Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ predchádzajúcich dní

Podnika_logo_verzie 02.jpg
10. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 3. – 9. apríla.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Všeobecní lekári pre dospelých navrhujú zaviesť solidárny poplatok od pacientov za návštevu ambulancie. Informovali o tom v spoločnom stanovisku zástupcovia všeobecných lekárov pre dospelých v Zväze ambulantných poskytovateľov (VLD ZAP) a výbor Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL). Spomínaný poplatok by mal byť dve až štyri eurá v závislosti od regiónu.

BRATISLAVA – Kontroly dovážaného hydinového mäsa by sa mali zvýšiť, a to najmä u veľkoobchodníkov. Navrhujú to ako jedno z opatrení zástupcovia Únie hydinárov Slovenska, ktorí reagovali na kauzu nevyhovujúceho brazílskeho mäsa na Slovensku. Okrem toho požadujú, aby sa zaviedol stály veterinárny dozor u prebaľovacích a rozrábacích prevádzok na hydinu. Navrhujú tiež, aby kontrola potravín vo verejnom stravovaní prešla do pôsobnosti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

BRATISLAVA – Sociálne odvody by sa mali na Slovensku prvýkrát ročne zúčtovať najskôr v roku 2020 za rok 2019. Uvádza sa to v Národnom programe reforiem SR 2017, ktorý ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania. „Do konca roku 2018 sa prijme legislatíva s cieľom zavedenia ročného zúčtovania sociálneho poistenia ako efektívneho nástroja na zamedzenie odvodovej optimalizácie subjektov,“ uvádza sa v materiáli.

BRATISLAVA – Schodok štátneho rozpočtu v treťom mesiaci klesol. Podľa údajov Ministerstva financií SR totiž dosiahol ku koncu marca deficit štátneho rozpočtu 337 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo jeho pokles o takmer 542 mil. eur. V samotnom marci sa rozpočtový schodok znížil o vyše 70 mil. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu za prvý štvrťrok tohto roka dosiahli 3,004 mld. eur, čo znamenalo medziročný nárast o 13,1 %, kým výdavky naopak klesli o 5,5 % na 3,341 mld. eur. Rozpočet na celý rok 2017 počíta s príjmami 15,39 mld. eur, výdavkami 17,383 mld. eur a schodkom 1,993 mld. eur.

BRATISLAVA – Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach podľa opozičného poslanca Karola Galeka (SaS) vytvorí závislý regulačný úrad. Ako uviedol v Národnej rade SR počas prvého čítania, návrh novely je v rozpore s tretím energetickým liberalizačným balíčkom EÚ. Pravidlá liberalizačného balíčka má porušovať najmä návrat ministerstva hospodárstva a ministerstva životného prostredia do procesu regulácie cien energií. „Toto je naozaj neprípustné a v minulosti to už Európska komisia voči Slovensku riešila. Z vlastných chýb by sme sa mali poučiť, a nie ich opakovať,“ uviedol Galek.

BRATISLAVA – Národná asociácia STK (NA STK) má výhrady k navrhovanej deregulácii trhu so stanicami technickej a pracoviskami emisnej kontroly (STK). Obáva sa nekontrolovateľného nárastu týchto prevádzok, ktorých je v súčasnosti 140, a tiež zhoršenia bezpečnosti premávky na cestách. Návrh novely zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorý pripravilo ministerstvo dopravy a výstavby a už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, považuje za krok späť. Asociácia podala k návrhu novely hromadnú pripomienku.

BRATISLAVA – Slovenská lekárska komora (SLK) víta rozhodnutie ministerstva zdravotníctva postaviť novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave (UNB) v lokalite Rázsochy, oproti pôvodne navrhovanému variantu na Patrónke. Ako však povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident SLK Marian Kollár, komora považuje zvolený hybridný model, v ktorom štát celý projekt výstavby novej UNB financuje, ale dozor a kontrolu nad jeho výstavbou dá súkromnému koncesionárovi, za nevýhodný.

