Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to deflácia a čo znamená pre ekonomiku?

deflácia
deflácia Foto: Getty Images
27. februára 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Deflácia je pojem, s ktorým sa stretávame pomerne bežne v tlači či v televíznom spravodajstve. Viete však, čo presne tento výraz znamená a čo proces deflácie značí pre ekonomiku? 

Čo vlastne znamená deflácia? Deflácia sa definuje ako ekonomický jav alebo proces, pri ktorom dochádza k poklesu cenovej hladiny služieb a tovaru. V praktickom živote to znamená, že za rovnakú sumu peňazí si vieme kúpiť viac, pretože reálna hodnota peňazí rastie. Tento stav je možné dosiahnuť tak, že istý objem peňazí sa stiahne z obehu. Čím je peňazí v obehu menej, tým majú vyššiu reálnu hodnotu.

Opak inflácie

Definícia deflácie často hovorí, že ide o opak inflácie, pretože je to pokles všeobecnej cenovej hladiny tovaru a služieb. K stavu deflácie dochádza v ekonomike vtedy, keď miera inflácie klesne pod nula percent, čiže dôjde k zápornej mierne inflácie. V súvislosti s defláciou sa môžeme stretnúť aj s pojmom dezinflácia, s ktorým sa deflácia občas chybne zamieňa. Dezinflácia je však pokles miery inflácie.

Zatiaľ čo inflácia reálnu hodnotu peňazí znižuje, deflácia ich reálnu hodnotu zvyšuje, a to tak v makroekonomike, ako aj v mikroekonomike. Vďaka tomu dochádza k situácii, keď je možné nakúpiť viac tovaru za rovnaký objem peňazí.

Niekoľko faktov o deflácii:

  • deflácia je všeobecný pokles cien tovarov a služieb vzhľadom na zníženie ponuky peňazí alebo úverov
  • nie je vždy len výsledkom kontrakcie ponuky peňazí
  • cenová deflácia je často znakom zdravej ekonomiky

Význam pre ekonomiku

Podľa niektorých ekonómov je deflácia v modernej ekonomike problém, a to z toho dôvodu, že zvyšuje reálnu hodnotu dlhu a tým môže zhoršiť recesiu, čo by mohlo viesť k deflačnej špirále. Keď klesajú ceny, ľudia si peniaze odkladajú, pretože očakávajú ďalšie znižovanie cien. V dôsledku toho je dopyt oslabený a výrobcovia tým pádom menej vyrábajú a predajcovia predávajú za nižšie ceny. Dochádza potom k situácii, keď zamestnávateľ vykazuje čoraz menšie zisky a v dôsledku toho musí znižovať mzdy zamestnancov či dokonca pristúpiť k prepúšťaniu.

Pre sporiteľov je deflácia priaznivý stav, pretože s odstupom času stúpa hodnota ich nasporených prostriedkov. Dlžníci však, naopak, dlžia viac.

Pohľad do histórie

Deflácia v minulosti neznamenala len obdobie zlého hospodárskeho rastu. Napríklad v Spojených štátoch k deflácii dochádzala počas celého 19. storočia, pričom najvýznamnejšou výnimkou bolo obdobie počas občianskej vojny. Táto deflácia bola spôsobená technologickým pokrokom, ktorý vyvolal výrazný hospodársky rast.

Rok 1837 v USA

V roku 1837 nastalo v USA tzv. obdobie paniky, ktoré bolo spôsobené tým, že v predchádzajúcich rokoch narástlo množstvo peňazí v obehu o vyše 100%. Bolo to spôsobené prílevom strieborných mincí z Mexika a útlmom exportu striebra do Číny. Banky odmietli prijímať platby v striebre a v zlate a nastalo päť rokov trvajúce obdobie ekonomickej recesie, počas ktorého sa objem peňazí znížil na takmer 30%.

Veľká deflácia v USA

Išlo o 20 rokov trvajúce obdobie, ktoré začalo v roku 1870. V Spojených štátoch došlo k drastickému poklesu cien tovarov, surovín, práce a služieb. V tomto období dobre rozbehnuté priemyselné krajiny ako Veľká Británia ekonomicky utrpeli, pretože museli znížiť ceny.

