
- Podnikam.sk
- Články
- Legislatívne zmeny
- Elektronizácia insolvenčných konaní a zmeny v zákone o konkurze a reštrukturalizácii od 1. apríla 2023
Elektronizácia insolvenčných konaní a zmeny v zákone o konkurze a reštrukturalizácii od 1. apríla 2023

Vláda schválila dňa 18.1.2023 návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony. Zmeny sú reakciou na záväzok Slovenskej republiky v rámci Plánu obnovy a odolnosti (komponent 14) prijať novú legislatívu pre zjednotenie a elektronizáciu procesov pri riešení insolvenčných problémov. Cieľom novej právnej úpravy je najmä zavedenie jednotného a plne digitalizovaného procesu riešenia insolvenčných problémov a úprava s tým súvisiacich právnych inštitútov.
Ciele novej právnej úpravy
Cieľom novej právnej úpravy je centralizovaný́ elektronický systém, ktorého zmyslom by bol jednotný́ manažment insolvenčných procesov, a to konkurzného konania vrátane malého konkurzu, reštrukturalizačného konania, konania o oddlžení́, ako aj verejnej preventívnej reštrukturalizácie ako predinsolvenčného konania (registrovaného) a likvidácie a dodatočnej likvidácie nariadenej súdom, v ktorej bol súdom ustanovený́ likvidátor. Ministerstvo spravodlivosti preto predložilo návrh, ktorého cieľom je zjednotenie predinsolvenčných, likvidačných a insolvenčných konaní v rámci jedného informačného systému.
Register predinsolvenčných, likvidačných a insolvenčných konaní
Na účely zjednotenia a elektronizácie konkurzného konania vrátane malého konkurzu, reštrukturalizačného konania, konania o oddlžení, konania o verejnej preventívnej reštrukturalizácii a likvidačných konaní a dodatočnej likvidácie (čo je likvidácia nariadená súdom) sa návrhom zákona bude zriadený Register predinsolvenčných, likvidačných a insolvenčných konaní (ďalej len ako „insolvenčný register“).
Insolvenčný register má v praxi plniť nasledovné funkcie:
- nahradenie registra úpadcov
- doručovanie písomností prostredníctvom Obchodného vestníka,
- zabezpečenie rozsiahlej elektronizácie dotknutých konaní.
Register bude ďalej obsahovať všetky vyššie menované konania, údaje o nich, všetky udalosti odohrávajúce sa v rámci týchto konaní, čo poskytne tento jeden centralizovaný informačný systém. Hlavným cieľom navrhovaného riešenia je zrýchliť procesy v uvedených konaniach, sústrediť informácie na jednom mieste, transparentnosť konaní v dôsledku ich digitalizácie a možnosť elektronického doručovania.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Právny rámec pre zavedenie elektronizácie v oblasti riešenia insolvenčných problémov
- „Standstill“
- Nový spôsob podania návrhu na vyhlásenie konkurzu
- Zverejňovanie informácií o konaniach
- Účinnosť novej právnej úpravy
Právny rámec pre zavedenie elektronizácie v oblasti riešenia insolvenčných problémov
Návrh zákona tak zavádza právny rámec pre zavedenie jednotného a plne digitalizovaného procesu riešenia insolvenčných problémov. Ministerstvo spravodlivosti SR pritom navrhlo viesť všetky uvedené konania prostredníctvom jedného špecializovaného portálu – insolvenčného registra, ktorý má slúžiť ako nástroj evidencie, doručovania a zverejňovania potrebných údajov a udalostí, ktoré nastávajú chronologicky v jednotlivých insolvečných a likvidačných konaniach.
V registri budú zároveň dostupné nevyhnutné dokumenty a virtualizovaný zoznam pohľadávok, zoznam veriteľov a iné informácie vyplývajúce a týkajúceho sa dotknutých konaní, osôb a účastníkov konaní. Uvedené riešenie je navrhnuté s cieľom odľahčiť administratívnu záťaž správcov, súdov aj zúčastnených subjektov. Navrhovaná právna úprava je tak spôsobilá znížiť čas a náklady potrebné na ukončenie podnikania, zlepšiť zber údajov a kvalitu dát potrebných na hodnotenie dotknutých procesov.
Cieľom navrhovanej elektronizácie a centralizácie procesov v uvedených konaniach procesov je okrem dostupnosti dát, zrýchlenia procesov aj vytvorenie transparentného a efektívneho procesného rámca pre všetky predinsolvenčné, likvidačné a insolvenčné konania. Celkový efekt takto nastavenej legislatívy by mal mať pozitívny dopad aj na zníženie administratívnych bariér v podnikaní na Slovensku.
Poznámka:
Navrhovaná právna úprava sa týka viacerých konaní, takže právnej úprave sa nevyhnú ani ďalšie právne predpisy.