BRATISLAVA – V bankomatoch či obchodoch sa od utorka 4. apríla môžeme stretávať s novou bankovkou. Systém európskych centrálnych bánk totiž od tohto dátumu uvádza do obehu novú eurobankovku v hodnote 50 eur, ktorá je po 5, 10 a 20-eurovom nominále štvrtou zo série Európa. Ako informuje Európska centrálna banka (ECB), nová bankovka s portrétom Európy a smaragdovým číslom je odolnejšia voči falšovaniu.

BRATISLAVA – Návrh ministerstva financií na zmeny v zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve týkajúci sa odmeňovania pre finančných agentov sa Slovenskej bankovej asociácii (SBA) nepozdáva. Predložený návrh na úpravu spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, pravidlá na výpočet odkupnej hodnoty a reguláciu daňových nákladov neodporúča schváliť. „Vzhľadom k tomu, že pripravovaná novela má zásadný vplyv na finančný sektor, navrhujeme, aby pripomienky všetkých dotknutých strán boli dôsledne posúdené a prediskutované,“ uviedla v stanovisku asociácia.

BRATISLAVA – Minister zdravotníctva Tomáš Drucker by mal okamžite riešiť dofinancovanie rezortu. Vyplýva to zo stanoviska Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS). Súčasná situácia v nemocniciach je podľa SOZ ZaSS dlhodobo neudržateľná. „Nepodarilo sa zastaviť zadlžovanie najmä štátnych nemocníc a vzhľadom na zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami, ktoré signalizujú vrátenie výšky zmluvných plnení na úroveň roku 2016, boli vyslané signály zo strany Asociácie nemocníc Slovenska k riešeniam, ktoré budú mať negatívne dopady na zamestnancov, ale aj na pacientov,“ píše sa v stanovisku.

BRATISLAVA – Ministerstvo práce a sociálnych vecí má do konca tohto roka reformovať služby zamestnanosti a aktívnu politiku trhu práce. Vyplýva to z akčného plánu k Národnému programu reforiem na rok 2017, ktorý sa nachádza v pripomienkovom konaní. „Formou profilácie a individualizovaného poradenstva sa podporí umiestňovanie prioritnej skupiny dlhodobo nezamestnaných na trhu práce,“ uvádza sa v materiáli. Rezort práce má tiež zaviesť nové nástroje aktívnej politiky trhu práce na podporu dlhodobo nezamestnaných, vrátane vzdelávania a rekvalifikácie.

BRATISLAVA – Najlepšou fakultnou nemocnicou za minulý rok sa podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera stala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica. Nasledovala Detská fakultná nemocnica Košice a Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Na druhej strane, najhoršie hodnotené z pohľadu pacienta boli Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava, Fakultná nemocnica Trnava a Univerzitná nemocnica Bratislava. O výsledkoch prieskumu informovali zástupcovia Dôvery vo štvrtok na tlačovej konferencii.

PREŠOV – Jeden z posledných chýbajúcich úsekov diaľnice medzi Bratislavou a Košicami už má zhotoviteľa. Zmluvu na vybudovanie úseku D1 Prešov západ – Prešov juh vo štvrtok v Prešove za účasti ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka podpísala Národná diaľničná spoločnosť s konzorciom Združenie D1 Prešov. Združenie spoločností Eurovia SK, Eurovia CS, Doprastav, Metrostav a Metrostav Slovakia ako víťaz tendra postaví takmer osem kilometrov diaľnice za vyše 356 miliónov eur. Výstavba potrvá štyri roky, pričom prípravné práce na stavbe sa začnú prakticky ihneď. Stavebné práce oficiálne odštartujú 1. júna, termín dokončenia je do 48 mesiacov, teda do 30. júna 2021.

BRATISLAVA – O Slovensko je zo strany investorov stále záujem. Ako uviedol v Národnej rade SR počas Hodiny otázok predseda vlády Robert Fico, vláda má v súčasnosti rozpracovaných približne sto nových potenciálnych investícií v hodnote 2,5 miliardy eur. Spomínané investície by mohli vytvoriť do 30 tisíc nových pracovných miest. „Veľmi intenzívne pracujeme na komunikácii s novými dodávateľmi pre automobilku Jaguar, ktorých investície sa očakávajú ešte v tomto roku,“ dodal Fico s tým, že detaily investícií nechce konkretizovať.

