Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Doprastav už má odblokované bankové účty

Doprastav už má odblokované bankové účty
Spolumajiteľ Doprastavu Dušan Mráz sa vracia do spoločnosti. Foto: SITA
10. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Jedna z najväčších domácich stavebných spoločností Doprastav, a.s. má opäť odblokované bankové účty a môže obnoviť utlmené práce. Umožnilo to, že jej doterajší rozhodujúci spolumajitelia Dušan Mráz a Ivan Šesták sa vrátili späť s cieľom zachrániť firmu pred konkurzom.
 
Nedávno predali svoj väčšinový podiel v Doprastave nemenovanej firme, ale z predaja napokon vzišlo, a podielu v spoločnosti sa zbavil aj menšinový akcionár český Metrostav a.s.
 

Doprastav bude hľadať investora aj ďalej

„Banky nám odblokovali účty, aby firma mohla naplno fungovať. Takýto dlhodobý stav by totiž firmu mohol ohroziť a spôsobiť jej koniec,“ povedal pre pondelňajšie vydanie denníka Hospodárske noviny (HN) Mráz. Banky podľa neho presvedčili úprimnou snahou, aby spoločnosť fungovala. Na rokovaniach sa zúčastnili Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka, Eximbanka a rozhovory v pondelok pokračujú. 
 
Mráz je opäť členom predstavenstva Doprastavu, kde bol predtým predseda. Ním má zostať generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Androvič. Akcionárska štruktúra Doprastavu sa má zmeniť. „Pre nás je dôležité, že Doprastav bude fungovať,“ povedal ďalej v rozhovore Mráz bez toho, aby spresnil zloženie akcionárov. Potvrdil však, že spolu so Šestákom sú väčšinoví akcionári a ďalší sú drobní. 
 

 
 
 
„Čo bude ďalej, to sa uvidí neskôr,“ dodal Mráz s tým, že budú hľadať investora, lebo firma potrebuje peniaze. Podľa neho je jedno, či bude domáci alebo zahraničný. „Budeme robiť na tom, aby sme investora dotiahli. Máme už aj nejakých vytypovaných,“ dodal. Metrostav by ním v tejto chvíli nemal byť. Na problémy v Poľsku v podobe stratových zákaziek, ktoré mali byť príčinou nepriaznivej finančnej situácie Doprastavu, podľa Mráza majú riešenia. „Keby neexistovali, tak s pánom Šestákom do toho nejdeme,“ uviedol. 
 

Banky sa zľakli nových akcionárov

Banky pred vyše týždňom zablokovali Doprastavu prístup k peniazom po tom, čo valné zhromaždenie spoločnosti 23. mája neschválilo zvýšenie základného imania o potrebných 17 mil. eur, teda o polovicu. Ďalším dôvodom bola zmena akcionárov. Do spoločnosti mal vstúpiť veľkopodnikateľ František Hodorovský. 
 
„Kúpne zmluvy sme mali podpísané, ale nie s pánom Hodorovským. Bolo to s firmou, kde František Hodorovský nebol ani konateľom. Keďže však firma niekoľko dní na to, ako boli akcie prevedené, zastala, tak sme nechceli dopustiť, že spoločnosť pôjde do konkurzu,“ vysvetlil Mráz, prečo sa opäť vrátili do Doprastavu. Spoločnosť zamestnáva okolo 1 350 pracovníkov, pred štyrmi rokmi ich mala 3 500. Vlani spoločnosť prehĺbila stratu na 50 mil. eur. 
 

Poľská pobočka Doprastavu je vraj na mizine

Problémy Doprastavu môžu spôsobiť škody aj štátu. Štátna Eximbanka sa podľa HN zaručila za diaľničný projekt firmy v Poľsku sumou 14 mil. eur. Ak by spoločnosť skrachovala alebo nedokončila projekt Eximbanka zaplatí jeho záväzky. Poľská pobočka Doprastavu, tvrdia noviny, je na mizine, lebo tam jej štát neplatí a ešte ju aj pokutuje za časový sklz.
 
Hodorovský chcel oddeliť poľskú a slovenskú časť Doprastavu. Už to nestihne, keďže pre zablokované účty, odstávku výroby a hrozbe prepúšťania musel firmu vrátiť do rúk bývalým vlastníkom. „Zdá sa, že bankové inštitúcie spolu s veriteľmi donútili bývalých pôvodných akcionárov Doprastavu k spätnému odkúpeniu akcií a tým k zaplateniu za zlé rozhodnutia z posledných dvoch rokov,“ vyhlásil pre HN Hodorovský.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X