„Standstill“
Nová právna úprava spresňuje doterajšiu právu úpravu aj v niektorých ďalších oblastiach. Momentom úpadku nastáva vo vzťahu majetkovej štruktúre dlžníka situácia, kedy na majetku (majetkových hodnotách) dlžníka sa presadia chránené majetkové záujmy veriteľov. Stav úpadku sa však objektivizuje až neskôr, a to súdnym rozhodnutím, ktoré ho môže deklarovať. Medzi úpadkom a jeho zistením tak vzniká medziobdobie, počas ktorého vo vzťahu k tretím osobám vystupuje dlžník (štatutárny orgán dlžníka) ako ten, kto je oprávnený nakladať s majetkom. Pravidlá pre nakladanie s majetkom však ani v tomto stave nie sú svojvoľné a ich porušenie je sankcionované normami trestného práva.
Pre dlžníka by tieto pravidlá mali znamenať „standstill“ t. j. dôvod, pre ktorý́ má obmedziť majetkové dispozície, keďže sa môže dopustiť trestného činu zvýhodňovania veriteľa. S dôkazným bremenom zaťažujúcim dlžníka by však mali existovať určité výnimky, konkrétne dve, ktoré nemajú byť usporiadané kumulatívne. Prvá výnimka sa týka riešenia hroziaceho úpadku v rámci verejnej preventívnej reštrukturalizácie. V rámci tohto osobitného procesu sú zavedené osobitné pravidlá pre standstill. Druhá výnimka sa týka pohľadávky nevyhnutne potrebnej na zachovanie prevádzky podniku dlžníka s obmedzením, keď musí ísť o plnenie, ktoré rešpektuje insolvenčné pravidlá, a teda aj prednosť uspokojenia nespriazneného dlhu pred spriazneným.
Nový spôsob podania návrhu na vyhlásenie konkurzu
S ohľadom na elektronizáciu insolvenčných procesov sa v zákone upravuje aj spôsob podania návrhu na vyhlásenie konkurzu takým spôsobom, aby bola následne zabezpečená jeho jednoznačná evidencia a zverejnenie v insolvenčnom registri v štruktúrovanej podobe, a to za predpokladu, že dôjde k začatiu konkurzného konania. Pokiaľ k samotnému začatiu konkurzného konania nedôjde (v praxi teda nenastanú účinky začatia konkurzného konania), tento návrh sa v insolvenčnom registri nezverejní.
Návrh na vyhlásenie konkurzu tak bude po novom možno podať už len elektronicky prostredníctvom na to určeného elektronického formulára, ktorý musí byť (na účely jednoznačnej identifikácie oprávnenia pre jeho podanie) autorizovaný navrhovateľom, inak sa na takýto návrh nebude prihliadať. Návrh na vyhlásenie konkurzu sa bude podávať prostredníctvom špecializovaného portálu, a to priamo do elektronickej schránky súdu.
Zverejňovanie informácií o konaniach
V zmysle všeobecného pravidla o doručovaní rozhodnutí a iných písomností súdu a správcu v ustanovených konaniach vrátane konkurzného konania, sa bude prostredníctvom insolvenčného registra aj uznesenie o začatí konkurzného konania doručovať jeho zverejnením v insolvenčnom registri (s tým súvisia jeho účinky). Na doterajšej právnej úprave okamihu začatia konkurzného konania sa v tomto rozsahu nemení nič, okrem zmeny informačného systému, v ktorom sa rozhodnutie zverejňuje – z Obchodného vestníka na Insolvenčný register.
Súd tak v prípade vydania rozhodnutia o začatí konkurzného konania toto rozhodnutie bezodkladne zaeviduje v insolvenčnom registri (jeho vytvorením) a zverejní ho bezodkladne po jeho vydaní. Od momentu zverejnenia uznesenia súdu o začatí konkurzného konania (deň po zverejnení́ v súlade s právnou úpravou vzniku účinkov vydávaných a zverejňovaných rozhodnutí́ v konkurznom konaní) sa začína konkurzné konanie, ktoré sa následne eviduje v insolvenčnom registri a prostredníctvom ktorého sa aj vedie transparentným spôsobom, keďže sa v ňom sa evidujú a zverejňujú všetky podania, rozhodnutia a písomnosti v konkurznom konaní, ktorých obsah sa v tomto registri eviduje a to až po ukončenie konkurzného konania (vrátane).
Účinnosť novej právnej úpravy
Návrhom zákona o konkurze a reštrukturalizácii sa menia aj ďalšie jeho ustanovenia s vyššie uvedenými cieľmi. Touto právnou úpravou zároveň dochádza k zmene a doplneniu ustanovení, ktorými sa transponovala Smernica Európskeho parlamentu a rady /EÚ) 2019/1023 z 20. júna 2019 o rámcoch preventívnej reštrukturalizácie, o oddlžení a diskvalifikácii a o opatreniach na zvýšenie účinnosti reštrukturalizačných, konkurzných a oddlžovacích konaní a o zmene smernice (EÚ) 2017/1132 (Smernica o reštrukturalizácii a insolvencii) /Ú. V. EÚ L 172, 26.6.2019), vstúpia niektoré ustanovenia zákona o konkurze a reštrukturalizácii do účinnosti 1. apríla 2023 a niektoré nadobudnú účinnosť 1. júla 2024.
Uvedená delená účinnosť bola navrhnutá z dôvodu nevyhnutnosti odkladu účinnosti tých ustanovení zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktoré sú závislé na existencii plne funkčného informačného systému.