BRATISLAVA – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter zostáva vo funkcii i naďalej. Po viac ako 16 hodinách odvolávania v Národnej rade Slovenskej republiky mu poslanci nevyslovili nedôveru. Pokus opozičných strán bol neúspešný. Za odvolanie ministra hlasovalo 57 poslancov. Richterove zotrvanie vo funkcii podporilo 68 zákonodarcov. Z prítomných koaličných poslancov sa hlasovania zdržal len Jaroslav Paška (SNS).

BRATISLAVA – Súčasný zákon o regulácii v sieťových odvetviach bude platiť ešte minimálne mesiac. Národná rada SR (NR SR) sa totiž už na aktuálnej schôdzi nebude novelou regulačného zákona zaoberať. A to aj napriek tomu, že si poslanci v utorok odhlasovali rokovanie o tejto novele v skrátenom konaní. Minister hospodárstva Peter Žiga chce totiž ešte dať priestor na diskusiu. „Poslanci uznesením rozhodli, že zákon prerokujú na gestorskom výbore pre hospodárske záležitosti do deviateho mája. Minister hospodárstva s takýmto riešením nemá problém, pretože chce dať priestor na diskusiu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano. O novele by tak mali poslanci rokovať v druhom a treťom čítaní na májovej schôdzi.

BRATISLAVA – Ratingová agentúra Moody’s zlepšila odhad vývoja slovenskej ekonomiky a zmenila ratingový výhľad zo stabilného na pozitívny. Samotný dlhodobý rating Slovenska zostáva nezmenený na úrovni A2. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR v tlačovej správe.

BRATISLAVA – Slovenská letecká spoločnosť Blue Slovakia chce získať povolenie na prevádzkovanie vnútroštátnej leteckej prepravy. Pripravovaná nízkonákladová letecká firma má totiž ambície v SR poskytovať regionálne letecké služby. “Na Dopravný úrad sme podali žiadosť na získanie osvedčenia leteckého prevádzkovateľa a teraz musíme počkať na schválenie,” uviedol v tlačovej správe konateľ spoločnosti Blue Slovakia Ľubomír Kolárik.

BRATISLAVA – Úpravy spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, ktoré sú súčasťou návrhu novely zákona o finančnom sprostredkovaní a poradenstve, sa nepozdávajú Slovenskej asociácii poisťovní. Podľa asociácie chýba analýza predkladaného návrhu a vyčíslenie dopadov. Návrh je zároveň podľa poisťovní v rozpore so základnou logikou poisťovníctva, pretože nerozlišuje medzi životnými a neživotnými poisteniami.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Bankový sektor na Slovensku dosiahol v prvých dvoch mesiacoch tohto roka čistý zisk 103,1 mil. eur. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ktoré zverejnila na svojej internetovej stránke, v medziročnom porovnaní je to nárast o 5,4 %. Čisté úrokové výnosy však medziročne poklesli o 4,9 % na 284,3 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2 % na 86,7 mil. eur.

BRATISLAVA – Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) Stabilita dosiahla za minulý rok čistý zisk 60 tis. eur. V porovnaní s rokom 2015 tak čistý zisk firmy klesol o 778 tis. eur. Celkové výnosy spoločnosti za vlaňajšok predstavovali takmer 4,4 mil. eur a celkové náklady takmer 4,3 mil. eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení DDS Stabilita za rok 2016, ktorú zverejnila spoločnosť.

BRATISLAVA – Chemické odvetvia, ktoré sú naviazané na automobilky, aj napriek dvojpercentnému celkovému poklesu tržieb pokračujú v stabilnom rozvoji. Celkové tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem dosiahli v minulom roku podľa údajov štatistického úradu 9,1 miliardy eur, v predchádzajúcom roku to bolo 9,3 miliardy eur. Najviac sa darilo odvetviu výrobkov z gumy a plastu, ktorého tržby narástli o 11 %, z toho tržby pododvetvia gumy sa zvýšili o 14 % a plastov o 8 %. Darilo sa aj náterovým a umelým látkam. Informoval o tom prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Roman Karlubík.

