Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Európska komisia znížila Slovensku výhľad rastu na 1,1 %

Európska komisia znížila Slovensku výhľad rastu na 1,1 %
Ilustračné foto SITA/AP
22. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Výkon slovenského hospodárstva bude v tomto roku výrazne slabší, ako sa pôvodne očakávalo, recesii sa však zrejme vyhne. Predpovedá to Európska komisia vo svojej najnovšej zimnej prognóze pre eurozónu.
 
Podľa nej dosiahne hospodársky rast Slovenska v tomto roku 1,1 %, čo oproti poslednej prognóze z novembra znamená zníženie odhadu o 0,9 percentuálneho bodu.
 

Rast pribrzdí zníženie najmä predpokladané exportu

Pre budúci rok Brusel Slovensku predpovedá opätovné zrýchlenie dynamiky hospodárstva na 2,9 %. „Prognóza nie je pre nás prekvapením, Slovensko bude podľa EK patriť medzi krajiny eurozóny, ktoré sa vyhnú recesii. Po Estónsku a Malte budeme spolu s Írskom treťou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou,“ reagoval minister financií Peter Kažimír. 
 
Spomalenie hospodárstva bude podľa komisie v tomto roku vyplývať predovšetkým z vyprchania efektu nových projektov rozbehnutých v automobilkách. Spolu s oslabeným dopytom to bude v prvom polroku znamenať prudké spomalenie exportu, ktorý je hlavným ťahúňom slovenského hospodárstva. Prognóza však podľa komisie zohľadňuje aj krátkodobý dopad konsolidačného balíka na súkromnú spotrebu a verejné investície. Navyše, domáca spotreba je naďalej tlmená negatívnym vývojom na trhu práce. V roku 2014 sa očakáva rast externého dopytu, spotrebiteľskej dôvery a domáceho dopytu, čo by sa malo podpísať nad silnejším rastom ekonomiky. 
 
 
Pomalší hospodársky rast by sa mal odzrkadliť aj na vývoji na trhu práce. Kým v novembri komisia prognózovala Slovensku pre tento rok nezamestnanosť na úrovni 13,5 %, teraz svoje odhady zvyšuje o 0,5 percentuálneho bodu. Pokles na 13,6 % sa očakáva v budúcom roku. Zamestnanosť by mala v tomto roku stagnovať, budúci rok by mala stúpnuť o 0,5 %. 
 

Prognózu inflácie nezmenili

V cenovom vývoji naopak Európska komisia očakáva na Slovensku zmiernenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien. Pre tento rok ponecháva svoju novembrovú prognózu harmonizovanej inflácie bez zmeny na úrovni 1,9 %, rovnako sa nemení ani odhad rastu cien pre rok 2014 na úrovni 2 %. Vo fiškálnej oblasti Brusel predpokladá, že Slovensku sa napriek deklarovanej snahe v tomto roku deficit pod maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu stlačiť nepodarí. V roku 2013 totiž podľa komisie dosiahne schodok verejných financií Slovenska 3,3 % a pre rok 2014 odhaduje deficit na úrovni 3,4 %. Tento vývoj by podľa Bruselu znamenal, že verejný dlh by v tomto roku prekročil 55 % a v roku 2014 by dosiahol 57,1 % hrubého domáceho produktu. Podľa Ministerstva financií SR, konsolidačné balíčky slovenskej vlády prijaté koncom minulého roka, ako aj začiatkom tohto roka budú mať pozitívny vplyv na deficit verejných financií. „Ministerstvo financií SR vníma riziká, ktoré predstavila Európska komisia vo svojej prognóze, ale zároveň potvrdzuje svoj záväzok znížiť deficit verejných financií v tomto roku pod 3 % HDP,“ dodal Kažimír. 
 
Zvyšovanie príjmov a škrtanie výdavkov tak podľa komisie povedie k zníženiu schodku z vlaňajších očakávaných 4,8 % hrubého domáceho produktu. Rast schodku v roku 2014 sa predpokladá v prípade nezmenených politík. Podľa komisie odhadovaný nárast schodku vyplýva aj z toho, že niektoré konsolidačné opatrenia v roku 2013 majú len jednorazový charakter.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X