Veľká kríza v roku 1930

Veľká kríza v je asi najznámejší dôsledok deflácie. Začala sa 29. októbra 1929 katastrofickým prepadom na americkej burze na Wall Street a tento deň sa do histórie zapísal ako Čierny štvrtok. Veľká hospodárska kríza sa zrodila z viacerých príčin, boli to masívne prepady v bankách a na akciových trhoch či obmedzenie peňažnej zásoby americkou Federálnou rezervou. Dôsledky veľkej hospodárskej krízy boli celosvetové.

Deflácia v 90. rokoch – Japonsko

Začiatkom deväťdesiatych rokov sa v Japonsku začala deflácia, ktorá bola dôsledkom viacerých ekonomických a demografických rozporov. Príčiny boli viaceré. Najvýznamnejšími faktormi boli deflácia cien aktív, investície do insolventných spoločností či rozšírenie nesplácaných úverov bankami. Ľudia v Japonsku začali dávať prednosť investovaniu úspor do štátnych dlhopisov a nie do bankových účtov. Ďalším hlavným problémom bola demografia v Japonsku. Významná časť populácie totiž v tom čase spočívala v ľuďoch starších ako 60 rokov, čo smerovalo k vyššej úmrtnosti, ktorá prerástla pôrodnosť.

Finančná kríza 2007-2010

Obdobie recesie, ktoré otriaslo globálnou ekonomikou, sa začalo americkou hypotekárnou krízou. Tá postupne prerástla do svetovej finančnej krízy, v ktorej dôležitú úlohu zohrala vysoká cena ropy. Tá viedla k poklesu reálneho HDP a zdvihla spotrebiteľské ceny. Ceny ropy poháňali vyššie rôzne špekulatívne obchody, ako penzijné a hedgeové fondy, ktoré nakupovali komodity, aby znížili riziko portfólia prameniace z akciových trhov.

Keď na jeseň 2008 kríza udrela naplno, zmietla popredné svetové banky a akciové trhy, ale aj cenu ropy. Poslednú finančnú krízu sme výrazne pocítili aj na Slovensku a vláda sa ju snažila zmierniť viacerými opatreniami.

Prehľad ekonomických kríz naprieč dejinami

Ekonomické krízy patria k nášmu svetu už poriadne dlho a je len otázkou času, kedy nás zasiahne ďalšie obdobie recesie. Pozrite si prehľad kríz, s ktorými sa svet doposiaľ musel vyrovnať.

Pád rodiny Mediciovcov rok 1494 Známa bankárska rodina zažila svoj pád po tom, čo niektorým panovníkom odpustila dlhy. Vrcholom krachu bola defraudácia uložených prostriedkov z vena Karola VIII.
Inflácia španielskeho zlata druhá polovica 16. storočia Španieli dovážali z Nového sveta množstvo zlata a striebra, a to viedlo k inflácii. Do roku 1596 Španielsko 4-krát zbankrotovalo a muselo ustúpiť svetovým mocnostiam.
Mississippská bublina  začiatok 18. storočia Škótsky dobrodruh John Law založil banku a bez rozmyslu vydával nekryté bankovky.
Krach londýnskej banky Overend 1866 Kvôli zlým rozhodnutiam bankárov sa táto „banka bánk“ ocitla v problémoch a musela zastaviť všetky platby a spôsobil chaos vo Veľkej Británii. Zbankrotovalo viac ako 200 spoločností.
Skaza Konfederácie druhá polovica 19. storočia Niektoré dlhopisy boli kryté bavlnou, čo sa ukázalo ako nie práve najlepšie riešenie. V roku 1862 prístav v New Orelans obsadili vojská Severu a investori sa k bavlne nemohli dostať. Na trh prišli pestovatelia bavlny s Číny, Indie a Egypta. Americká vláda kvôli nedostatku pôžičiek začala tlačiť viac peňazí, čím došlo k hyperinflácii.
Obdobie paniky 1893 Bankrot železničných spoločností v USA spôsobil chaos na burze, viac ako 16-tisíc firiem v dôsledku toho padlo na dno
Ruská revolúcia prvá polovica 20. storočia Účasť Ruska vo vojne, nástup Lenina k moci a následná občianska vojna mali na ruskú ekonomiku zdrvujúci dopad. V roku 1923 sa dlh Sovietskeho zväzu vyšplhal údajne k sume viac ako 2 bilióny eur.
Veľká hospodárska kríza 1929 Kríza sa začala 24. októbra, keď sa na Wall Street nepodarilo predať niekoľko miliónov akcií. Na druhý deň burza zbankrotovala a kríza sa presunula aj do Európy, pričom najviac zasiahla Nemecko.
277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

defláciaknowhowrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X