BRATISLAVA – Protimonopolný úrad SR (PMÚ) schválil koncentráciu spoločného podniku Central Railways, a. s. (CRW), Košice podnikateľov Budamar Logistic, a. s., Bratislava, Railtrans International, a. s., Leopoldov, Radu Gabriel Gheorghiu a Unicom Tranzit S. A. z Rumunska. „Spoločnosť CRW je držiteľom licencie na poskytovanie dopravných služieb na železničných dráhach a bezpečnostného osvedčenia v Maďarsku, ako aj v Slovenskej republike, pričom po koncentrácii bude poskytovať primárne dopravné služby na železničných dráhach v Maďarsku. Ako doplnkovú službu vykonáva a aj po koncentrácii bude vykonávať zasielateľstvo,“ informovala v utorok hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská s tým, že koncentrácia bola schválená 8. marca.

BRATISLAVA – Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska (ZZES) má nové prezídium. Prezidentom zväzu sa stal Miroslav Obert, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu predsedu predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Prvým viceprezidentom ZZES sa stal šéf Slovenských elektrární Bohumil Kratochvíl.

KOŠICE – Česká spoločnosť AVE SR Východ, a. s., ponúkla 4,61 milióna eur – najvyššiu kúpnu cenu – za 29 percent akcií spoločnosti KOSIT, a. s., ktoré mesto Košice predáva vo verejnej obchodnej súťaži. Informoval o tom v utorok na tlačovej besede po otvorení obálok a posúdení ponúk predseda komisie na vyhodnotenie súťaže a mestský poslanec Igor Sidor. Súťaže sa zúčastnili aj spoločnosť AKMG, s.r.o., z Banskej Bystrice, ktorá ponúkla za akcie 4,256 milióna eur a samotná spoločnosť KOSIT 4,08 milióna eur.

BRATISLAVA – Spoločnosť Slovnaft plánuje investíciu za 57 miliónov eur. Prostriedky pôjdu na generálnu revíziu výrobných technológií. Približne 33 miliónov eur je vyčlenených na opravy a údržbu a 24 miliónov na modernizáciu. „Cieľom je zníženie energetickej náročnosti v oblasti výroby ropných produktov a zvýšenie bezpečnosti,“ informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

BRATISLAVA – Firma Eset, výrobca bezpečnostných riešení, by chcela vybudovať výskumné centrum v areáli bývalej vojenskej nemocnice na Patrónke. Informoval o tom novinárov v stredu na tlačovej konferencii operačný riaditeľ Esetu Palo Luka. Generálny riaditeľ Esetu Richard Marko uviedol, že spoločnosť je pripravená v tejto chvíli predbežne investovať cez 100 miliónov eur, pričom v tejto sume ešte nie je zahrnutá cena pozemkov.

BRATISLAVA – Trnavská automobilka Peugeot Citroën Automobiles Slovakia (PCA Slovakia) plánuje rozšíriť svoju výrobu. Ako vyplýva z materiálu zverejneného Ministerstvom hospodárstva SR (MH), automobilka by mala preinvestovať do výroby nového modelu necelých 100 miliónov eur. Vzniknúť by malo 420 nových pracovných miest. Automobilka už požiadala ministerstvo o poskytnutie investičnej pomoci, a to vo výške 18,6 milióna eur.

BRATISLAVA – Štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) vykázali za minulý rok úhrnný zisk 2,3 milióna eur, čo je v porovnaní s rokom 2015 pokles o 62 %. Uvádza sa to v Analýze slovenského finančného sektora za rok 2016, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). Ziskovosť v sektore sa tak znížila už tretí rok za sebou.

