Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lízing z daňového pohľadu v roku 2023

lízing automobilu
lízing automobilu Foto: Thinkstock
5. novembra 2021 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Lízing auta, majetku či strojov je často používaným spôsobom zaobstarania majetku do podnikania. Majetok je síce stále právne vo vlastníctve lízingovej spoločnosti, avšak používať ho môže podnikateľ. Hlavnou výhodou lízingu je lepší cash-flow, keďže nemusíte celú vstupnú cenu zaplatiť naraz. Môžete majetok používať, ale splácate ho postupne. Náklady na takýto majetok okrem toho idú do daňových výdavkov rovnako, ako je to v prípade kúpeného majetku.

Pre rok 2023 nenastávajú v oblasti lízingu žiadne zmeny.

V prémiovej časti obsahu sa dočítate:

  • Lízing a daň z príjmov
  • Limitácia daňových odpisov luxusných automobilov
  • Technické zhodnotenie
  • Finančný prenájom a DPH
  • Právo na odpočítanie DPH

Lízing a daň z príjmov

Najrozšírenejším typom lízingu je tzv. finančný lízing, podľa zákona o dani z príjmov, finančný prenájom. Finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb. Zároveň musia byť splnené dve podmienky:

  • vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu a
  • doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania.

Rovnaké podmienky platia aj pre pozemky, na ktorých stoja budovy. Dĺžka nájmu pozemku musí byť aspoň 60 % z doby odpisovania budovy (zaradená do odpisovej skupiny 5 alebo 6).

Od 1.1.2015 bolo upravené odpisovanie majetku, ktorý bol obstaraný formou finančného prenájmu. Podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu okrem pozemkov sa odpisuje počas doby odpisovania v príslušnej odpisovej skupine, a to metódou rovnomerného alebo zrýchleného spôsobu odpisovania. Zrýchlená forma odpisovania je možná len pri majetku, zaradenom do odpisovej skupiny 2 alebo 3.

Príklad

Podnikateľ nadobudol osobný automobil formou finančného prenájmu. Obstarávacia cena automobilu je 11900 EUR, poplatok za prevod vlastníctva je 100 EUR. Splátky lízingu boli dohodnuté na 36 mesiacov. Osobný automobil je zaradený do 1. odpisovej skupiny s rovnomerným odpisovaním počas 4 rokov t.j. 48 mesiacov. Daňovník musí automobil daňovo odpisovať počas 4 rokov, aj keď lízingové splátky boli dohodnutú na kratšiu dobu. Ročný odpis bude vo výške 3 000 EUR (12 000 / 4 = 3 000).

Ročný odpis sa počíta zo vstupnej ceny majetku. Do vstupnej ceny na účely odpisovania vstupuje obstarávacia cena majetku, ktorý je predmetom finančného prenájmu, poplatky za uzavretie zmluvy, poplatok za prevod vlastníctva, náklady na dopravu, clo a podobne. Do vstupnej ceny nevstupuje DPH, ktorú prenajímateľ odvádza z každej splátky a ani úrok. Postup odpisovania je následne úplne identický, ako pri každom inom druhu majetku.

Limitácia daňových odpisov luxusných automobilov

Podobne, ako pri luxusných automobiloch obstaraných kúpou, aj pri finančnom prenájme platí, že je potrebné porovnávať základ dane s uplatnenými odpismi. Porovnávajú sa len automobily s obstarávacou cenou vyššou ako 48 000 EUR.

Ak základ dane je nižší ako súčet násobkov počtu prenajatých osobných automobilov so vstupnou cenou 48 000 eur a viac a limitovaného ročného nájomného vo výške 14 400 eur zodpovedajúceho počtu mesiacov nájmu v príslušnom zdaňovacom období, základ dane sa musí zvýšiť o tento rozdiel.

Príklad: Daňovník obstaral formou finančného prenájmu s právom kúpy prenajatej veci osobný automobil v hodnote 54 000 eur, ktorý zaradil do užívania v októbri 2022. Leasingová zmluva bola uzatvorená na 36 mesiacov. V roku 2023 dosiahol daňovník základ dane nižší ako 12 000 eur. Ročný odpis automobilu za rok 2023 je vo výške 13 500 eur. Pre daňovníka bude rozdiel (13 500 – 12 000) = 1 500 eur pripočítateľnou položkou k základu dane.

Technické zhodnotenie

Technické zhodnotenie funguje rovnakým spôsobom, ako pri majetku obstaraným kúpou. Od 1. 1. 2015 technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 1 700 € ročne sa nepovažuje za iný majetok, ale výdavky vynaložené na technické zhodnotenie sa posudzujú rovnako ako pri majetku obstaranom inou formou (napr. z vlastných prostriedkov alebo z úverových zdrojov). Technické zhodnotenie zvyšuje:

  • vstupnú cenu majetku
  • zostatkovú cenu majetku.

Finančný prenájom a DPH

Z hľadiska DPH sa finančný prenájom chápe ako dodanie služby zdaniteľnou osobou za protihodnotu. Z tohto faktu následne vychádzajú všetky ďalšie dôsledky, ako určenie základu dane, vznik daňovej povinnosti a nárok na odpočet.

Daňová povinnosť a právo na odpočítanie DPH vzniká dňom dodania služby. Nájomcovi vzniká právo na odpočítanie DPH opakovane počas dohodnutej doby trvania nájmu, a to vo výške, ktorá je príslušná k jednotlivej lízingovej splátke. Prvá zvýšená splátka je chápaná, ako prijatie platby vopred, takže momentom zaplatenia vzniká z tejto platby daňová povinnosť.

Základom dane je všetko čo tvorí protihodnotu, čiže celá časť lízingovej splátky okrem DPH.

Právo na odpočítanie DPH

Platiteľovi DPH vzniká nárok na odpočítanie zaplatenej DPH vtedy, keď vznikne daňová povinnosť. Samozrejme len za predpokladu, že prenajatý majetok využíva na svoje podnikateľské účely.

Neplatiteľ DPH nemá nárok na odpočet vstupnej DPH. Vstupná DPH ide priamo do daňových výdavkov. Nevýhodou pri finančnom prenájme pre neplatiteľov DPH je fakt, že vstupnú DPH zo splátok, ktoré boli zaplatené v období, kým bol neplatiteľ, si nemôže dodatočne odpočítať, keď sa stane platiteľom. Predmet lízingu je v čase registrácie za platiteľa DPH predmetom prenájmu a nie je majetkom platiteľa, a preto nie je možné uplatniť právo na odpočítanie DPH zo splátok splatných a uhradených pred registráciou za platiteľa DPH.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dane s.r.o.dane SZČOknow-howknowhowleasinglizingPrémiový obsahrok 2022

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Auto v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X