- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do sociálnej poisťovne
- Druhý pilier znižuje riziko chudoby v starobe
Druhý pilier znižuje riziko chudoby v starobe
Podľa predsedu Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislava Žofčáka nie je pravda, že druhý pilier je určený len bohatým sporiteľom.
Dvojpilierový systém spája solidaritu a dotácie s výhodami ako dedenie a zásluhovosť
Diskusie o výhodnosti zotrvania či vystúpenia z druhého piliera podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) zastierajú skutočný zmysel a poslanie dvojpilierového systému, ktorým je rozloženie rizika pri sporení na starobu.
„Nie je pravda, že druhý pilier je určený len bohatým sporiteľom. Práve ľudia s nízkym príjmom by nemali zostať v starobe závislí na príjme len z jedného zdroja, najmä ak vieme, že jeho fungovanie je vážne ohrozené v dôsledku demografického vývoja,“ uviedol v tlačovej správe predseda ADSS Stanislav Žofčák.
eBooky:
- Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!
- Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
- Odvody podnikateľa počas poberania predčasného a starobného dôchodku
Základným zmyslom dvojpilierového systému je podľa asociácie zabezpečenie príjmu v starobe z dvoch nezávislých a na odlišných princípoch fungujúcich zdrojov. „A to je dôležité pre každého, bez ohľadu na jeho príjem,“ upozorňuje Žofčák. Ako dodáva, dvojpilierový systém v sebe spája výhody prvého piliera, ako je napríklad solidarita a štedré štátne dotácie s výhodami druhého piliera, ako je napríklad dedenie alebo zásluhovosť.
„Zužovať preto diskusiu o význame, či výhodnosti dvojpilierového systému len na porovnávanie výšky dôchodku jednopilierového a dvojpilierového dôchodcu v roku 2015 nie je správne, navyše, keď aj táto sa bude v čase meniť,“ tvrdí šéf ADSS. Úlohou prvého a druhého piliera podľa neho nie je navzájom súťažiť, ale vzájomne sa dopĺňať.
Druhý dôchodkový pilier sa od 15. marca do 15. júna tohto roka otvára
V tomto období sa tak budú môcť súčasní sporitelia v druhom pilieri vrátiť späť do výlučne prvého, štátneho priebežného piliera a do druhého piliera budú môcť vstúpiť osoby, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostávajú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Sociálna poisťovňa (SP) začína v pondelok 16. marca zasielať všetkým sporiteľom listy s informáciou o tom, pre koho je sporenie v druhom pilieri výhodné a pre koho výhodné nie je. Účasť v sporivom pilieri totiž nie je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera výhodná pre každého.
„Som presvedčený o tom, že druhý pilier má zmysel, ale pre presne stanovených ľudí z hľadiska veku, obdobia sporenia a príjmu,“ povedal v piatok minister. Poukázal na to, vláda umožní aj vstup do kapitalizačného piliera pre tých, ktorí si na penziu v druhom pilieri v súčasnosti nesporia.
Podľa ministra ide o jednu z posledných príležitostí na prehodnotenie účasti v druhom pilieri. „V ďalšom období už nepredpokladám, že sa bude takýmto spôsobom otvárať druhý pilier,“ tvrdí Richter.