BRATISLAVA – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) plánujú vynaložiť na zabezpečenie komplexných mobilných elektronických komunikačných služieb v rámci verejnej telefónnej siete za tri roky predbežne 2,85 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (3,42 mil. eur vrátane dane). Ako vyplýva z vyhlásenej verejnej súťaže na výber mobilného operátora, predpokladaná cena služieb zahŕňa možnosť uplatnenia opcie na predĺženie budúcej rámcovej dohody z dvoch na tri roky. Bez opcie predstavuje maximálny rozpočet na zákazku 1,9 mil. eur bez dane na dva roky.

BRATISLAVA – Riadne valné zhromaždenie akcionárov spoločnosti Slovnaft a.s., vo štvrtok rozhodlo, že spoločnosť vyplatí akcionárom dividendy z nerozdeleného zisku minulých rokov vo výške 4 eurá na jednu akciu. Celkovo spoločnosť na dividendách vyplatí 82,5 milióna eur. Informoval o tom hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.

BRATISLAVA – Sberbank Slovensko vykázala v minulom roku stratu 36,9 mil. eur. V medziročnom porovnaní ju ešte viac prehĺbila. V roku 2015 totiž vykázala stratu v objeme 19,4 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré banka zverejnila na svojej internetovej stránke, pod stratu sa podpísal výrazný pokles úrokových výnosov. Dôvodom boli nízke úrokové sadzby na trhu. Zároveň poklesol objem úverov a banka mala vyššiu potrebu tvorby opravných položiek na úvery.

BRATISLAVA – Slovenská sporiteľňa predáva dlhopisy v celkovej výške 5 mil. eur. Predaj ukončí najneskôr 27. apríla tohto roka. Ako ďalej banka informovala, emisiu tvorí 5 tisíc cenných papierov s menovitou hodnotou tisíc eur. Dlhopisy budú úročené ročnou sadzbou 0,60 %. Banka bude výnos vyplácať každý rok k 28. aprílu až do termínu splatnosti v roku 2022.

BRATISLAVA – Mestu Humenné hrozí, že príde o takmer 1500 pracovných miest, vrátane subdodávateľských spoločností.  Miestny výrobca syntetických vlákien pre automobilový priemysel spoločnosť Nexis Fibers a.s, je totiž v procese reštrukturalizácie. Podľa primátorky Humenného Jany Vaľovej (Smer-SD) je situácia vážna. O schválení reštrukturalizačného plánu sa budú veritelia výboru Nexis Fibers rozhodovať v utorok 11. apríla.

BRATISLAVA – V Nových Zámkoch vyrastie nové obchodné centrum. Developerom je spoločnosť PRIMUM s.r.o., ktorá plánuje začať s výstavbou začiatkom budúceho roka. Výšku investície nezverejnili. „Územné rozhodnutie na tento projekt predpokladáme získať v treťom kvartáli 2017,“ informoval zástupca spoločnosti PRIMUM Lukáš Jagelský. Informovala o tom spoločnosť JLL.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA – Nezamestnanosť v Českej republike vo vekovej skupine od 15 do 64 rokov vo februári v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka klesla o 0,8 percentuálneho bodu na úroveň 3,5 percenta. Sezónne upravená miera nezamestnanosti mužov bola vo februári v krajine 2,8 percenta a nezamestnanosť žien bola na úrovni 4,3 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

BRATISLAVA – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne sa vo februári znížila na 9,5 % z januárových 9,6 %. Klesla aj medziročne, keďže vo februári minulého roka bola vo výške 10,3 %. Februárová nezamestnanosť v eurozóne bola najnižšia od mája 2009. V rámci celej Európskej únie sa februárová nezamestnanosť znížila na 8 % z januárových 8,1 % a klesla aj medziročne, keď vo februári 2016 bola na úrovni 8,9 %. Nezamestnanosť v rámci celej EÚ bola vo februári najnižšia od januára 2009. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurosta

BRATISLAVA – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne vo februári medzimesačne stagnovali a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zvýšili iba o 0,1 percenta po tom, ako v januári v eurozóne aj v celej EÚ medzimesačne stúpli zhodne o 1,1 percenta. Medziročne sa februárové priemyselné ceny v eurozóne zvýšili o 4,5 percenta a v rámci celej EÚ vzrástli o 5,3 percenta. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

