v súčasnosti pýši rozrastajúcim sa impériom naprieč rôznymi odvetviami. K jeho majetku patrí približne 30 prevádzok Burger King a predtým vlastnil aj viac ako 100 Starbucks obchodov, ktoré v roku 2010 podľa odhadov predal za 27 miliónov dolárov.
Hank Aaron – biznismen od vyprážaných kurčiat
Bejzbalová legenda Hank Aaron otvorila svoju 24. prevádzku Popeye’s Chicken začiatkom tohto roka. Prostredníctvom svojej spoločnosti 755 Restaurant so sídlom v Atlante tiež zakúpil päť prevádzok Church’s Chicken a dva obchody s donutmi Krispy Kreme.
Peyton Manning – vlastník Papa John’s
Quaterback futbalového mužstva Denver Broncos Peyton Manning investoval v roku 2012 do 21 prevádzok Papa John’s Pizza v Colorade. V jednom interview Manning o dva roky neskôr naznačil, že načasovanie tohto rozhodnutia mohlo súvisieť s legalizáciou marihuany v tomto štáte.