- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- DPH
- Čo je daň z pridanej hodnoty (DPH) a kto ju musí platiť v roku 2023? Pozrite si základné informácie o DPH
Čo je daň z pridanej hodnoty (DPH) a kto ju musí platiť v roku 2023? Pozrite si základné informácie o DPH
Nielen podnikatelia, ale aj bežní občania sa vo svojom každodennom živote stretávajú s nepriamymi daňami bez toho, aby si uvedomovali, že tieto dane sú premietnuté do cien tovarov a služieb. Takouto daňou je aj daň z pridanej hodnoty (DPH). Tá sa premieta do cien predmetov a služieb dennej spotreby a nepriamo ju platíme všetci. Prinášame vám základné informácie o DPH na Slovensku v roku 2023.
Pár pojmov v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty na vysvetlenie:
- Zdaniteľná osoba – osoba (fyzická alebo právnická), ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť alebo podnikanie. Ekonomickou činnosťou sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dá dosiahnuť príjem vrátane činnosti obchodníkov, výrobcov, poľnohospodárska činnosť, činnosť slobodných povolení, tvorivá alebo duševná činnosť, a tiež prenájom.
- Obrat na daň z pridanej hodnoty – každá zdaniteľná osoba si musí sledovať svoj obrat, aj kvôli tomu, že v prípade, ak prekročí jej obrat 49 790 eur za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinná sa registrovať za platiteľa DPH. Zaregistrovať sa musí do 20. dňa nasledujúceho mesiaca po dosiahnutí tohto obratu.
- Daň na vstupe (odpočítanie dane) – daň, s ktorou sa stretáva zdaniteľná osoba pri nákupe tovarov a služieb od dodávateľov, ktorí sú platcovia DPH a premietajú ju do svojich cien. V prípade, že je zdaniteľná osoba už zaregistrovaná ako platiteľ DPH, môže si túto daň z daňového dokladu dodávateľa „odpočítať“, to znamená akoby si ju pripísala na jednu stranu zoznamu DPH, oproti ktorému bude na druhej strane zapisovať DPH, ktorú ona vyfakturuje svojim odberateľom.
- Daň na výstupe (zdaniteľné plnenie) – daň, ktorú zdaniteľná osoba, v prípade, že už je platiteľom DPH premieta do ceny svojich tovarov a služieb, a teda fakturuje svojim odberateľom, a ktorú musí odviesť štátu. Neodvádza ju však celú, poníži si ju o daň, ktorú registruje ako daň na vstupe na odpočítanie.
- Sadzba dane – 20 % vyššia a 10 % nižšia sadzba, ktorá sa vzťahuje na vybrané tovary. Okrem nižšej 10 % sadzby pozná zákon aj 5 % sadzbu DPH, ktorá sa aplikuje na dodanie stavieb a prestavbu v súvislosti s nehnuteľnosťami štátom podporovaného nájomného bývania.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Dobrovoľný platiteľ DPH
- Termíny na podanie daňového priznania k DPH
- Predmet DPH
- Daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet
- Služby oslobodené od DPH
- Praktické príklady
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.