BRATISLAVA – Sezónne upravené maloobchodné tržby sa vo februári v eurozóne aj v rámci celej Európskej únie medzimesačne zvýšili zhodne o 0,7 percenta. Ich rast sa tak zrýchlil, keďže v januári v eurozóne medzimesačne stúpli o 0,1 percenta a v rámci celej EÚ o 0,2 percenta. Medziročne sa februárové tržby maloobchodu v eurozóne podľa kalendárne upravených údajov zväčšili o 1,8 percenta a v rámci celej EÚ o 2,2 percenta. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

DUBLIN – Miera nezamestnanosti v Írsku v marci podľa sezónne upravených údajov klesla na 6,4 percenta z februárovej úrovne 6,6 percenta. Medziročný pokles nezamestnanosti v krajine bol ešte výraznejší, keďže v marci minulého roka bola vo výške 8,3 percenta. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke írsky štatistický úrad. V krajine v marci podľa sezónne upravených údajov evidovali 141 400 ľudí bez práce, pričom vo februári bolo v krajine 144 700 nezamestnaných.

PARÍŽ – Medziročná inflácia v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) vo februári celkovo posilnila, a to na úroveň 2,5 percenta z januárových 2,3 percenta. Motorom rastu inflácie boli ceny energií, ktoré medziročne stúpli o 11,1 percenta po januárovom raste o 8,5 percenta. Zrýchlil sa aj medziročný rast cien potravín, a to na úroveň 0,6 percenta z januárových 0,4 percenta. Bez zahrnutia cien energií a potravín sa medziročná inflácia v rámci OECD oproti januáru celkovo nezmenila a zostala na úrovni 1,9 percenta. OECD o tom informovala v utorok na svojej internetovej stránke.

ŠTOKHOLM – Švédska priemyselná produkcia vo februári podľa sezónne upravených údajov medzimesačne posilnila o 0,2 percenta. Medziročne sa februárová kalendárne upravená produkcia priemyslu krajiny zväčšila o 4,1 percenta. Najvýraznejšie medzimesačne stúpla výroba chemického a farmaceutického odvetvia (4,6 %) a najväčší pokles nastal v sektore výroby elektrických zariadení (- 8.4 %). Medziročne sa zväčšila predovšetkým chemická a farmaceutická výroba, a to o 19,1 %. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke švédsky štatistický úrad.

LONDÝN – Produktivita práce vo Veľkej Británii v záverečnom kvartáli vlaňajška oproti predchádzajúcemu štvrťroku posilnila o 0,4 percenta. Zvýšila sa produktivita v britskom sektore služieb aj v priemyselnom odvetví. Produktivita práce v sektore služieb počas októbra až decembra sa medzikvartálne zväčšila o 0,8 percenta. Rast produktivity práce v priemyselnom odvetví bol viac ako dvojnásobne silnejší a oproti tretiemu štvrťroku stúpla o 1,7 percenta. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke britský štatistický úrad ONS.

ATÉNY – Predstavitelia Grécka a Európskej únie naznačili, že v najbližších dvoch dňoch je možný prelom v náročných rokovaniach o núdzovej pomoci Aténam. Grécky premiér Alexis Tsipras však vyhlásil, že ak sa nedosiahne dohoda o uvoľnení ďalšej pomoci, eurozóna by mala uskutočniť mimoriadny summit. Vyjednávači sú podľa Tsiprasa veľmi blízko k tomu, aby dosiahli dohodu na piatkovej schôdzke Euroskupiny, ktorú tvoria ministri financií eurozóny, na Malte.

WASHINGTON – Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) na minulomesačnom zasadaní diskutovali o možnosti zredukovať v neskoršej časti tohto roka obrovské portfólio dlhopisov, ktoré centrálna banka USA vlastní. Vyplýva to zo záznamu z marcového zasadania, ktorý Fed zverejnil v stredu. Fed by tak mohol znížiť objem dlhopisov vo svojom vlastníctve skôr, ako mnohí investori očakávajú. Ak by sa Fed rozhodol začať redukovať svoje vlastníctvo dlhopisov, mohlo by to nakoniec viesť k vyšším úrokom pri mnohých spotrebiteľských a podnikateľských úveroch.

