Lízing z daňového pohľadu v roku 2022

Lízing auta, majetku či strojov je často používaným spôsobom zaobstarania majetku do podnikania. Majetok je síce stále právne vo vlastníctve lízingovej spoločnosti, avšak používať ho môže podnikateľ. Hlavnou výhodou lízingu je lepší cash-flow, keďže nemusíte celú vstupnú cenu zaplatiť naraz. Môžete majetok používať, ale splácate ho postupne. Náklady na takýto majetok okrem toho idú do daňových výdavkov rovnako, ako je to v prípade kúpeného majetku.
Pre rok 2022 nenastávajú v oblasti lízingu žiadne zmeny.
V prémiovej časti obsahu sa dočítate:
- Lízing a daň z príjmov
- Limitácia daňových odpisov luxusných automobilov
- Technické zhodnotenie
- Finančný prenájom a DPH
- Právo na odpočítanie DPH
Lízing a daň z príjmov
Najrozšírenejším typom lízingu je tzv. finančný lízing, podľa zákona o dani z príjmov, finančný prenájom. Finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na daňovníka, ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb. Zároveň musia byť splnené dve podmienky:
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.