Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko by malo znižovať daňové zaťaženie práce

Slovensko by malo znižovať daňové zaťaženie práce
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Analýza odporúča aj zvážiť zníženie sadzby korporátnej dane. 

Zvyšovanie odvodov dohodárom aj živnostníkom vraj bolo správne

Slovensko by malo znižovať zaťaženie práce. Odporúča sa to v štúdii, ktorú vypracovali analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií v spolupráci s Organizáciou pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Konštatuje sa v nej totiž, že napriek nízkej dani z príjmov je celkové zaťaženie práce s výnimkou výrazne vysokopríjmovej práce kvôli odvodom vysoké. Slovenský trh práce tak podľa OECD potrebuje impulz v podobe rozsiahlejšej štrukturálnej reformy v podobnom duchu, ako bolo zavedenie odpočítateľnej položky pri zdravotných odvodoch.

Kým na jednej strane teda odporúča zamestnancom odvody znižovať, zvyšovanie odvodov ďalších pracovných úväzkov, ako sú dohody či samostatne zárobkovo činné osoby, bolo podľa štúdie správnym rozhodnutím. Výsledkom preferenčného zdanenia príjmov z dohôd a živností bol totiž podľa materiálu rast týchto úväzkov na úkor bežných zamestnaneckých pomerov, ktorý bol navyše spojený s morálnym hazardom neakumulovania dôchodkových úspor a rizikom prepadu živnostníkov do sociálnej siete.

OECD pritom odporúča ísť v tomto smere ešte ďalej. „Ďalšie reformy môžu byť potrebné, keďže efektívne daňové zaťaženie samostatne zárobkovo činných osôb zostáva výrazne nižšie ako pri zamestnaneckom príjme,“ konštatuje sa v štúdii. 

Okrem zaťaženia práce autori štúdie odporúčajú zamerať sa na zdanenie kapitálových príjmov, ktoré je na Slovensku v medzinárodnom porovnaní relatívne nízke. Rozdielne zdanenie pracovného a kapitálového príjmu navyše vytvára motivácie pre živnostníkov zakladať obchodné spoločnosti, čo im umožňuje optimalizovať daňovú povinnosť prostredníctvom distribúcie menej zdanených dividend na úkor miezd.

„Zvýšenie zdanenia príjmov fyzických osôb z kapitálu by prinieslo dodatočné príjmy a zvýšilo progresivitu systému, keďže bohatšie domácnosti dosahujú väčšie príjmy z kapitálu,“ konštatujú analytici IFP s tým, že adekvátnym krokom v tomto smere je nahradenie zdravotných odvodov z dividend daňou z príjmu. 

OECD tiež odporúča pokračovať v podpore investícií do výskumu a vývoja, ale zvážiť by sme mali aj zníženie zákonnej sadzby dane z príjmov právnických osôb a financovať ho rozšírením daňovej základne prostredníctvom adresnejšieho definovania daňových výdavkov a zvýšením úspešnosti jej výberu.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X