FRANKFURT – Zotavovanie ekonomiky eurozóny sa podľa šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho zrýchľuje, ale stimulačné úsilie banky je stále potrebné. „Zotavovanie pokračuje a teraz sa pravdepodobne zrýchľuje,“ uviedol Draghi vo štvrtok. Dodal však, že posilňovanie inflácie „naďalej závisí od pokračovania našej menovej politiky“ a konštatoval, že je „príliš skoro na deklarovanie úspechu“.

BERLÍN – Objednávky nemeckého priemyslu sa po slabom štarte v úvode roka vo februári zotavili. Podľa údajov, ktoré zverejnilo vo štvrtok spolkové ministerstvo hospodárstva, medzimesačne posilnili o 3,4 %. Motorom silného rastu boli domáce objednávky, ktoré sa zväčšili o 8,1 %. Zahraničné objednávky vo februári stagnovali, keď 2,4-percentný pokles dopytu z eurozóny kompenzoval 1,6-percentný rast objednávok z krajín mimo bloku spoločnej meny. V januári objednávky podľa sezónne a kalendárne upravených údajov celkovo klesli o 6,8 %, keď sa na domácom trhu prepadli až o 9,6 %.

BERLÍN – Nemecká priemyselná produkcia vo februári výrazne posilnila už druhý mesiac po sebe, čo sa považuje za znak sily druhej najväčšej európskej ekonomiky. Nemecké ministerstvo hospodárstva v piatok informovalo, že februárová priemyselná výroba v krajine sa medzimesačne podľa sezónne a kalendárne upravených údajov zväčšila o 2,2 percenta. V januári nemecká priemyselná produkcia tiež stúpla o 2,2 percenta.

SOUL – Zisk juhokórejského výrobcu elektroniky Samsung Electronics v prvom kvartáli stúpol o 48 percent. K rastu zisku prispel dobrý výkon vo výrobe komponentov smartfónov. Vyplýva to z predbežného odhadu firmy, ktorý zverejnila v piatok. Odhad zisku za január až marec ukazuje, že podnikaniu Samsungu sa darí napriek vážnym problémom v uplynulých mesiacoch. Samsung vlani zastavil výrobu svojich smartfónov, keďže sa prehrievali, čo firme spôsobilo škody za miliardy dolárov.

FRANKFURT- Nemecká banka Deutsche Bank ukončila proces navýšenia kapitálu o 8 mld. eur prostredníctvom predaja nových akcií. Banka o tom informovala vo vyhlásení, ktoré zverejnila v piatok. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti banky Tier 1 bol k 31. decembru 2016 na úrovni 11,8 percenta. Banka uviedla, že ak by kapitál o 8 mld. eur zvýšila už v závere minulého roka, jej ukazovateľ Tier 1 by na konci decembra bol 14,1 percenta.

DETROIT – Juhokórejské automobilky Hyundai a Kia zvolávajú na opravy 1,4 mil. osobných áut a vozidiel SUV v USA, Kanade a Južnej Kórei pre možné zlyhanie a zastavenie motora. Zvolávanie sa týka aj niektorých modelov, ktoré patria na trhoch USA a Kanady k najpopulárnejším, vrátane športových vozidiel SUV Hyundai Santa Fe vyrobených v rokoch 2013 a 2014, ako aj modelu Sonata. Obe firmy o tom informovali v piatok.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra S&P potvrdila Francúzsku rating dlhodobých záväzkov na úrovni AA a rating krátkodobých záväzkov na stupni A-1+ so stabilným výhľadom. Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti krajiny odzrkadľuje názor agentúry, že Francúzsko má bohatú, diverzifikovanú ekonomiku a silné inštitúcie, čo podporuje jeho dôveryhodnosť. Agentúra prognózuje, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny sa v tomto roku zrýchli na 1,4 percenta po posilnení o 1,2 percenta v roku 2016.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X