Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Eximbanka by mala podporiť export vo výške 3,66 mld. eur

Eximbanka by mala podporiť export vo výške 3,66 mld. eur
18. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Exportno-importná banka (Eximbanka) by mala v budúcom roku podporiť prostredníctvom svojich aktivít slovenský export v celkovej výške 3,66 mld. eur.

 
Táto suma by mala predstavovať 5,8 % z predpokladanej budúcoročnej výšky slovenského exportu.
 

Podpora Eximbanky klesne

Oproti očakávanej podpore exportu v tomto roku by mala budúcoročná podpora poklesnúť o 0,34 mld. eur, alebo o 8,5 %. „Je to spôsobené výrazným prekročením očakávanej podpory exportu za rok 2012 v porovnaní s rozpočtom, o 750 mil. eur, t. j. o 23,1 %,“ uvádza Eximbanka v návrhu budúcoročného rozpočtu, ktorý schválil v utorok parlament.
 
 
Prostredníctvom úverových a záručných aktivít plánuje Eximbanka podporiť export slovenských podnikateľských subjektov v celkovom objeme 2,4 mld. eur. V oblasti poisťovacích činností predstavuje plán podpory exportu 1,26 mld. eur. „Z pohľadu teritoriálnej orientácie bude podpora exportu okrem tradičných trhov krajín Európskej únie zameraná na krajiny Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), vrátane Ruskej federácie, na krajiny juhozápadnej Európy a Balkánu, vrátane Turecka a krajiny juhovýchodnej Ázie, ako napr. Indonézia a Vietnam,“ uvádza Eximbanka. 
 

Podporia najmä malé a stredné podniky

Podpora exportu bankou bude orientovaná hlavne na malé a stredné podnikateľské subjekty, ktoré v súčasnosti predstavujú zhruba 80 % z celkového počtu slovenských exportérov, avšak ich podiel na celkovom objeme slovenského vývozu je nižší ako 20 %. „Ide najmä o vývozcov z oblastí automobilového priemyslu, energetiky, ľahkého a stredného strojárenstva, chemického priemyslu a stavebníctva,“ uvádza banka. Z pohľadu produktovej štruktúry sa chce Eximbanka prednostne orientovať na dlhodobejšie financovanie so zameraním hlavne na poistenie neobchodovateľného rizika, ako aj na podporu exportu v oblasti úverovania, a to najmä formou dodávateľských a odberateľských úverov. 
 
Eximbanka v roku 2013 predpokladá z rozpočtovanej výšky výnosov a nákladov zisk pred zdanením vo výške 325 tis. eur. Po odpočítaní dane z príjmov by čistý zisk mal dosiahnuť 263 tis. eur. „Splnenie zámerov rozpočtu Eximbanka na rok 2013 je vo významnej miere podmienené aj výsledkami, ktoré budú dosiahnuté za rok 2012. Naplnenie navrhovaných cieľov závisí aj od vývoja externého prostredia, predovšetkým od vývoja na finančnom a medzibankovom trhu,“ upozorňuje banka. 
 
Exportno – importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Banka prioritne vznikla na podporu a poisťovanie exportu. Podporuje vývozné a dovozné aktivity tuzemských vývozcov financovaním vývozných úverov, poisťovaním a zaisťovaním vývozných úverov so zámerom zvýšiť konkurencieschopnosť tuzemských výrobkov a služieb a podporiť rast obchodnej výmeny Slovenskej republiky so zahraničím.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X